Эроннинг Rahpouyan J.S. компанияси билан музокаралар бўлиб ўтди.
Май ойи охирида Эроннинг RAHPOUYAN J.S компанияси раҳбари Голамхусейн Табризи, Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Бухоро вилояти ҳокимлиги ва «Ўзстандарт» агентлиги иштирокида онлайн бизнес музокаралари бўлиб ўтди. Видеоконференцияга Ўзбекистон Республикасининг Эрон Ислом Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Баҳодир Aбдуллаев раислик қилди. Учрашувнинг мақсади иссиқхона ускуналари ишлаб чиқарадиган корхона ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳаси таклифини муҳокама қилиш эди.
Учрашувни очар экан, элчи Б. Aбдуллаев йиғилганларни “RAHPOUYAN J.S.” раҳбари билан таништирди. Жаноб Голамҳусейн Табризидан корхона фаолияти тўғрисида қисқача маълумот беришини сўралди. Жаноб Г. Табризий томонидан «RAHPOUYAN J.S.» компанияси иссиқхона ускуналари ишлаб чиқаришга ихтисослашганлиги таъкидланди.
У 2007 йилда ташкил этилган ва Эроннинг иссиқхона қурилиши бўйича энг йирик компанияси бўлиб, у мамлакат қишлоқ хўжалигида муҳим рол ўйнайди. Шунингдек, у компаниянинг иккита заводи Эроннинг Сава ва Табриз шаҳарларида ишламоқда ва икки ой ичида учинчи ишлаб чиқариш корхонасини ишга тушириш режалаштирилганини айтди. Компания портфелига Озарбайжон, Ироқ, Aрманистон, Қозоғистон, Туркманистон, Грузия, шунингдек Хоразм, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида иссиқхона мажмуаларини лойиҳалаштириш ва яратиш киради.
У компания томонидан ишлаб чиқарилган иссиқхона ускуналари қор, ёмғир, бўронлар, кучли шамол, ҳаддан ташқари иссиқлик, зилзилалар ва бошқа табиий офатларга чидамли эканлигини таъкидлади. Ўз навбатида, «Ўзстандарт» агентлиги директори Д. Сатторов Бухоро вилоятидаги табиий офат туфайли республика раҳбарияти ҳозирда Ўзбекистонда иссиқхоналар қуриш учун янги талаблар ва стандартларни қўяётганини таъкидлади.
Компаниянинг таклифи ҳақида гапирганда, жаноб Г. Табризи, агар Ўзбекистонда зарур шароит ва имкониятлар мавжуд бўлса, компания Бухоро вилоятида иссиқхона ускуналари ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхона ташкил этиш учун инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун маблағ киритиши мумкинлигини таъкидлади.
Иссиқхоналар Европа технологиялари асосида ва халқаро стандартларга мувофиқ ишлаб чиқарилади ва уларнинг нархи хорижий ишлаб чиқарувчиларникидан 25% арзон бўлади. Иссиқхона қуриш учун бутловчи қисмларнинг 70 фоиздан ортиғи Ўзбекистонда ишлаб чиқарилиши мумкин, қолган 30 фоизи бошқа мамлакатлардан келтирилиши керак.
Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги директори ўринбосари О. Элмуратов томонидан янги кучга кирган «Инвестиция ва инвестиция фаолияти тўғрисида»ги қонуни қабул қилинганлиги муносабати билан божхона тўловлари ва солиқларни қўллаш тартиби ҳамда хорижий инвесторларга бериладиган қўшимча кафолатлар ва ҳимоя чоралари тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Бундан ташқари, Агентлик раҳбарияти томонидан лойиҳани Самарқанд вилоятидаги «Ургут» ЭИЗ ёки Бухоро вилоятидаги «Ғиждувон» ЭИЗ ёки «Бухоро-агро» ЭИЗ каби эркин иқтисодий зоналарда амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқиш таклиф қилинди.
Эрон томони тақдим этган режага кўра, инвестиция лойиҳаси 14 та кичик лойиҳадан иборат бўлади. Хусусан, иссиқхона ускуналарини ишлаб чиқариш лойиҳаси бўйича ушбу кичик лойиҳалар профилларни, томчиларни, пластик қувурлар, поликарбонатлар ва иссиқхоналар учун зарур бўлган бошқа ускуналарни ишлаб чиқаришни ўз ичига олади. Ҳозирда барча тақдим этилган лойиҳалар ўрганилмоқда ва якунлари бўйича қўшимча таклифлар юборилади.
Видеоконференция якунида лойиҳани амалга оширишда Ўзбекистон томонига ҳар томонлама ёрдам кўрсатилиши таъкидланди. Эрон компанияси билан Бухоро вилояти ҳокимлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолаш имконияти кўриб чиқилмоқда. Лойиҳани амалга ошириш учун маҳаллий шерикларни топиш бўйича ишлар олиб борилиши ва хорижий фуқароларнинг киришига карантин чекловлари олиб ташланганидан кейин «Бухоро-агро» ЭИЗ ҳудудига “Rahpouyan J.S.” менежменти ташриф буюуриши таъкидланди.

At the end of May, online business negotiations were organized with the head of the Iranian company “Rahpouyan J.S.” Golamkhuseyn Tabrizi, with the participation of the Investment Promotion Agency , the Khokimiyat of the Bukhara region and the Uzstandard Agency. The videoconference was chaired by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Islamic Republic of Iran Bakhodir Abdullayev. The purpose of the meeting was to discuss the proposal for an investment project to create an enterprise for the production of greenhouse equipment.
Opening the meeting, Ambassador B. Abdullaev introduced to the participants the head of “Rahpouyan J.S.” Mr. Golamhuseyn Tabrizi, asking him to give a brief information about the activities of the enterprise.
On the part of Mr. G. Tabrizi, it was noted that the company “Rahpouyan J.S.”, specializes in the production of greenhouse equipment. It was founded in 2007 and is the largest greenhouse construction company in Iran, which plays an important role in the country’s agricultural sector. He also said that two of the company’s plants are operating in the Iranian cities of Sava and Tabriz, and it is planned to launch a third production facility in two months. The company’s portfolio includes design and creation of greenhouse complexes in Azerbaijan, Iraq, Armenia, Kazakhstan, Turkmenistan, Georgia, as well as the Khorezm, Bukhara and Samarkand regions of Uzbekistan.
He emphasized that the greenhouse equipment manufactured by the company is resistant to snow, rain, storms, strong winds, extreme heat, earthquakes and other natural disasters. In turn, the director of the Uzstandard agency D. Sattarov noted that due to a natural disaster in the Bukhara region, the republic’s leadership is now setting new requirements and standards for the construction of greenhouses in Uzbekistan.
Speaking about the company’s proposal, Mr. G. Tabrizi noted that if the necessary conditions and opportunities in Uzbekistan are provided, the company can invest to implement an investment project to create an enterprise specializing in the production of greenhouse equipment in the Bukhara region.
Greenhouses will be produced on the basis of European technologies and in accordance with international standards, and the cost will be 25% cheaper than that of foreign manufacturers. More than 70% of the components for building a greenhouse can be produced in Uzbekistan, and the remaining 30% must be imported from other countries.
On the part of O. Elmuratov, the Deputy Director of the Investment Promotion Agency was given detailed information on the procedure for applying customs duties and taxes and on additional guarantees and protective measures provided to foreign investors in connection with the new Law on Investment and Investment Activities that entered into force .
In addition, on the part of the IPA leadership, it was proposed to consider the possibility of implementing the project in free economic zones, such as the FEZ “Urgut” in the Samarkand region, or in the FEZ “Gijduvon” or the FEZ “Bukhara-agro” in the Bukhara region.
According to the plan submitted by the Iranian side, the investment project will consist of 14 small projects. In particular, under the project for the production of greenhouse equipment, these subprojects will include the production of profiles, droppers, plastic pipes, polycarbonates and other equipment necessary for greenhouses. Currently, all submitted projects are being studied and further proposals will be sent upon completion.
At the end of the video conference, it was noted that they noted that the Uzbek side will be provided with comprehensive support for the implementation of the project. The possibility of signing a memorandum of cooperation between the Iranian company and the khokimiyat of the Bukhara region is being considered. It was emphasized that work will be carried out to find local partners for the implementation of the project and a visit will be organized by the management of Rahpouyan J.S. to the territory of the SEZ “Bukhara-agro” after lifting quarantine restrictions on entry for foreign citizens.