Ўзбекистонда тобора кўпроқ янги корхоналар яратилмоқда
Госкомстат Ўзбекистонда яратилган янги корхона ва ташкилотлар сони тўғрисидаги маълумотларни таҳлил қилди.
Статистика 2016-2021 йилларга мўлжалланган бўлиб, январ-сентябр ойларини ўз ичига олади. Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, шу вақт ичида республикада ҳар йили очиладиган корхоналар сони 3,2 баробар ошган.
Бўлимда кўрсатилгандек, ҳисоб хўжалик ва деҳқон хўжаликларини ҳисобга олмаган ҳолда амалга оширилди.
2016 йилнинг 9 ойида республикада 24410 та корхона ва ташкилот ташкил этилди. 2017 йилнинг шу даврида уларнинг 32 774 таси очилган бўлса, 2018 йилда бу кўрсаткич 42 796 та корхонага ошди.
2019 йилда кескин сакраш қайд этилди – Ўзбекистонда январдан сентябргача 75 635 корхона очилди. 2020 йил бироз пасайиш билан тавсифланади – 9 ой ичида 71 744 та ташкилот рўйхатдан ўтган. Бироқ, 2021 йилда яна сезиларли ўсиш қайд этилди: 79 289 корхона ташкил этилди.

More and more new enterprises are being created in Uzbekistan
State Statistics Committee analyzed data on the number of new enterprises and organizations created in Uzbekistan.
According to the State Statistics Committee, during January-September 2016-2021 the number of enterprises opened annually in the republic has increased by 3.2 times.
The calculation was carried out without taking into account farms and dekhkan farms.
In the first 9 months of 2016, 24,410 enterprises and organizations were created in the country. For the same period in 2017, 32,774 of them were opened, and in 2018 this figure increased to 42,796 enterprises.
In 2019, a sharp jump was recorded – 75,635 enterprises opened in Uzbekistan from January to September. 2020 is characterized by a slight decline – over 9 months, 71,744 organizations were registered. However, already in 2021, significant growth was again noted: 79,289 enterprises were created.