НКМК корпоратив евробондларни чиқариши мумкин
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 феврал куни “Навоий кон-металлургия комбинати” давлат корхонасини ислоҳ қилиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Мазкур мажмуа мамлакатимиздаги энг йирик саноат корхонасидир.  Бу ерда олтин,  уран,  нодир металлар,  қурилиш ва дастгоҳсозлик саноати учун зарур маҳсулотлар,  кенг турдаги халқ истеъмоли товарлари ишлаб чиқарилади.  Комбинат юртимиздаги жами саноат маҳсулотининг 10 фоизини ва бюджет даромадининг 18 фоизини таъминлайди.  Унда 58 минг ходим ишлайди.
Навоий кон-металлургия комбинати хомашё ресурсларининг ҳажми бўйича жаҳондаги олтин ишлаб чиқарувчилар орасида учинчи ўринда туради.  Лекин активларининг қиймати хорижий компанияларникига нисбатан анча кам.
Хозирги кунда комбинатнинг баланс қиймати 1, 3 миллиард доллар бўлса,  шу даражадаги хорижий корхоналарнинг бозор нархи 11 миллиард долларни ташкил этади.
Шу боис НКМКни замонавий компанияга айлантириш мақсад қилинган.  Давлатимиз томонидан бу борада комплекс чора-тадбирлар кўрилмоқда.  Хусусан,  Навоий кон-металлургия комбинатини 2026 йилгача ривожлантириш дастури изчил амалга оширилмоқда.  Унинг доирасида 2017-2019 йилларда 1, 2 миллиард доллар маблағ эвазига 8 та объект ишга туширилган.  Натижада охирги уч йилда олтин ишлаб чиқариш ҳажми 2, 5 фоиз,  кумуш олиш 37 фоизга ошган.
Йиғилишда шу борадаги режа ва чора-тадбирлар кўриб чиқилди.  Навоий кон-металлургия комбинатининг таркибий тузилмасини такомиллаштириш,  корпоратив ошкораликни татбиқ этиш,  ҳисоб-китобларни халқаро стандартларга ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
2026 йилга қадар корхонада ишлаб чиқариш ҳажмини 94 тоннага йетказиш,  бунинг учун 4 миллиард долларлик 40 та лойиҳани амалга ошириш кераклиги таъкидланди.  Жумладан,  лойиҳа қиймати 525 миллион доллар бўлган янги конни ўзлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Комбинатнинг бугунги кундаги 3, 7 минг тонна олтин захираси халқаро стандартлар асосида баҳоланиб,  корхона балансида акс эттирилиши зарурлиги белгиланди.
Давлат геология қўмитаси ва Молия вазирлигига захираларни баҳолаш ишлари ҳамда молиявий ҳисоботларни халқаро меъёрларга ўтказиш вазифаси қўйилди.   Конлар захираси ва камайиши тўғрисидаги ҳисоботлар,   қазиб олиш лойиҳалари бўйича маълумотларни Австралия кодекси (ЖОРC Cоде) асосида таёрлаш муҳимлиги қайд этилди.

According to the Press-service of the President of the Republic of Uzbekistan, on February 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss reforming the state-owned enterprise Navoi Mining and Metallurgical Plant.
NMMP is the country’s largest industrial enterprise. It produces gold, uranium, rare metals, crudes for building materials and machine tool industries, and a wide range of consumer goods. The mill accounts for 10 percent of all industrial production in Uzbekistan and 18 percent of budget revenues. The company employs more than 54 thousand people.
By the volume of raw materials, the Navoi Mining and Metallurgical Plant is the third gold producer in the world. However, the value of its assets is much less than similar companies abroad.
THus, at present, the book value of NMMP is estimated at $ 1.3 billion, while the market price of comparable foreign enterprises is $ 11 billion.
In this regard, the complex is projected to be transformed into a modern company. The state is taking comprehensive measures in this direction. In particular, under steady implementation is the Development Program of the Navoi Mining and Metallurgical Plant through to 2026. As part of the scheme, 8 facilities worth $ 1.2 billion were commissioned in the period between 2017 and 2019. As a result, over the past three years, gold production has grown by 2.5 percent, and silver – by 37 percent.
The meeting participants reviewed plans and impending measures in this direction. They discussed issues of improving the structure of NMMP, ensuring its corporate transparency, bringing the payments in line with international standards.
The President indicated the importance of increasing the production volume at the enterprise to 94 tons by 2026, and thus executing 40 projects worth $ 4 billion, including the development of a new field with estimated value at $ 525 million.
The current gold reserves of the plant in the amount of 3.7 thousand tons ought to be evaluated, it was noted, on the basis of international standards and reflected on the balance sheet of the enterprise.
The State Committee on Geology and the Ministry of Finance have been tasked with translating the assessment of reserves and financial statements to international standards. Reports on field reserves and their condition, data on production projects should be prepared in accordance with JORC Code.