Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирларининг йиғилиши бошланди
Бугун пойтахтимиздаги Форумлар саройида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар энергетика вазирларининг навбатдаги йиғилиши бошланди.
Мамлакатимизнинг ШҲТга раислиги доирасида ўтказилаётган йиғилишда Ўзбекистон, Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия ва Тожикистоннинг тегишли вазирлари иштирок этмоқда.
Учрашувнинг очилиш маросимида ШҲТ Бош котиби Чжан Мин иштирокчиларга онлайн-табрик йўллади.
Энергетика вазирликлари раҳбарлари ташкилот учун стратегик йўналишдаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қиладилар.
Учрашув якунлари бўйича ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси ва ШҲТга аъзо давлатларнинг қайта тикланувчи энергия соҳасидаги ҳамкорлик дастури лойиҳасини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси, хусусан, Ўзбекистон томони ташаббуси билан ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги концептуал ҳужжатларини тасдиқлаш кутилмоқда.

В Ташкенте открылось Совещание министров энергетики стран-членов ШОС
Сегодня в столичном Дворце форумов открылось очередное Совещание министров энергетики государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Встреча профильных министров Узбекистана, Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России и Таджикистана проводится в рамках председательства нашей страны в ШОС.
К участникам совещания обратился с онлайн-привествием приветствием генеральный секретарь ШОС Чжан Мин.
Главы министерств энергетики обсудят состояние и перспективы взаимодействия в стратегическом для организации направлении.
По итогам совещания ожидается утверждение концептуальных документов на энергетическом треке ШОС, в частности Плана мероприятий по практической реализации Концепции сотрудничества государств-членов ШОС в сфере энергетики и проекта Программы сотрудничества государств – членов ШОС в области использования возобновляемых источников энергии, инициированного узбекской стороной.