РА «RAEX»: Ўзбекистоннинг барқарор истиқболга эга бўлган BB рейтинги республика иқтисодий ўсишининг ижобий динамикаси билан боғлиқ
Мамлакатимизнинг Германиядаги Бош консуллиги томонидан РА «RAEX» рейтинг агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган Ўзбекистоннинг иқтисодий ва сармоявий салоҳиятига бағишланган ахборот тадбири Франкфурт-Майн шаҳрида бўлиб ўтди.
Тадбирда Беларусь, Бельгия, Германия, Грузия, Қозоғистон, Нидерландия, Россия ва Ўзбекистон жамоатчилик, сиёсий, ишбилармон доиралари, банк-молия тузилмалари вакиллари иштирок этди.
Иштирокчилар мамлакатимизнинг замонавий ривожланиши, ижтимоий-сиёсий ва савдо-иқтисодий соҳаларни ислоҳ қилишнинг фаол жараёни билан таништирилди.
Ўз навбатида, РА «RAEX» спикери Ўзбекистоннинг яқинда янгиланган кредит рейтинги, унинг ўсиб бораётган молиявий бозори ва барқарор банк тузилмалари тўғрисидаги маълумотларни тақдим этди.
Унинг таъкидлашича, глобал пандемия, унинг миллий ва халқаро савдога салбий таъсирига қарамай, Ўзбекистонда ўтган йилги барқарор прогнозга эга BB- кўрсаткичининг такрорланиши республикада иқтисодий ўсишнинг ижобий динамикаси давом этаётгани билан боғлиқ.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистонда давлат секторидаги таркибий ислоҳотлар, ижобий иқтисодий ривожланиш сақлаб қолингани қайд этилиб, бу, ўз навбатида, республикага хорижий инвестициялар оқимини кенг жалб қилиш имконини бераётгани таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш ва инвестицияларни тарғиб қилиш агентлиги вакиллари, шунингдек, хусусий компаниялар – «Авесто» Инвестиция гуруҳи ва «Asia Frontclear Management B.V.» Ўзбекистондаги банк-молия ислоҳотлари, савдо-иқтисодий имкониятлар тақдимотини ўтказди. Ҳукуматнинг маҳаллий ва хорижий инвесторлар учун барча шароитларни яратишга қаратилган сиёсати ҳақида маълумот берилди.

РА «RAEX»: рейтинг Узбекистана BB со стабильным прогнозом обусловлен сохранением позитивной динамики роста экономики республики
Во Франкфурте-на-Майне состоялось информационное мероприятие, посвященное экономическому и инвестиционному потенциалу Узбекистана, которое было организовано Генконсульством Республики Узбекистан в Германии совместно с рейтинговым агентством «RAEX».
В мероприятии приняли участие представители общественно-политических, деловых кругов, банковско-финансовых структур Беларуси, Бельгии, Германии, Грузии, Казахстана, Нидерландов, России и Узбекистана.
Они были ознакомлены с современным развитием республики, активным курсом реформирования общественно-политической и торгово-экономической сфер.
Со своей стороны, спикер «RAEX-Europe» презентовал недавно обновленный кредитный рейтинг Узбекистана, информацию о его растущем финансовом рынке и стабильно функционирующих банковских структурах.
Он пояснил, что рейтинг Узбекистана, повторяющий прошлогодний показатель – BB- со стабильным прогнозом, обусловлен сохранением позитивной динамики роста экономики республики, несмотря на мировую пандемию и её негативное влияние на национальную и международную торговлю.
Отдельно отмечалась важность в сохранении позитивной экономической тенденции Узбекистана структурных реформ в государственном секторе, из-за чего в республике наблюдается приток иностранных инвестиций.
Представители Агентства по управлению государственными активами и продвижению инвестиций Республики Узбекистан, а также частных компаний – Инвестиционной группы «Авеста» и «Asia Frontclear Management B.V.» также ознакомили с презентацией банковско-финансовых реформ и торгово-экономических возможностей Узбекистана, представили активный курс правительства, направленный на создание всех условий для местных и иностранных инвесторов, в том числе после пандемии.