ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ “MANGOLD CONSULTING” БИЛАН МУЗОКАРАЛАР ЎТКАЗДИ
Жорий йилнинг 23 октябрь куни Ўзбекистон Энергетика вазирлиги фаолият соҳаси бизнес-консалтинг бўлган Германиянинг “Mangold Consulting GmbH” компанияси билан инвесторларни янги саноат лойиҳаларига жалб этиш масаласи бўйича музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев ва “Mangold Consulting” компанияси бошқарув Кенгаши раиси Клаус Мангольд энергетика соҳасидаги Ўзбекистон – Германия ҳамкорлигининг муваффақиятли тажрибаси тақдим этилиб, бундай ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Хусусан, бу каби мисолларга Германиянинг етакчи “Siemens AG” компанияси билан ҳамкорлик лойиҳалари, “Ўзбекнефтгаз” АЖни инвестициявий-жозибадор ва молиявий жиҳатдан мустақил компанияга айлантириш бўйича “Rothschild & Co” билан ҳамкорликда ишлаш ҳамда Ўзбекистон Республикаси газ транспорт тизимини модернизациялаш дастурини узоқ муддатли молиялаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш киради.
Шунингдек, учрашув давомида Клаус Мангольдга яқин келажакда Германиянинг “DENA” энергетика агентлиги билан меморандум имзоланиши режалаштирилаётгани маълум қилинди.
Томонлар “Mangold Consulting GmbH” компаниясининг потенциал немис инвесторларини Ўзбекистон Республикасида газ кимёси соҳасида саноат кластерини яратиш лойиҳасини ишлаб чиқиш ва амалга оширишга жалб қилишда ёрдам бериш имкониятларини муҳокама қилдилар.

Минэнерго провело переговоры с Mangold Consulting
Министерством энергетики Узбекистана 23 октября т. г. проведены переговоры с немецкой компанией Mangold Consulting GmbH, сферой деятельности которой является бизнес консалтинг, по вопросу привлечения инвесторов к новым промышленным проектам.
В ходе встречи первого заместителя министра энергетики Республики Узбекистан Азима Ахмедхаджаева и председателя правления Mangold Consulting Клауса Мангольда были представлен успешный опыт узбекско-германского партнерства в сфере энергетики и обсуждены возможности расширения такого сотрудничества.
В частности, в числе таких примеров, партнерские проекты с ведущей немецкой компанией Siemens AG, совместная работа с компанией Rothschild & Co по трансформации АО «Узбекнефтегаз» в инвестиционно привлекательную и финансово независимую компанию, а также по выработке предложений по долгосрочному финансированию программы Модернизации газотранспортной системы Республики Узбекистан.
Также в ходе встречи Клаус Мангольд был проинформирован, что в ближайшее время запланировано подписание меморандума с Немецким энергетическим агентством DENA.
Стороны обсудили возможности Mangold Consulting GmbH в содействии по привлечению потенциальных немецких инвесторов в разработку и реализацию проекта по созданию промышленного кластера в Республике Узбекистан в области газохимии.