ИҲРТ Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтиришни режалаштирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Мамлакатлар платформаси”нинг Ўзбекистон бўйича йиғилиши доирасида Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) халқаро ҳамкорлик бўйича директори Андреасом Шааль билан учрашди.
Учрашув чоғида томонлар жорий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини ва шерикликнинг устувор йўналишларини кенгайтиришни муҳокама қилдилар.
ИҲРТ раҳбарияти ковиддан кейинги даврда бизнес юритиш ва иқтисодий тикланишнинг ҳуқуқий муҳитини такомиллаштириш соҳасидаги ҳамкорликнинг жорий натижаларини сарҳисоб қилиб, Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар дастури ижросини янада қўллаб-қувватлашга содиқлигини билдирди.
Иқтисодий ислоҳотларни жорий этилишининг ҳозирги ҳолатини ўрганиш ва ҳамкорликнинг энг устувор йўналишларини белгилаш бўйича биргаликда иш олиб боришда давом этишга келишилди. Ана шундай йўналишлардан бири сифатида томонлар, хусусан, Ўзбекистоннинг инвестиция сиёсатини ўрганиш ва уни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш долзарблигини таъкидладилар.
Маҳаллий экспортчиларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришда ҳамкорлик истиқболлари ҳам кўриб чиқилди. Жумладан, яқин келажакда ИҲРТ мутахассислари Ўзбекистонда кичик ва ўрта корхоналар экспортини оширишга қаратилган ислоҳотларни амалга ошириш самарадорлигини таҳлил қилиб, уни янада рағбатлантириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқадилар.
ИҲРТ раҳбарияти инвестиция қонунчилигини такомиллаштириш ва энг яхши халқаро амалиётлар асосида кичик ва ўрта бизнес учун ишбилармонлик муҳитини тартибга солишни енгиллаштириш мавзуларига оид вебинарлар ўтказиш ҳисобига Ўзбекистон давлат хизматчиларига маслаҳат ёрдами кўрсатиш амалиётини давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Томонлар турли мамлакатлар иқтисодиётининг хорижий инвесторларга очиқлиги даражасининг кўрсаткичи ҳисобланган ИҲРТнинг Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар учун тартибга солувчи чекловлар индексида Ўзбекистон юқори мавқега эга эканлигини таъкидладилар. Шу билан бирга, ИҲРТнинг савдо ривожланганлигининг даражаси ва аҳоли турмуш сифатини тавсифловчи бошқа индексларида Ўзбекистон иштирокини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув якунида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича навбатдаги қўшма саъй-ҳаракатлар белгилаб олинди.
Маълумот учун: Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) – глобаллашув шароитларида юзага келадиган ижтимоий-иқтисодий ва бошқарув муаммоларини ҳал қилиш учун биргаликда иш олиб бораётган бозор иқтисодиётига эга демократик мамлакатларнинг уюшмаси. Ўзбекистон ИҲРТ билан бир нечта соҳаларда, жумладан, коррупцияга қарши курашиш, ИҲРТ мамлакатлари билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, рақобатбардошликни ошириш ва инвестицияларни жалб этиш дастури бўйича фаол ҳамкорликни сақлаб келмоқда.

OECD is planninng to expand cooperation with Uzbekistan
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov met with Director of Global Relations of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) Andreas Schaal on the sidelines of the meeting of the Country Platform on Uzbekistan.
During the meeting the parties discussed current issues of current cooperation and priority directions for the further expansion of partnership relations.
OECD management summarized the results of ongoing cooperation in enhancement of the legal and regulatory environment for doing business as well as economic recovery in the post-Covid period, and expressed a commitment to further support the implementation of a wide-ranging reform program in Uzbekistan.
An agreement was reached on further joint work to study the current state of economic reforms implementation and identify the most priority areas for cooperation. The parties in particular noted the relevance of Uzbekistan’s investment policy review and development of proposals for its further advancement as one of such directions.
Prospects for cooperation to support and promote domestic exporters were also considered: in the near future, OECD experts will analyze the effectiveness of reforms aimed at increasing exports of small and medium-sized enterprises in Uzbekistan and develop recommendations for its further stimulation.
The OECD management expressed its readiness to continue the practice of providing advisory support to government officials in Uzbekistan through thematic webinars on improving investment legislation and easing the regulation of the operating environment for small and medium-sized businesses on the basis of the best international practices.
The parties noted Uzbekistan’s high position in the OECD FDI Regulatory Restrictiveness Index, which is an indicator of the degree of a country’s economic openness to foreign investors. An agreement was reached on expansion of Uzbekistan’s participation in other OECD indices characterizing the level of trade development and quality of life.
As a result of the meeting, further joint actions for the development of cooperation were identified.
For reference: The Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) is an association of democratic countries with market economies, working together to address the socio-economic and governance challenges posed by globalization. Uzbekistan maintains active cooperation with the OECD in several areas, including combating corruption, a program to expand trade and economic cooperation with the OECD countries, increasing competitiveness and attracting investments.