Малайзиянинг “SMH Rail” компанияси билан музокаралар бўлиб ўтди
Ўзбекистон элчиси Равшан Усмонов Малайзиянинг “SMH Rail” компаниясининг ишлаб чиқариш объектларида бўлиб, унинг ижрочи директори Заҳрин Заман билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар чоғида ўзаро манфаатли сармоявий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
2000 йилда ташкил топган SMH Rail компанияси локомотив ва вагонлар ишлаб чиқариш, шунингдек темир йўл ускуналарини таъмирлаш ва модернизация қилиш билан шуғулланади. Компания Малайзиядаги барча темир йўл транспорти (электр поездлари, юк, йўловчи ва бошқалар), вагон ва темир йўл транспорти воситалари ишлаб чиқариладиган ва таъмирланадиган ягона заводдир. Куала-Лумпур шаҳридаги метронинг барча ҳаракатланувчи таркиби SMH Rail томонидан ишлаб чиқарилган. Компания Таиландда энг йирик сервис марказига эга. Сингапур темир йўл транспортининг асосий  қисми ушбу компания томонидан модернизация қилинди.
Ушбу ускунани таъмирлаш бўйича унинг ишлаб чиқариш қувватлари Сингапурда жойлашган. Компания Индонезия, Ҳиндистон, Мянма, Саудия Арабистони ва бошқа давлатларни ўз ичига олган дунёнинг 10 дан ортиқ мамлакатларида тажрибага эга. Малайзия вакиллари Ўзбекистонда темир йўл техникасини таъмирлаш бўйича хизматлар кўрсатиш ва уни модернизация қилиш бўйича сервис марказини ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқишдан манфаатдорлигини тасдиқлади. Таъкидландики, SMH Rail компаниясининг хорижий давлатлар билан ҳамкорлигини ривожлантириш стратегияси темир йўл ускуналарини ишлаб чиқариш ва  таъмирлаш учун технологик линияларнинг тўлиқ занжирини жорий этиш, шунингдек, ушбу соҳада юқори малакали мутахассислар учун ўқув марказларини ташкил этиш билан узоқ муддатли шериклик алоқаларини йўлга қўйишни назарда тутади.
Музокаралар натижасида юқорида кўрсатилган инвестиция лойиҳасини батафсил муҳокама қилиш учун Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ ва SMH Rail компанияси раҳбарияти ўртасида музокараларни ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.

Проведены переговоры с малазийской компанией «SMH Rail»
Посол Узбекистана Равшан Усманов посетил производственные мощности малазийской компании «SMH Rail» и провел переговоры с ее исполнительным директором Захрином Заманом.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего взаимовыгодного инвестиционного сотрудничества.
Основанная в 2000 году компания «SMH Rail» занимается производством локомотивов и вагонов, а также ремонтом железнодорожной техники и ее модернизацией. Компания является единственным заводом в Малайзии, где производятся и ремонтируются все виды железнодорожного транспорта (электропоезда, грузовые, пассажирские и другие), вагонов и рельсовой техники.
Весь подвижной состав городского метро Куала-Лумпура произведен компанией «SMH Rail». Предприятие имеет крупнейший сервисный центр по оказанию ремонтных услуг в Таиланде. Основная часть рельсового транспорта Сингапура модернизирована данной компанией. В Сингапуре также расположены ее производственные мощности по ремонту данной техники.
Компания имеет опыт работы более чем в 10 странах мира, в том числе в Индонезии, Индии, Мьянме, Саудовской Аравии и других государствах.
Малазийская сторона подтвердила заинтересованность в рассмотрении возможностей реализации инвестиционного проекта по созданию сервисного центра по оказанию ремонтных услуг железнодорожной техники и ее модернизации в Узбекистане. Отмечалось, что стратегией развития сотрудничества с зарубежными странами компании «SMH Rail» предусматривается установление долгосрочных партнерских отношений с внедрением полной цепочки технологической линии по производству и/или ремонту рельсовой техники, а также создание центров подготовки высококвалифицированных специалистов в данной сфере.
По итогам переговоров достигнута договоренность об организации переговоров между руководством Министерства транспорта Республики Узбекистан, АО «Узбекистон темир йуллари» и компании «SMH Rail» для подробного обсуждения вышеупомянутого инвестиционного проекта.