Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирларининг йиғилиши бошланди
Бугун пойтахтимиздаги Форумлар саройида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар энергетика вазирларининг навбатдаги йиғилиши бошланди.
Мамлакатимизнинг ШҲТга раислиги доирасида ўтказилаётган йиғилишда Ўзбекистон, Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия ва Тожикистоннинг тегишли вазирлари иштирок этмоқда.
Учрашувнинг очилиш маросимида ШҲТ Бош котиби Чжан Мин иштирокчиларга онлайн-табрик йўллади.
Энергетика вазирликлари раҳбарлари ташкилот учун стратегик йўналишдаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қиладилар.
Учрашув якунлари бўйича ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси ва ШҲТга аъзо давлатларнинг қайта тикланувчи энергия соҳасидаги ҳамкорлик дастури лойиҳасини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси, хусусан, Ўзбекистон томони ташаббуси билан ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги концептуал ҳужжатларини тасдиқлаш кутилмоқда.

Meeting of Energy Ministers of the SCO Member States opens in Tashkent
Today, the regular Meeting of Ministers of Energy of the Member States of the Shanghai Cooperation Organization opened in the capital’s Palace of Forums.
The meeting of relevant ministers of Uzbekistan, India, Kazakhstan, China, Kyrgyzstan, Pakistan, Russia and Tajikistan is held within the framework of our country’s chairmanship in the SCO.
SCO Secretary General Zhang Ming addressed the participants of the meeting with an online greeting.
The heads of the ministries of energy will discuss the state of and prospects for cooperation in a strategic direction for the organization.
As a result of the meeting, the approval of conceptual documents on the SCO energy track is expected, in particular, the Action Plan for the practical implementation of the Concept of Cooperation of the SCO Member States in the field of energy and the draft Program of Cooperation of the SCO Member States in the field of the use of renewable energy sources, initiated by the Uzbek side.