Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги KOICA билан ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков KOICA Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги Президенти Сон Хьюк Санг билан учрашув ўтказди.
Конструктив мулоқот ривожланиш соҳасидаги кўп қиррали молиявий ва техник ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини ҳар томонлама кўриб чиқиш имконини берди. Қайд этилишича, Ўзбекистонда KOICA ваколатхонаси очилганидан буён қиймати 130 млн долларга тенг бўлган 30 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилиб, Кореядаги ўзбек мутахассислари учун 2 мингдан ортиқ стажировкалар ташкил этилган. Бундан ташқари, соғлиқни сақлаш, таълим, ахборот технологиялари, коммунал хўжалиги, қишлоқ ва сув хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа соҳаларда KOICAнинг 600 дан ортиқ кўнгилли-мутахассислари Ўзбекистонда ўз миссияларини амалга оширди.
Жорий йилда таълим, ахборот-коммуникация соҳаси, экология ва тиббиёт соҳаларида бошлаб юборилган грант лойиҳаларининг амалга оширилиши, шунингдек, Корея Республикаси Президентининг 2019 йил апрель ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи чоғида имзоланган ва KOICA грант маблағларининг 72 млн доллардан зиёдини Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш учун жалб этишни назарда тутувчи 2020-2022 йилларга мўлжалланган ўрта муддатли Ҳамкорлик дастурини ҳаётга татбиқ этишда эришилган ютуқлар муҳокама қилинди.
Томонлар Агентлик билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш салмоқли салоҳиятга эга эканини қайд этиб, рақамлаштириш, кимё саноати, тадбиркорликни ривожлантириш, экология, кўкаламзорлаштириш ва вирусли касалликлар, жумладан, COVID-19 қарши курашиш каби соҳаларда янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Учрашув давомида Кореянинг KOICA халқаро ҳамкорлик агентлиги билан мактабгача ва касб-ҳунар таълими, рақамлаштириш, кимё, тадбиркорликни ривожлантириш, экология, кўкаламзорлаштириш ва чўлланишга қарши курашиш, шунингдек соғлиқни сақлаш соҳаларида янги грант лойиҳаларини амалга оширишни кўзда тутувчи 2022-2024 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастури келишиб олинди.
Учрашув якунида томонлар келишилган лойиҳалар ва дастурларни илгари суришни жадаллаштириш борасида яқин ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Обсуждены перспективы углубления сотрудничества с Корейским агентством международного сотрудничества KOICA
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Президентом Корейского агентства международного сотрудничества KOICA Сон Хьюк Санг.
Конструктивный диалог позволил всесторонне рассмотреть текущее состояние многопланового финансово-технического сотрудничества в сфере развития. Отмечено, что с момента открытия офиса KOICA в Узбекистане реализовано более 30 проектов на сумму 130 млн долларов, а также организовано более 2 тысяч стажировок для узбекских специалистов в Корее. Кроме того, более 600 экспертов-волонтеров KOICA осуществили свою миссию в Узбекистане по таким направлениям, как здравоохранение, образование, информационные технологии, коммунальное, сельское и водное хозяйство, энергетика, транспорт и другие сферы.
Обсужден ход реализации запущенных в текущем году грантовых проектов в сферах образования, информационно-коммуникационного сектора, экологии и медицины, а также прогресс, достигнутый в имплементации среднесрочной Программы сотрудничества на 2020-2022 годы, подписанной в ходе государственного визита Президента Республики Корея в Узбекистан в апреле 2019 года, предусматривающей привлечение более 72 млн долларов грантовых средств KOICA для реализации проектов в Узбекистане.
Стороны также отметили значительный потенциал для дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества с Агентством и обсудили перспективы реализации новых проектов по таким направлениям как цифровизация, химическая отрасль, развитие предпринимательства, экология, озеленение и борьба с вирусными заболеваниями, в том числе с COVID-19.
В ходе встречи была согласована Программа сотрудничества с Корейским агентством международного сотрудничества KOICA на 2022-2024 годы, предусматривающая реализацию новых грантовых проектов в сферах дошкольного и профессионального образования, цифровизации, химии, развития предпринимательства, экологии, озеленения и борьбы с опустыниванием, а также здравоохранения.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать тесное взаимодействие для ускоренного продвижения согласованных проектов и программ.