Ўзбекистонда уран қазиб олиш меросини бартараф этишга тайёргарлик бошланди
Бугун Марказий Осиё учун Атроф-муҳитни қайта тиклаш ҳисоби (ERA) ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида грант шартномаси имзоланганидан сўнг Ўзбекистондаги собиқ уран қазиб олинган майдонлар меросига қарши курашишга тайёргарлик бошланиши мумкин .
2 миллион евро миқдоридаги грант яқинда ташкил этилган Лойиҳани бошқариш бўлимига (PMU) ёрдам беради, у Ўзбекистон пойтахти Тошкентнинг шарқида жойлашган тоғларда жойлашган Янгиобод ва Чоркесардаги собиқ уран қазиб олиш майдончаларини экологик реабилитация қилиш билан шуғулланади.
Гибрид келишуви ЕТТБ Ядро хавфсизлиги департаменти директори Балтасар Линдауер ва Ўзбекистон Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Исломбек Боқижоновлар иштирокидаги гибрид маросимда имзоланди . Имзоланиш Марказий Осиёдаги уран меросини ечиш бўйича янгиланган Стратегик Бош Режа (SMP) тасдиқланганидан кейин бўлиб ўтди .
Биринчи қадам сифатида, PMU иккита объэктда таъмирлаш ишлари учун зарур тендер ҳужжатларини тайёрлашни бошлаши мумкин. Эрдаги жисмоний иш 2022 йилнинг учинчи чорагида бошланиши кутилмоқда ва якунланиши учун тахминан икки йил керак бўлади.
1300 метр баландликда, сейсмик фаоллик хавфи юқори бўлган ҳудудда, Тошкентдан 70 км узоқликда жойлашган Янгиобод қарийб 40 йил давомида уран қазиб олиш майдони бўлган. У 50 км 2 майдон бўйлаб тарқалган ва тахминан 2,6 миллион м 3 радиоактив чиқиндиларни ўз ичига олади . Режалаштирилган реабилитация ишлари тўртта шахтани ёпиш, ифлосланган бинолар ва қайта ишлаш иншоотларини бузиш, бир нечта чиқинди жинсларни марказий ёпиқ чиқиндихонага кўчириш ва бошқа тегишли тадбирларни ўз ичига олади.
Ўзбекистон пойтахтидан 140 км шарқдаги тоғларда жойлашган Чоркесар қишлоғи 1995 йилгача уран қазиб олинадиган майдон бўлиб, ҳозиргача 3500 га яқин аҳоли истиқомат қилади. Ушбу участкада режалаштирилган реконструкция ишлари иккита шафтани ёпиш ва ташландиқ биноларни бузишни ўз ичига олади.
SMP 2021-йил сентябрь ойида Қирғизистон Республикаси, Тожикистон ва Ўзбекистон, шунингдек, Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (MAGATE), Европа Иттифоқи (ЕИ), ЕТТБ ва Россия давлат атом энергияси корпорацияси (Росатом) томонидан тасдиқланган. Бу устувор объэктларда ядровий рекультивация фаолиятини қандай мувофиқлаштиришга мисол бўлади.
2015-йилда Европа Иттифоқи ташаббуси билан ташкил этилган ва ЕТТБ томонидан бошқариладиган ERA Марказий Осиёда совет уран қазиб олиш меросига бағишланган. Европа Иттифоқи ERA нинг энг йирик доноридир, шу билан бирга Белгия , Литва , Норвегия , Испания , Швейтсария ва Америка Қўшма Штатлари ҳам ҳисса қўшган.

Началась подготовка к преодолению уранодобывающего наследия в Узбекистане
Подготовка к устранению наследия бывших уранодобывающих предприятий в Узбекистане может начаться после подписания сегодня грантового соглашения между Счетом экологической реабилитации Центральной Азии (ERA) и правительством Узбекистана.
Грант в размере 2 млн. Евро будет направлен на поддержку недавно созданного Отдела управления проектом (PMU), который будет заниматься экологической реабилитацией бывших участков добычи урана в Янгиабаде и Чаркесаре, расположенных в горах к востоку от столицы Узбекистана Ташкента.
Соглашение о гранте было подписано на гибридной церемонии, на которой присутствовали Бальтазар Линдауэр, директор Департамента ядерной безопасности ЕБРР, и Исломбек Бокижонов, заместитель председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Узбекистана . Подписание последовало за утверждением обновленного Стратегического мастер-плана (SMP) для решения проблемы уранового наследия в Центральной Азии.
В качестве первого шага PMU может начать подготовку необходимой тендерной документации для восстановительных работ на двух объектах. Ожидается, что физические работы на земле начнутся в третьем квартале 2022 года, и на их завершение уйдет около двух лет.
Янгиабад, расположенный на высоте 1300 метров в районе с высоким риском сейсмической активности, примерно в 70 км от Ташкента, был местом добычи урана в течение почти 40 лет. Он расположен на площади 50 км 2 и содержит около 2,6 млн. М 3 радиоактивных отходов. Планируемые реабилитационные работы включают закрытие четырех стволов, снос загрязненных зданий и перерабатывающих предприятий, перемещение нескольких отвалов пустой породы на центральный крытый отвал и другие сопутствующие мероприятия.
Село Чаркесар, расположенное в горах в 140 км к востоку от узбекской столицы, было местом добычи урана до 1995 года, и в нем до сих пор проживает около 3500 человек. Планируемые реабилитационные работы на этом участке включают закрытие двух стволов и снос заброшенных зданий.
СМП была одобрена в сентябре 2021 года Кыргызской Республикой, Таджикистаном и Узбекистаном, а также Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), Европейским союзом (ЕС), ЕБРР и Российской государственной корпорацией по атомной энергии (Росатом). Он послужит примером того, как координировать деятельность по ядерной реабилитации на приоритетных объектах.
ERA, созданная в 2015 году по инициативе ЕС и управляемая ЕБРР, обращается к наследию советской добычи урана в Центральной Азии. ЕС является крупнейшим донором ERA, в то время как взносы также сделали Бельгия , Литва , Норвегия , Испания , Швейцария и Соединенные Штаты Америки.