Қорақалпоғистонни янада иқтисодий ривожлантириш имкониятлари ўрганилмоқда
Жорий йилнинг 6 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги ишчи гуруҳ Қорақалпоғистон Республикасининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг бугунги ҳолатини ўрганиш ҳамда унинг инвестициявий, саноат ва экспорт салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида мазкур ҳудудга йўл олди.
Сафар давомида ишчи гуруҳ аъзолари бир қатор ишлаб чиқариш объектларида бўлиб, ишлаб чиқаришнинг технологик жараёнини ўрганди ва лойиҳалар ташаббускорлари билан учрашувлар ўтказди. Суҳбатда тадбиркорларнинг фаолиятини кенгайтириш, қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг экспортини ташкил этишнинг истиқболлари муҳокама қилинди.
ҚРнинг кўплаб йўналишлардаги иқтисодий салоҳияти ишга солинмаётгани маълум қилинди, шу боис устувор тармоқларда қўшилган қиймат занжирларини яратган ҳолда, саноатни ривожлантириш учун туманлар ва маҳаллалар кесимида барча захиралар ва имкониятларни ўрганиш юзасидан ишларни фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Учрашувлар давомида тадбиркорлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш жараёнида дуч келган муаммоларни кўтардилар. Барча билдирилган масалалар ҳар томонлама ўрганилди, уларни ҳал этиш алгоритмлари ишлаб чиқилди ва масъул раҳбарларга тегишли кўрсатмалар берилди.

Изучаются возможности дальнейшего экономического развития Каракалпакстана
6 января текущего года Рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова выехала в Республику Каракалпакстан с целью изучения текущего состояния социально-экономического развития и выработки предложений по задействованию имеющегося инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала региона.
В ходе выезда члены рабочей группы посетили ряд производственных объектов, где был изучен технологический процесс производства и проведены встречи с инициаторами проектов, в ходе которых обсуждались перспективы расширения деятельности в регионе, привлечения дополнительных инвестиций и организации экспорта производимой продукции.
Было озвучено, что экономический потенциал региона по многим направлениям остается незадействованным, в связи с чем необходимо активизировать работу по изучению имеющихся резервов и возможностей для развития промышленности в приоритетных отраслях в разрезе районов и махаллей, с созданием цепочек добавленной стоимости.
В ходе встреч предпринимателями были подняты проблемы, с которыми они столкнулись в процессе организации производственной деятельности. Все озвученные вопросы были всесторонне изучены, выработаны алгоритмы их решения и даны соответствующие поручения ответственным руководителям.