Мамлакатнинг саноат салоҳиятини ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4-январ куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов раислигида видеоконференцалоқа тарзида саноатни комплекс ривожлантириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва республика ҳудудларида ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш масалалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Вазирлик раҳбар ва ходимлари ҳамда тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда мамлакатимизда саноат сиёсатини амалга оширишда замонавий меъёрий-ҳуқуқий базани шакллантириш, мамлакат саноатини ривожлантириш Стратегиясини ишлаб чиқиш, мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янгиларини ишга туширишни жадаллаштириш бўйича тезкор чора-тадбирлар кўриш, кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини яратиш каби зарур чоралардан иборат комплекс ёндашув муҳимлигига эътибор қаратилди.
Ҳудудларга бириктирилган Ишчи гуруҳлар ташкил этилган бўлиб, уларга жойларда чиққан ҳолда, фаолият юритаётган 1300 дан ортиқ корхоналарнинг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда чиқарилаётган маҳсулотлар ҳажмини ошириш имкониятлари бўйича ўрганиш ўтказиш ва таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Шунингдек, Ишчи гуруҳларга қизиқиш билдирган маҳаллий тадбиркорларни жалб қилган ҳолда турли соҳаларда 1100 дан ортиқ янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш истиқболларини ўрганиш топширилди. Бундан ташқари, тадбиркорларни қийнаб келаётган масалаларни, жумладан, замонавий асбоб-ускуналар етказиб бериш ва ўрнатиш билан боғлиқ муаммоларни аниқлаш мақсадида 2 мингга яқин инвестиция лойиҳаси ўрганилади.
Махсус иқтисодий, кичик саноат, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарини ривожлантириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар алоҳида кўриб чиқилди. Вазирликнинг ҳудудларга бириктирилган вакилларига саноат зоналардаги жорий ҳолат, жумладан, коммунал тармоқларга уланганлигини, ажратилган ер майдонларидан самарали фойдаланаётганлигини, объектларни юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулотларни шакллантириш занжирига жалб қилинганлиги юзасидан ўрганиш ўтказиш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, ИССВ вакилларига ҳудудларда 68 та янги йирик саноат лойиҳасини амалга ошириш чораларини таҳлил қилиш ва аниқ чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Вазирлик Ишчи гуруҳларининг ҳудудлардаги фаолияти якунлари бўйича 2023-йилда саноатни жадал ривожлантириш чора-тадбирларини ўз ичига олган Дастур тайёрланади.
“Саноат тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни, “Ўзбекистон Республикаси саноатини ривожлантириш Стратегияси” лойиҳаларини ишлаб чиқиш, шунингдек, йирик ишлаб чиқариш корхоналари қошида мутахассислар назарий билимларни олиш ва амалий кўникмаларни ўзлаштиришлари мумкин бўлган муҳандис кадрлар тайёрлаш мактабларини ташкил этиш чоралари вазирлик фаолиятининг алоҳида йўналишлари сифатида белгиланди.
Йиғилиш якуни бўйича Ишчи гуруҳлар вакилларига белгиланган вазифалар ижросини самарали таъминлаш юзасидан қўшимча топшириқлар берилди.

Обсуждены меры по повышению промышленного потенциала страны
4 января текущего года в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан в формате видеоконференцсвязи под председательством министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова состоялось совещание, посвящённое обсуждению комплексного развития промышленности, реализации новых инвестиционных проектов и расширению производственных мощностей в регионах страны.
В совещании приняли участие руководители и сотрудники Министерства, руководители отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти.
В ходе совещания акцентировано внимание на важности комплексного подхода к реализации промышленной политики в стране, включающей в себя формирование современной нормативно-правовой базы, разработку Стратегии промышленного развития страны, принятия оперативных мер по ускоренному расширению действующих и внедрению новых производственных мощностей, создание системы качественной подготовки и повышения квалификации кадров.
Сформированы Рабочие группы, перед которыми поставлена задача с выездом на места провести изучение и выработать предложения по увеличению объёмов производства продукции и расширению производственных мощностей свыше 1300 действующих предприятий.
Рабочим группам также дано поручение изучить возможность реализации свыше 1100 новых инвестиционных проектов в различных отраслях промышленности с вовлечением заинтересованных предпринимателей на местах. Кроме этого, будет проведено изучение порядка 2000 инвестиционных проектов с целью выявления проблем, с которыми сталкиваются предприниматели в своей деятельности, в том числе вопросов, связанных с поставкой и установкой современного оборудования.
В отдельном порядке рассмотрены дальнейшие меры по развитию свободных экономических, малых промышленных и молодёжных промышленных и предпринимательских зон. Закреплённым за регионами представителям Министерства поручено провести детальное изучение текущей деятельности зон, в том числе, подключение к инженерным коммуникациям, эффективное использование земельных площадей, включенность объектов в цепочки формирования готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Представителям МИПТ также поручено провести анализ и выработать конкретные планы мер по реализации 68 новых крупных промышленных проектов в регионах.
По итогам деятельности Рабочих групп Министерства в регионах будет подготовлена Программа, включающая в себя меры по ускоренному развитию промышленности на 2023 год.
Отдельным направлением обозначены разработка проектов Закона Республики Узбекистан «О промышленности», «Стратегии развития промышленности в Республике Узбекистан», а также создание школ подготовки инженеров при крупных производственных предприятиях различных отраслей, где специалисты смогут получать как теоретические знания, так и практические навыки.
По итогам совещания представителям Рабочих групп были даны дополнительные поручения для обеспечения эффективности исполнения поставленных задач.