Нидерландиялик FMO Ўзбекистон молия секторига янги сармоя киритишга тайёр
FMO вакилининг Trend агентлигига берган интервьюсига биноан, агар банклар FMOнинг молиявий инклюзивликка ҳисса қўшиш стратегиясига мос келса, Нидерландия Тадбиркорликни ривожлантириш банки (FMO) Ўзбекистоннинг молия секторига янги инвестициялар киритишга тайёр.
«Ўзбекистондаги хусусий муассасаларга сармоя киритиш бизнинг вазифамиздир. Биз мамлакат молия секторини ривожлантиришда фаол иштирок этишни истаймиз», – деди вакил.
Яқинда Trend хабарига кўра, ФМО Ўзбекистон Ҳамкорбанкига аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун 100 миллион доллар миқдорида кредит ажратади.
Ҳамкорбанк ФМОнинг Ўзбекистондаги молия институтлари мижозларидан биридир.
«ФМО «Ҳамкорбанк» билан 2012 йилдан бери ҳамкорлик қилиб келмоқда. Биз уларнинг кредитори ва актсиядори бўлдик. «Ҳамкорбанк» каби маҳаллий ҳамкорларга инвестициялар киритиш орқали биз мамлакатимиздаги ривожланиш стратегиямизни қўллаб-қувватлашни мақсад қилганмиз», – деди вакил.
Мисол учун, янги 100 миллион долларлик катта кредит маблағи 50 миллион долларлик мажбуриятдан ва 50 миллион долларлик мажбуриятсиз кредитдан иборат. Кредитдан АҚШ доллари билан бир қаторда миллий валютада ҳам фойдаланиш мумкин.
«Кредитдан тушган маблағлар Ҳамкорбанк томонидан тенгсизликларни камайтириш (Микромижозлар ва аёллар, ёшлар, қишлоқ хўжалиги КЎБ) лойиҳаларини ва тегишли «Яшил» лойиҳаларни молиялаштиришга сарфланади. Буларнинг барчаси FMO ривожланишига таъсир кўрсатиш мақсадларига ҳисса қўшади», – деди FMO вакили.
Вакил, шунингдек, FMO Ўзбекистондаги ривожланиш банки ваколатига мос келадиган янги сармоявий имкониятларни кўриб чиқиш учун доимо очиқ эканини таъкидлади.
“Биз ҳозирда Ўзбекистоннинг истиқболли банклари билан айрим имкониятларни муҳокама қилмоқдамиз”, — деди матбуот котиби.
2012 йилдан бери ФМО Ўзбекистондаги хусусий секторнинг содиқ ва барқарор инвестори ҳисобланади.
«Бизнинг пул инвестицияларимиз капитал ва барқарор молиялаштиришни таъминлайди, бу эса мижозларимизнинг молиявий ҳолатини мустаҳкамлайди. Шунингдек, бу уларга бизнес стратегиясини амалга оширишда ёрдам беради», деди вакил.
Бундан ташқари, матбуот котибининг қўшимча қилишича, FMO ўзбекистонлик мижозларни атроф-муҳит ва ижтимоий хавфларни бошқариш ва корпоратив бошқарув каби соҳаларда ички ва ташқи кўмак орқали мақсадли техник ёрдам кўрсатишда ҳам қўллаб-қувватлайди.

Нидерландское FMO открыто для новых инвестиций в финансовый сектор Узбекистана
Банк развития предпринимательства Нидерландов (FMO) открыт для новых инвестиций в финансовый сектор Узбекистана, если банки будут соответствовать стратегии FMO по содействию финансовой доступности, сообщил Trend представитель FMO.
«В наши обязанности входит инвестирование в частные учреждения Узбекистана. Мы хотим играть активную роль в развитии финансового сектора страны», — заявил представитель.
На днях Trend сообщил, что FMO предоставит кредит Хамкорбанку Узбекистана на $100 млн для поддержки женского и молодежного предпринимательства.
Хамкорбанк является одним из клиентов финансовых учреждений FMO в Узбекистане.
«FMO сотрудничает с Hamkorbank с 2012 года, когда мы стали их кредитором и акционером. Благодаря нашим инвестициям в местных партнеров, таких как Hamkorbank, мы стремимся поддерживать нашу стратегию развития в стране», — сказал представитель.
Например, новая приоритетная кредитная линия на сумму 100 млн долл. США состоит из подтвержденной кредитной линии на сумму 50 млн долл. США и незадействованной кредитной линии также на сумму 50 млн долл. США. Кредит можно использовать как в сумах, так и в долларах США.
«Поступления от кредита используются Hamkorbank для финансирования проектов, направленных на сокращение неравенства (микроклиенты и женщины, молодежь, сельскохозяйственные МСП), а также отвечающих требованиям «зеленых» проектов. Все это способствует достижению целей FMO по влиянию на развитие», — отметил представитель FMO.
Представитель также заявил, что FMO всегда открыто для рассмотрения новых инвестиционных возможностей в Узбекистане, которые соответствуют их мандату в области банковского развития.
«В настоящее время мы обсуждаем некоторые возможности с перспективными узбекскими банками», — отметил представитель.
С 2012 года FMO является лояльным и стабильным инвестором в частный сектор Узбекистана.
«Наши денежные вложения обеспечивают капитал и стабильное финансирование, которое укрепляет финансовый профиль наших клиентов. Это также поддерживает их в реализации их бизнес-стратегии», — сказал представитель.
Кроме того, представитель добавил, что FMO также поддерживает узбекских клиентов посредством целевой технической помощи в таких областях, как управление экологическими и социальными рисками и корпоративное управление, посредством внутренней и внешней поддержки.