Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги KOICA билан ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков KOICA Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги Президенти Сон Хьюк Санг билан учрашув ўтказди.
Конструктив мулоқот ривожланиш соҳасидаги кўп қиррали молиявий ва техник ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини ҳар томонлама кўриб чиқиш имконини берди. Қайд этилишича, Ўзбекистонда KOICA ваколатхонаси очилганидан буён қиймати 130 млн долларга тенг бўлган 30 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилиб, Кореядаги ўзбек мутахассислари учун 2 мингдан ортиқ стажировкалар ташкил этилган. Бундан ташқари, соғлиқни сақлаш, таълим, ахборот технологиялари, коммунал хўжалиги, қишлоқ ва сув хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа соҳаларда KOICAнинг 600 дан ортиқ кўнгилли-мутахассислари Ўзбекистонда ўз миссияларини амалга оширди.
Жорий йилда таълим, ахборот-коммуникация соҳаси, экология ва тиббиёт соҳаларида бошлаб юборилган грант лойиҳаларининг амалга оширилиши, шунингдек, Корея Республикаси Президентининг 2019 йил апрель ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи чоғида имзоланган ва KOICA грант маблағларининг 72 млн доллардан зиёдини Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш учун жалб этишни назарда тутувчи 2020-2022 йилларга мўлжалланган ўрта муддатли Ҳамкорлик дастурини ҳаётга татбиқ этишда эришилган ютуқлар муҳокама қилинди.
Томонлар Агентлик билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш салмоқли салоҳиятга эга эканини қайд этиб, рақамлаштириш, кимё саноати, тадбиркорликни ривожлантириш, экология, кўкаламзорлаштириш ва вирусли касалликлар, жумладан, COVID-19 қарши курашиш каби соҳаларда янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Учрашув давомида Кореянинг KOICA халқаро ҳамкорлик агентлиги билан мактабгача ва касб-ҳунар таълими, рақамлаштириш, кимё, тадбиркорликни ривожлантириш, экология, кўкаламзорлаштириш ва чўлланишга қарши курашиш, шунингдек соғлиқни сақлаш соҳаларида янги грант лойиҳаларини амалга оширишни кўзда тутувчи 2022-2024 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастури келишиб олинди.
Учрашув якунида томонлар келишилган лойиҳалар ва дастурларни илгари суришни жадаллаштириш борасида яқин ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Prospects for deepening cooperation with the Korea International Cooperation Agency KOICA were discussed
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov held a meeting with President of the Korea International Cooperation Agency Sohn Hyuk-Sang.
The constructive dialogue allowed to comprehensively review the current state of multifaceted financial and technical cooperation in the field of development. It was stressed that more than 30 projects worth $130 million have been implemented since the opening of KOICA office in Uzbekistan, and more than two thousand internships for Uzbek specialists were organized in Korea. Moreover, more than 600 KOICA volunteer experts carried out their mission in Uzbekistan in healthcare, education, information technologies, utilities, agriculture, water management, energy, transport and other fields.
The course of implementation of grant projects launched this year in the fields of education, information and communication sector, ecology and medicine, as well as progress made in the implementation of the medium-term Cooperation Program for 2020-2022, signed during the state visit of the President of the Republic of Korea to the Republic of Uzbekistan in April 2019, that envisages the attraction of more than 72 million dollars of KOICA grant funds for the implementation of projects in Uzbekistan, were discussed.
The parties also noted the significant potential for further deepening mutually beneficial cooperation with the Agency and discussed the prospects for implementing new projects in such areas as digitalization, chemical industry, entrepreneurship development, ecology, landscaping and fight against viral diseases, including COVID-19.
During the meeting, a Сooperation program was agreed with the Korean International Cooperation Agency KOICA for 2022-2024, which provides for the implementation of new grant projects in the fields of preschool and vocational education, digitalization, chemistry, entrepreneurship development, ecology, landscaping and combating desertification, as well as healthcare.
Following the meeting, the parties agreed to maintain close cooperation to accelerate the progress of agreed projects and programs.