«NBU Invest Group» «Marmar Obod» аукцион 99,9% актсий кластерига эга.
Навоий вилоятидаги (Ғазғон шаҳри) “Marmar Obod” кластер лойиҳаси таъсисчиси “NBU Gazgan Invest”  компания акцияларининг 99,9 фоизини кимошди савдосига қўйди, деб хабар беради “E-аuksion” портали.
“Marmar Obod” акциядорлик жамияти устав фондидаги 99,9 фоиз улуш ким ошди савдоси ғолиби қуйидаги мажбуриятларни ўз зиммасига олган ҳолда сотилади:
– ким ошди савдоси якунлари бўйича тузилган олди-сотди шартномасига мувофиқ, сотувчига 2 ойдан кечиктирмай 50% миқдорида аванс тўловини ва қолган 50% миқдорини 5 йил ичида бўлиб-бўлиб тўлаш, қолган суммадан фоизлар ҳисобланмасдан. сотувчи билан;
— гаров таъминоти, ким ошди савдосини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича харажатларни қоплаш тўғрисида;
– “Маrmar Obod” акциядорлик жамиятининг Миллий банкнинг Навоий филиали ва “Асакабанк”га кредитлар бўйича, “NBU Gazgan Invest” ва “NBU Invest Group”га молиявий кўмак бўйича ҳамда пудратчи олдидаги қарзларини биргаликда тўлаш тўғрисида;
– “Marmar Obod” томонидан тузилган экспорт шартномалари бўйича ўз зиммаларига олган мажбуриятларнинг бажарилишини таъминлаш.
Ҳужжатларга кўра, “Маrmar Obod” 2050 йилгача бўлган муддатга қуйидаги 5 та карерда гранит қазиб олиш лицензиясига эга:
–  Pashot-Gаzgаn
– Kontahta
– Нурота туманида жойлашган Pashshot-Barkash;
– Нурота туманида жойлашган Пашшот-Баркаш;
– Pargot-2, Газгон шаҳрида жойлашган;
– Kurasayskoe, Хатирчи туманида жойлашган.
Корхона 6 гектар майдонни эгаллайди, корхонага тегишли 5 та карердан иборат ер участкаси бундан мустасно. Биноларнинг майдони 15 минг квадрат метрдан ортиқ. Компаниянинг устав капитали 71 миллион сўмдан сал кўпроқни ташкил этади. Корхонанинг 2021 йилдаги соф фойдаси 306,8 миллион сўмни ташкил этди.
Таклифлар жорий йилнинг 13 майига қадар қабул қилинади. Аризаларни қабул қилиш ва ғолибни эълон қилишнинг якуний санаси шу куни соат 10:00 да.

«NBU Invest Group» выставил на аукцион 99,9% акций кластера «Marmar Obod»
Учредитель проекта-кластера «Marmar Obod» в Навоийской области (город Газган) «NBU Gazgan Invest» выставил на торги 99,9% акций предприятия, по данным портала E-auksion.
Доля в уставном фонде «Marmar Obod» в размере 99,9% реализуется с условием принятия победителем аукциона обязательств:
— по осуществлению продавцу предоплаты в размере 50% не позднее 2 месяцев и оставшейся 50% платежей в рассрочку в течение 5 лет без начисления процентов на оставшуюся сумму в соответствии с договором купли-продажи, заключаемым по итогам аукциона с продавцом;
— по возмещению расходов по предоставлению залогового обеспечения, организации и проведения аукциона;
— по оплате в солидарном порядке задолженности «Marmar Obod» перед Навоийским филиалом Узнацбанка и Асакабанком по кредитам, перед «NBU Gazgan Invest» и «NBU Invest Group» по финансовой помощи и перед подрядной организацией;
— по обеспечению выполнения со стороны «Marmar Obod» принятых обязательств по заключенным экспортным контрактам.
Согласно документам, «Marmar Obod» имеет лицензии на добычу гранита на следующих 5 карьерах сроком до 2050 года:
— Pashot-Gazgan
— Kontahta
— Pashshot-Barkash, расположенные в Нуратинском районе;
— Pargot-2, расположенный в г. Газган;
— Kurasayskoe, расположенный в Хатирчинском районе.
Предприятие занимает площадь в 6 га, без учета земельного участка 5 карьеров, принадлежащих предприятию. Площадь строений — более 15 тысяч квадратных метров. Уставной капитал компании равен чуть больше 71 млн сумов. Чистая прибыль предприятия за 2021 год составила 306,8 млн сумов.
Предложения принимаются до 13 мая текущего года. Окончание приема заявок и оглашение победителя в 10:00 этого же дня.