Навоий вилояти тадбиркорлари ва экспортчилари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 6 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Навоий вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг бугунги ҳолатини ўрганиш ва уни янада рағбатлантириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, шунингдек, тадбиркорлар ва экспортчилар ўз фаолияти давомида дуч келаётган муаммоларни таҳлил қилиш ва ҳал этиш мақсадида ушбу ҳудудга йўл олди.
Ташриф давомида маҳаллий ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ташкил этилди. Унда тизимли ва хусусий характердаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда 250 дан кўпроқ тадбиркор ва экспортчилар қатнашди. Иштирокчилар бевосита Комиссия аъзоларига мурожаат қилиб, ўзиларининг муаммоли масалалари ҳақида сўзлаб беришди, уларнинг ҳар бири батафсил ўрганиб чиқилди.
Ҳар бир ҳолат таҳлил қилиб бўлингач, Ҳукумат комиссияси раҳбарияти томонидан мутасадди раҳбарларга ўрганилган муаммоларни белгиланган муддатларда ҳал этиш чораларини кўриш юзасидан манзилли кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари масъул раҳбарларига ишлаб чиқариш қувватларини ошириш, саноат тармоқларини ривожлантириш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарининг иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш учун қўшимча имкониятларни аниқлаш мақсадида шаҳар, туман ва маҳаллалар кесимида ҳудуднинг иқтисодий, инвестициявий ва саноат салоҳиятини ўрганиш бўйича ишларни кучайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бунда ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Тадбир ижтимоий тармоқлардаги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг расмий саҳифалари орқали онлайн тарзда узатиб турилди. Шу сабабли, тадбиркорлар ва экспортчилар Ҳукумат комиссияси раҳбариятига Facebook ва Instagram ижтимоий тармоқлари орқали мурожаат қилиш имконига эга бўлдилар. Қабул қилинган мурожаатлар ҳам Комиссия аъзолари эътиборига ҳавола этилиб, диққат билан ўрганиб чиқилди, натижада ҳар бир масала бўйича аниқ ечимлар ишлаб чиқилди.
Ҳукумат комиссияси топшириқларининг бажарилиши устидан тизимли назоратни амалга ошириш масъулияти Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига юкланди.

Meeting with entrepreneurs and exporters of Navoi region was held
On April 6 this year Government Commission on Issues of Foreign Trade, Investments, Local Industry Development and Technical Regulation consisted of heads of ministries, agencies, industry associations and commercial banks under the leadership of Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov visited Navoi region to examine the current state of social and economic development of the region, elaborate measures on its further stimulation as well as analyze and solve problems in the region.
During the visit to the region, a meeting was held with local business representatives to discuss urgent issues of systemic and private nature.
The event was attended by more than 250 entrepreneurs and exporters. The participants directly addressed the members of the Commission, raising their problems, each of which was subjected to a comprehensive study.
After the analysis of each case, the leadership of the Government Commission gave targeted instructions to the responsible executives to take measures to address the identified problems within a clearly defined time frame.
Also, heads of relevant ministries, agencies, commercial banks and local authorities were instructed to strengthen the work on the study of the economic, investment and industrial potential of the region in terms of cities, districts and mahallas to identify additional opportunities to increase production capacity, develop industries, improve the economic potential of free economic and small industrial zones while paying special attention to the support of the local population.
The event was broadcast online on the official resources of the Ministry of Investments and Foreign Trade, so entrepreneurs and exporters had the opportunity to address the leadership of the Government Commission on Facebook and Instagram social networks. The received appeals were also brought to the members of the Commission and were thoroughly studied, as a result of which specific solutions were developed for each issue.
The Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan is responsible for systematic monitoring of the implementation of the Government Commission’s instructions.