Инвестиция фаолияти ва стратегик ривожланиш борасидаги устувор вазифалар муҳокама қилинди
12 январь куни Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Стратегик ривожланиш агентлиги фаолияти муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Мамлакатимиздаги барқарорлик ва қулай инвестиция муҳити натижасида ташқи иқтисодий алоқалар изчил ривожланмоқда. 2021 йилда жами 10 миллиард доллардан ортиқ, жумладан, 8 миллиард 100 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ўзлаштирилган. Бунинг натижасида 318 та йирик ва 15 мингдан зиёд ҳудудий лойиҳалар амалга оширилиб, 273 мингдан ортиқ иш ўрни ташкил этилган. Янги корхоналар жами 1 миллиард доллардан зиёд экспорт ва 530 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш имкониятига эга.
Албатта, коронавирус пандемияси ҳали-ҳамон иқтисодий жараёнларга жиддий таъсир ўтказмоқда. Шунга қарамай, экспортда изчил ўсишга эришилмоқда. Хусусан, 2020 йилда мамлакатимизда экспорт миқдори 9 миллиард доллардан ошган бўлса, 2021 йилда 12 миллиард долларни ташкил этган. Эътиборлиси, бунда тайёр ва ярим тайёр маҳсулотлар улуши сезиларли кўпайган.
Жорий йилда 9 миллиард 500 миллион доллардан зиёд тўғридан-тўғри хорижий сармояларни ўзлаштириш, 282 та йирик ва 9 мингдан ортиқ ҳудудий лойиҳалар ишга тушириш мўлжалланган. Экспорт ҳажмини 14 миллиард долларга етказиш ҳисоб-китоб қилинган.
Йиғилишда мутасаддилар ушбу кўрсаткичларни тармоқ ва ҳудудлар кесимида таъминлаш чора-тадбирлари бўйича ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир инвестиция лойиҳасини доимий назоратга олиб, ташаббускорларга кўмаклашиш ва ўз вақтида ишга тушириш бўйича топшириқлар берди.
Туризм, тиббиёт ва машинасозлик тармоқлари, ҳудудлардан Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий ва Хоразм вилоятларида хорижий инвестицияларни жалб қилиш даражаси пастлиги кўрсатиб ўтилди. Шу боис улар бўйича алоҳида дастурлар ишлаб чиқиб, қўшимча сармоялар йўналтириш вазифаси қўйилди.
Президентимиз ишлаб чиқаришни ва саноат кооперациясини ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Маҳаллий маҳсулотлар турини кўпайтириш, бу борада тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш бўйича топшириқлар берилди. Жумладан, юртимизда ишлаб чиқарилмайдиган товарларни ўзлаштирган маҳаллий корхоналар маҳсулотлари кафолатли харид қилинади. Бу жараёнга ҳоким ёрдамчиларини ҳам жалб этиш муҳимлиги айтилди.
Аҳоли турмуш сифатига бевосита таъсир кўрсатадиган таълим, тиббиёт, сув таъминоти, йўл ва бошқа инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда шаффофликни таъминлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Соғлиқни сақлаш соҳаси, Оролбўйи минтақаси учун траст фонди каби ижтимоий муҳим йўналишларга хорижий грантлар жалб қилиш кераклиги айтилди.
Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Шавкат Мирзиёев Президент сайлови олдидан халқ билан учрашувларда ҳар бир туманда лойиҳа гуруҳлари ва холдинг компаниялари ташкил этилишини айтган эди. Йиғилишда ушбу тизимни жорий этиш борасида қилинаётган ишлар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳа гуруҳлари мутахассисларини бир тизим ва методология асосида ишлашга ўқитиш кераклигини таъкидлади.
Йиғилишда экспорт масаласи атрофлича таҳлил қилинди. Бу борадаги прогнозларни бажариш учун саноатга алоҳида аҳамият қаратиш, қўшимча имкониятларни ишга солиш зарурлиги қайд этилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 19 июлдаги фармонига мувофиқ, Стратегик ривожланиш агентлиги ташкил этилган эди. Бу Агентликка инвестицияларни жалб этиш ва лойиҳаларни амалга оширишнинг стратегик масалаларини ўрганиш, инвестиция фаолиятининг истиқболли йўналишларини аниқлаш, халқаро тажриба асосида иқтисодиёт тармоқларини ислоҳ қилиш ва ҳудудларнинг инвестиция салоҳиятини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш каби кўплаб вазифалар юклатилган.
Йиғилишда мазкур Агентликнинг тузилмаси, шу кунгача қилинган ишлар ва жорий йилги режалар ҳақида ахборот берилди.
Бугунги кунда Агентлик бошқармалари шакллантирилган, уларга етакчи хорижий университетларда ўқиган, ташаббускор ва билимли мутахассислар жамланган.
Агентликнинг бу йилги режаси 18 та муҳим тадбирдан иборат. Инвестиция лойиҳаларини илгари суришнинг янги механизмини жорий этиш, яширин иқтисодиётни қисқартириш орқали инвестиция муҳитини яхшилаш, инвестиция муҳити бўйича ҳудудлар рейтингини йўлга қўйиш, тадбиркорларнинг тизимли муаммоларини аниқлаш ва ҳал қилиш бўйича онлайн платформани ишга тушириш, Жаҳон банки билан биргаликда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш шулар жумласидан.
– Бу Агентлик инвестиция ҳажмини кенгайтириш ва экспорт салоҳиятини оширишга замин яратади. Шу боис, ҳудуд ва тармоқларни стратегик ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқиш, бунга хориждан малакали мутахассис ва маслаҳатчиларни ҳам жалб қилиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Стратегик ривожлантириш бўйича методология яратиб, уни ҳар бир ҳудуд ва тармоқда жорий қилиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилди.

Priority tasks of investment activity and strategic development were discussed
On January 12, a meeting was held under President Shavkat Mirziyoyev on the activities of the Ministry of Investments and Foreign Trade and the Agency for Strategic Development.
Thanks to stability and a favorable investment climate, foreign economic relations of our country are consistently developing. In particular, in 2021, a total of more than $10 billion of foreign investment was attracted, including $8 billion 100 million of direct investment. As a result, 318 large and more than 15 thousand regional projects have been launched, over 273 thousand jobs have been created. These enterprises are able to provide $1 billion in exports and replace $530 million in imports.
Of course, the coronavirus pandemic continues to have a serious impact on economic processes. Despite this, dynamic growth in exports is achieved. So, if in 2020 the volume of exports amounted to $ 9 billion, then in 2021 it amounted to $ 12 billion. It is noteworthy that the share of finished and semi-finished products in its structure has grown significantly.
This year, it is planned to attract foreign direct investment in the amount of more than $9.5 billion, launch 282 large and more than 9,000 regional projects, and increase exports to $14 billion.
At the meeting, the people responsible have shared information about the measures that will be taken in the context of industries and regions to achieve these indicators.
The head of state instructed to establish constant control over each investment project, assist initiators and ensure timely launch
A low level of attracting foreign investment in the fields of tourism, medicine and engineering was noted, among the regions – in the Republic of Karakalpakstan, Navoi and Khorezm regions. In this regard, the task was set to develop separate programs for them and direct additional investments.
The President dwelled separately on the development of industrial production and cooperation. Instructions were given to expand the range of products of domestic manufacturers, support and stimulate entrepreneurs. In particular, it was noted that the products of local enterprises that have mastered the production of goods that are not produced in our country will be guaranteed to be purchased. The importance of involving of khokims and their assistants in this process is indicated.
Instructions were given on the development of industrial cooperation and increasing the level of localization.
The importance of ensuring transparency and strengthening public control in the implementation of projects in the field of education, healthcare, water supply, road and other infrastructure, which directly affect the quality of life of the population, was emphasized.
The need to attract foreign grants to the healthcare sector, the trust fund for the Aral Sea region and other socially important areas was indicated.
The issue of joining the World Trade Organization was also touched upon.
Before the presidential elections, Shavkat Mirziyoyev noted that project groups and holding companies would be created in each district. Presentation of the ongoing work on the implementation of this system took place at the meeting.
The head of state noted the need to train project team specialists to work according to a single system and methodology.
Export issues are analyzed in detail. The importance of paying special attention to the development of industry and using additional opportunities for making forecasts in this area was emphasized.
As you know, by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 19, 2021, the Agency for Strategic Development was established. The agency is entrusted with many tasks, including the study of strategic issues of attracting investments and implementing projects, identifying promising areas of investment activity, developing proposals for reforming economic sectors based on international experience and increasing the investment potential of the regions.
The meeting provided information on the structure of the agency, the completed work and the plans for the current year.
At present, the departments of the agency have been formed, they are staffed with qualified, enterprising specialists – graduates of leading foreign universities.
The Agency’s work plan for the current year consists of 18 important events. Among them are the introduction of a new mechanism for promoting investment projects, improving the investment climate by reducing the shadow economy, introducing a regional investment climate rating, launching an online platform to identify and solve systemic problems of entrepreneurs, and developing a strategy to attract foreign direct investment together with the World Bank.
– This agency will create the basis for expanding investment and export potential. Therefore, it is necessary to develop a road map for the strategic development of regions and industries, to involve qualified specialists and advisers from abroad in this process, Shavkat Mirziyoyev said.
Specific tasks have been identified for creating a methodology in the field of strategic development and its implementation in each region and industry.