Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги – тадбиркорлик экотизимини ривожлантиришга катта ҳисса қўшган энг илғор давлат органи
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Глобал тадбиркорлик ҳафталиги иштирокчилари ўртасида ўтказилган сўров натижаларига кўра “Тадбиркорлик экотизимини ривожлантиришга катта ҳисса қўшган энг илғор давлат органи” номинациясида ғолиб бўлди.
Глобал тадбиркорлик ҳафталиги 12 йилдан бери жаҳоннинг 160 мамлакатида ҳар йили ўтказиб келиниб, унинг вазифаси тадбиркорлик экотизимини яратиш ва қўллаб-қувватлашдан иборатдир.
GEN (Global Entrepreneurship Network) Глобал тадбиркорлик тармоғи, Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи, Халқаро бизнес ва технологиялар ассоциацияси, GroundZero коворкинги ва Ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш маркази унинг Ўзбекистондаги ташкилотчилари ҳисобланади.
2019 йилда ўтказилган Глобал тадбиркорлик ҳафталигида 2 мингдан ортиқ меҳмонлар, 40 дан ортиқ маҳаллий ва хорижий тадбиркорлар иштирок этишди.
Ташаббус стартап, таълим, молия, аёллар тадбиркорлиги, бизнесни масштаблаш ва бизнесни ўстириш, туризм, маркетинг, ахборот ва коммуникация технологиялари ва бошқа кўплаб соҳаларни қамраб олди.
Сўров 4 номинация бўйича ўтказилди:
1) Тадбиркорлик экотизимини ривожлантиришга катта ҳисса қўшган энг илғор давлат органи
2) Тадбиркорлар учун энг қулай молиявий ечим
3) Тадбиркорлик экотизимини ривожлантиришга ёрдам кўрсатган энг фаол платформа
4) Тадбиркорларни тайёрлаш бўйича энг етакчи таълим муассасаси
5) Энг ёрқин ва истиқболли стартап
Овоз бериш натижалари:
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги — 102 овоз
Инновациялар вазирлиги — 60 овоз
Молия вазирлиги — 29 овоз
Марказий банк — 28 овоз
Монополияга қарши курашиш қўмитаси — 16 овоз
Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги — 16 овоз
Вазирлик раҳбарияти ғолибларни тақдирлаш маросимида иштирок этиб,  хусусий сектор — хорижий ва маҳаллий инвесторлар, шунингдек ишлаб чиқарувчилар ва экпортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича қўлланилаётган механизмлар ва воситалар ҳақида гапириб беришди.

Министерство инвестиций и внешней торговли — самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан победило в номинации «Самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства» по результатам опроса участников Глобальной недели предпринимательства.
Глобальная Неделя Предпринимательства проводится ежегодно на протяжении 12 лет в 160-ти странах по всему миру и функционирует для создания и поддержки предпринимательской экосистемы.
В Узбекистане её организаторами являются ташкентский филиал Глобальной сети предпринимательства GEN (Global Entrepreneurship Network), Союз молодежи Узбекистана, Ассоциация международного бизнеса и технологий, коворкинг GroundZero и Центр поддержки молодых предпринимателей.
В Глобальной неделе предпринимательства, проведенной в 2019 году, приняли участие более 2 тысяч гостей, более 40 местных и зарубежных предпринимателей.
Инициатива охватила такие сферы как стартапы, образование, финансы, женское предпринимательство, масштабирование и рост бизнеса, туризм, маркетинг, информационные и коммуникационные технологии и многие другие.
Опрос проводился по 5 номинациям:
1) Самый передовой государственный орган, внесший большой вклад в развитие экосистемы предпринимательства
2) Самое удобное финансовое решение для предпринимателей
3) Самая активная платформа, оказавшая содействие развитию экосистемы предпринимательства
4) Самое лидирующее образовательное учреждение по подготовке предпринимателей
5) Самыйяркий и перспективныйстартап
Итоги голосования:
Министерство инвестиций и внешней торговли – 102 голоса
Министерство инноваций – 60 голосов
Министерство финансов – 29 голосов
Центральный банк – 28 голосов
Антимонопольный комитет – 16 голосов
Агентство по развитию рынка капитала – 16 голосов
Руководство Министерства приняло участие в церемонии награждения победителей голосования, рассказав об используемых механизмах и инструментах поддержки частного сектора — зарубежных и местных инвесторов, а также производителей и экспортеров.