Мамлакатнинг саноат салоҳиятини ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4-январ куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов раислигида видеоконференцалоқа тарзида саноатни комплекс ривожлантириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва республика ҳудудларида ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш масалалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Вазирлик раҳбар ва ходимлари ҳамда тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда мамлакатимизда саноат сиёсатини амалга оширишда замонавий меъёрий-ҳуқуқий базани шакллантириш, мамлакат саноатини ривожлантириш Стратегиясини ишлаб чиқиш, мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янгиларини ишга туширишни жадаллаштириш бўйича тезкор чора-тадбирлар кўриш, кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини яратиш каби зарур чоралардан иборат комплекс ёндашув муҳимлигига эътибор қаратилди.
Ҳудудларга бириктирилган Ишчи гуруҳлар ташкил этилган бўлиб, уларга жойларда чиққан ҳолда, фаолият юритаётган 1300 дан ортиқ корхоналарнинг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда чиқарилаётган маҳсулотлар ҳажмини ошириш имкониятлари бўйича ўрганиш ўтказиш ва таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Шунингдек, Ишчи гуруҳларга қизиқиш билдирган маҳаллий тадбиркорларни жалб қилган ҳолда турли соҳаларда 1100 дан ортиқ янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш истиқболларини ўрганиш топширилди. Бундан ташқари, тадбиркорларни қийнаб келаётган масалаларни, жумладан, замонавий асбоб-ускуналар етказиб бериш ва ўрнатиш билан боғлиқ муаммоларни аниқлаш мақсадида 2 мингга яқин инвестиция лойиҳаси ўрганилади.
Махсус иқтисодий, кичик саноат, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарини ривожлантириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар алоҳида кўриб чиқилди. Вазирликнинг ҳудудларга бириктирилган вакилларига саноат зоналардаги жорий ҳолат, жумладан, коммунал тармоқларга уланганлигини, ажратилган ер майдонларидан самарали фойдаланаётганлигини, объектларни юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулотларни шакллантириш занжирига жалб қилинганлиги юзасидан ўрганиш ўтказиш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, ИССВ вакилларига ҳудудларда 68 та янги йирик саноат лойиҳасини амалга ошириш чораларини таҳлил қилиш ва аниқ чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Вазирлик Ишчи гуруҳларининг ҳудудлардаги фаолияти якунлари бўйича 2023-йилда саноатни жадал ривожлантириш чора-тадбирларини ўз ичига олган Дастур тайёрланади.
“Саноат тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни, “Ўзбекистон Республикаси саноатини ривожлантириш Стратегияси” лойиҳаларини ишлаб чиқиш, шунингдек, йирик ишлаб чиқариш корхоналари қошида мутахассислар назарий билимларни олиш ва амалий кўникмаларни ўзлаштиришлари мумкин бўлган муҳандис кадрлар тайёрлаш мактабларини ташкил этиш чоралари вазирлик фаолиятининг алоҳида йўналишлари сифатида белгиланди.
Йиғилиш якуни бўйича Ишчи гуруҳлар вакилларига белгиланган вазифалар ижросини самарали таъминлаш юзасидан қўшимча топшириқлар берилди.

Measures to increase the industrial potential of the country discussed
On January 4 this year, a meeting was held at the Ministry of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan in the format of videoconferencing chaired by the Minister of Investments, Industry and Trade Laziz Kudratov to discuss the integrated development of industry, the implementation of new investment projects and the expansion of production capacities in the regions of the country.
The meeting was attended by heads and employees of the Ministry, heads of industry associations, commercial banks, and local authorities.
During the meeting, attention was focused on the importance of an integrated approach to the implementation of industrial policy in the country, which includes the formation of a modern regulatory framework, the development of a Strategy for the industrial development of the country, the adoption of prompt measures to accelerate the expansion of existing and the introduction of new production capacities, the creation of a system of high-quality training and professional development of personnel.
Working groups have been formed, tasked with conducting a study and developing proposals for increasing production volumes and expanding the production capacities of over 1,300 operating enterprises with field visits.
The working groups were also instructed to study the possibility of implementing over 1,100 new investment projects in various industries with the involvement of interested local entrepreneurs. In addition, a study of about 2,000 investment projects will be carried out to identify the problems that entrepreneurs face in their activities, including issues related to the supply and installation of modern equipment.
Further measures for free economic development, small industrial and youth industrial and business zones were considered separately. Representatives of the Ministry assigned to the regions were instructed to conduct a detailed study of the current activities of the zones, including connection to utilities, efficient use of land, and inclusion of objects in the chains of formation of finished products with high added value. MIPT representatives were also instructed to analyze and develop specific action plans to implement 68 new large industrial projects in the regions.
Based on the results of the activities of the Working Groups of the Ministry in the regions, a Program will be prepared, which includes measures for the accelerated development of the industry for 2023.
A separate area is the development of draft Laws of the Republic of Uzbekistan “On Industry”, and “Strategies for the Development of Industry in the Republic of Uzbekistan”, as well as the creation of schools for the training of engineers at large manufacturing enterprises in various industries, where specialists can receive both theoretical knowledge and practical skills.
As a result of the meeting, the representatives of the Working Groups were given additional instructions to ensure the effective implementation of the tasks set.