16 декабр куни Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги биносида Эрон ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 16 декабр куни Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги биносида Эрон ишбилармон доиралари вакиллари билан йиғилиш бўлиб ўтди.
Учрашув хорижий шерикларнинг сармоявий ва савдо-иқтисодий соҳалардаги ўзаро ҳамкорлиги масалаларини ҳамда Ўзбекистон Республикаси тадбиркорлари ва давлат органлари билан икки томонлама шериклик ўрнатиш имкониятларини муҳокама қилиш имконини беради.
Эрон томони қуритилган меваларни қайта ишлаш ва қадоқлаш бўйича Ўзбекистон бозорини батафсил таҳлил қилишини, кейинчалик чет элга экспорт қилиш, шунингдек, ушбу лойиҳани Ўзбекистон Республикаси ҳудудида амалга ошириш имкониятини эълон қилди.
Учрашув натижасида Эрон томонининг муаммоларини иш тартибида кўриб чиқиш ва ҳар икки томон учун ечим топишга имкон берадиган ҳамкорлик механизмини яратиш бўйича шериклик алоқаларини ривожлантириш тўғрисида келишувга эришилди.
Маълумот учун: Европа Иттифоқи синтетик ўғитлардан фойдаланмасдан ишлаб чиқариладиган органик озиқ-овқат маҳсулотларини ёрлиқловчи EU Organic Bio (Органик Био) ягона сифат маркасини ишлаб чиқди. Европа Иттифоқи озиқ-овқат бозорида кенг келишувга эга, шунинг учун Европа Иттифоқидан ташқаридаги баъзи давлатлар уларни етиштириш ва ишлаб чиқариш қоидаларини Европа Органик Сертификатлаш ташкилоти билан келишиб олишади.

On December 16th, a meeting with representatives of Iranian business circles took place in the building of the Investment Promotion Agency
On December 16th, of this year, a meeting was held in the building of the IPA with representatives of Iranian business circles.
The meeting allowed to discuss issues of interaction of foreign partners in the investment, as well as trade and economic spheres, to discuss the possibility of establishing bilateral partnerships with entrepreneurs and government bodies of the Republic of Uzbekistan.
The Iranian side announced a thorough analysis of the market of Uzbekistan in terms of processing and packaging of dried fruits with subsequent export to abroad, as well as the possibility of implementing this project on the territory of the Republic of Uzbekistan.
As a result of the meeting, an agreement was reached on developing partnerships to build a cooperation mechanism that would allow working out issues of the Iranian side in a working order and finding solutions for both sides.
For reference: the European Union has developed a single quality mark EU Organic Bio (Organic Bio), which labels organic food products produced without the use of synthetic fertilizers. The European Union has wide coherence in the food market, which is why some countries outside the EU agree on the rules for their cultivation and production with the organization of European Organic Certification.