ИҲРТ Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтиришни режалаштирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Мамлакатлар платформаси”нинг Ўзбекистон бўйича йиғилиши доирасида Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) халқаро ҳамкорлик бўйича директори Андреасом Шааль билан учрашди.
Учрашув чоғида томонлар жорий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини ва шерикликнинг устувор йўналишларини кенгайтиришни муҳокама қилдилар.
ИҲРТ раҳбарияти ковиддан кейинги даврда бизнес юритиш ва иқтисодий тикланишнинг ҳуқуқий муҳитини такомиллаштириш соҳасидаги ҳамкорликнинг жорий натижаларини сарҳисоб қилиб, Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар дастури ижросини янада қўллаб-қувватлашга содиқлигини билдирди.
Иқтисодий ислоҳотларни жорий этилишининг ҳозирги ҳолатини ўрганиш ва ҳамкорликнинг энг устувор йўналишларини белгилаш бўйича биргаликда иш олиб боришда давом этишга келишилди. Ана шундай йўналишлардан бири сифатида томонлар, хусусан, Ўзбекистоннинг инвестиция сиёсатини ўрганиш ва уни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш долзарблигини таъкидладилар.
Маҳаллий экспортчиларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришда ҳамкорлик истиқболлари ҳам кўриб чиқилди. Жумладан, яқин келажакда ИҲРТ мутахассислари Ўзбекистонда кичик ва ўрта корхоналар экспортини оширишга қаратилган ислоҳотларни амалга ошириш самарадорлигини таҳлил қилиб, уни янада рағбатлантириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқадилар.
ИҲРТ раҳбарияти инвестиция қонунчилигини такомиллаштириш ва энг яхши халқаро амалиётлар асосида кичик ва ўрта бизнес учун ишбилармонлик муҳитини тартибга солишни енгиллаштириш мавзуларига оид вебинарлар ўтказиш ҳисобига Ўзбекистон давлат хизматчиларига маслаҳат ёрдами кўрсатиш амалиётини давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Томонлар турли мамлакатлар иқтисодиётининг хорижий инвесторларга очиқлиги даражасининг кўрсаткичи ҳисобланган ИҲРТнинг Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар учун тартибга солувчи чекловлар индексида Ўзбекистон юқори мавқега эга эканлигини таъкидладилар. Шу билан бирга, ИҲРТнинг савдо ривожланганлигининг даражаси ва аҳоли турмуш сифатини тавсифловчи бошқа индексларида Ўзбекистон иштирокини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув якунида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича навбатдаги қўшма саъй-ҳаракатлар белгилаб олинди.
Маълумот учун: Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) – глобаллашув шароитларида юзага келадиган ижтимоий-иқтисодий ва бошқарув муаммоларини ҳал қилиш учун биргаликда иш олиб бораётган бозор иқтисодиётига эга демократик мамлакатларнинг уюшмаси. Ўзбекистон ИҲРТ билан бир нечта соҳаларда, жумладан, коррупцияга қарши курашиш, ИҲРТ мамлакатлари билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, рақобатбардошликни ошириш ва инвестицияларни жалб этиш дастури бўйича фаол ҳамкорликни сақлаб келмоқда.

ОЭСР планирует расширить сотрудничество с Узбекистаном
На полях заседания «Страновой платформы» по Узбекистану состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с директором по международному сотрудничеству Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Андреасом Шаалем.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы текущего взаимодействия и приоритетные направления расширения партнёрских отношений.
Руководством ОЭСР были подведены итоги текущего сотрудничества в области совершенствования правовой среды для ведения бизнеса и восстановления экономики в постковидный период и выражена приверженность оказанию дальнейшей поддержки реализации программы широкомасштабных реформ в Узбекистане.
Достигнута договоренность о дальнейшей совместной работе по изучению текущего состояния имплементации экономических реформ и выделению наиболее приоритетных направлений для взаимодействия. В качестве одного из подобных направлений стороны, в частности, отметили актуальность проведения обзора инвестиционной политики Узбекистана и выработки предложений по ее совершенствованию.
Также были рассмотрены перспективы сотрудничества по поддержке и продвижению отечественных экспортеров: в ближайшее время эксперты ОЭСР проведут анализ эффективности реализации реформ, направленных на наращивание экспорта малых и средних предприятий в Узбекистане и выработают рекомендации по его дальнейшему стимулированию.
Руководством ОЭСР была выражена готовность продолжить практику оказания консультационной поддержки государственным служащим Узбекистана за счет проведения тематических вебинаров по совершенствованию инвестиционного законодательства и смягчению регулирования операционной среды для малого и среднего бизнеса на основе передовых международных практик.
Стороны отметили высокую позицию Узбекистана в Индексе регуляторных ограничений прямых иностранных инвестиций ОЭСР, который является индикатором степени открытости экономик различных стран для иностранных инвесторов. Вместе с тем, достигнута договорённость о расширении участия Узбекистана в других индексах ОЭСР, характеризующих уровень развития торговли и качество жизни населения.
По итогам встречи были определены дальнейшие совместные действия по развитию сотрудничества.
Справочно: Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), является объединением демократических стран с рыночной экономикой, совместно работающих над решением социально-экономических проблем и проблем управления, возникающих в условиях глобализации. Узбекистан поддерживает активное взаимодействие с ОЭСР по нескольким направлениям, в том числе, борьбе с коррупцией, программе расширения торгово-экономического сотрудничества со странами ОЭСР, повышению конкурентоспособности и привлечению инвестиций.