ХВЖ бошқарувчи директори 650 миллиард долларлик СДР ажратилиши кучга киришини эълон қилди
Вашингтон, Колумбия округи: Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) бошқарувчи директори Кристалина Георгиева хоним бугун шундай баёнот берди:
«Тарихдаги қарз олиш бўйича махсус ҳуқуқларнинг (СДР) энг катта тақсимоти – тахминан 650 миллиард АҚШ доллари – бугун кучга киради. Ажратиш дунё учун муҳим зарба ва агар оқилона ишлатилса, бу мисли кўрилмаган инқирозга қарши курашиш учун ноёб имкониятдир.
«СДРни ажратиш глобал иқтисодий тизимнинг қўшимча ликвидлигини таъминлайди – мамлакатларнинг валюта захираларини тўлдиради ва уларнинг қимматроқ ички ёки ташқи қарзга бўлган қарамлигини камайтиради. Мамлакатлар ўз иқтисодиётларини қўллаб -қувватлаш ва инқирозга қарши курашни кучайтириш учун СДР ажратиш майдонидан фойдаланишлари мумкин.
«СДРлар мамлакатларга ХВЖдаги квота улушларига мутаносиб равишда тарқатилмоқда. Бу шуни англатадики, ривожланаётган ва ривожланаётган мамлакатларга қарийб 275 миллиард АҚШ доллари тушади, улардан кам таъминланган давлатлар қарийб 21 миллиард АҚШ долларини олади-бу баъзи ҳолларда ЯИМнинг 6 фоизига тенг.
«СДР – бу қимматбаҳо манба ва улардан қандай яхшироқ фойдаланиш бўйича қарор бизнинг аъзо мамлакатларимизга тегишли. СДРлар аъзо давлатлар ва жаҳон иқтисодиётининг максимал манфаатлари учун қўлланилиши учун, бу қарорлар оқилона ва хабардор бўлиши керак.
«Мамлакатларни қўллаб -қувватлаш ва шаффофлик ва ҳисобдорликни таъминлашга ёрдам бериш учун ХВЖ янги ажратишнинг макроиқтисодий таъсирини, унинг статистик муомаласини ва бошқарувини ва бу қарз барқарорлигига қандай таъсир қилиши мумкинлигини баҳолаш учун асос яратади. ХВЖ, шунингдек, барча СДР холдинглари, транзактсиялари ва савдолари тўғрисида мунтазам янгиланишларни тақдим этади, шу жумладан икки йил ичида СДРдан фойдаланиш бўйича кейинги ҳисобот.
«Бу ажратишнинг афзалликларини кенгайтириш учун, ХВФ ташқи позициялари кучли бўлган мамлакатлардан баъзи СДРларни энг муҳтож мамлакатларга ихтиёрий равишда юборишни рағбатлантиради. Ўтган 16 ой мобайнида баъзи аъзолари ХВЖнинг кам таъминланган мамлакатларга имтиёзли кредитлар берадиган 24 миллиард АҚШ долларини, шу жумладан мавжуд СДР-ларидан 15 миллиард АҚШ долларини қарзга беришга ваъда беришди. Бу фақат бошланиш, ва ХВЖ аъзоларимиз билан бу ҳаракатни давом эттиришда давом этади.
«ХВЖ, шунингдек, аъзо давлатлар билан тузилмавий ўзгаришдаги энг заиф давлатларга, шу жумладан, иқлим билан боғлиқ муаммоларга қарши ёрдам бериш учун каналли СДРлардан фойдаланиши мумкин бўлган янги» Барқарорлик ва Барқарорлик Ишончлари «ни яратиш имконияти билан шуғулланмоқда. Яна бир имконият, кўп томонлама ривожланиш банклари томонидан кредит беришни қўллаб -қувватлаш учун СДРларни йўналтириш бўлиши мумкин.
«СДРнинг ушбу тақсимоти ХВЖнинг пандемия даврида мамлакатларни қўллаб -қувватлашга қаратилган саъй -ҳаракатларининг муҳим таркибий қисми бўлиб, унга қуйидагилар киради: 85 мамлакат учун 117 миллиард АҚШ доллари миқдоридаги янги молиялаштириш; кам таъминланган 29 мамлакат учун қарзга хизмат кўрсатишни енгиллаштириш; кучли ва барқарор тикланишни таъминлаш учун 175 дан ортиқ мамлакатларга сиёсат бўйича маслаҳат ва салоҳиятни ривожлантириш кўмаги «.

Директор-распорядитель МВФ объявляет о вступлении в силу распределения СДР в размере 650 млрд долларов США
23 августа 2021 г.
Вашингтон, округ Колумбия. Директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) г-жа Кристалина Георгиева сделала сегодня следующее заявление.
«Сегодня вступает в силу крупнейшее за всю историю распределение специальных прав заимствования (СДР) в размере примерно 650 млрд долларов США. Это распределение послужит серьезным стимулом для мировой экономики, а при разумном использовании станет уникальной возможностью для преодоления текущего беспрецедентного кризиса.
Благодаря распределению СДР мировая экономика получит дополнительную ликвидность за счет пополнения валютных резервов стран и сокращения их зависимости от более дорогостоящих внутренних или внешних заимствований. Страны могут использовать предоставленные в рамках распределения СДР финансовые ресурсы для поддержки национальной экономики и усиления борьбы с кризисом.
СДР распределяются в пользу стран пропорционально их долям квот в МВФ. Это означает, что примерно 275 млрд долларов США направляется в пользу стран с формирующимся рынком и развивающихся стран, из которых государства с низкими доходами получат приблизительно 21 млрд долларов США, что в некоторых случаях составляет не менее 6 процентов ВВП.
СДР — ценный ресурс, и решения об их оптимальном использовании принимают страны-члены. Для того чтобы обеспечить максимальные блага в странах‑членах и в мировой экономике, такие решения должны быть осмотрительными и обоснованными.
В целях поддержи стран и обеспечения прозрачности и подотчетности МВФ разработал основу для оценки макроэкономических последствий нового распределения средств, их статистического учета и надлежащего управления ими, а также для оценки их возможного влияния на устойчивость долговой ситуации. Кроме того, МВФ будет регулярно предоставлять обновленную информацию обо всех авуарах, операциях и торговле с СДР, в том числе подготовит последующий отчет об использовании СДР через два года.
Для приумножения выгод от этого распределения МВФ призывает страны с устойчивым сальдо по внешнеэкономическим операциям добровольно направлять часть СДР в пользу наиболее нуждающихся государств. За последние 16 месяцев некоторые страны-члены уже обязались предоставить кредитные ресурсы на сумму 24 млрд долларов США, в том числе 15 млрд долларов США из своих авуаров в СДР для пополнения Трастового фонда на цели сокращения бедности и содействия экономическому росту. Средства этого Фонда предназначаются для выдачи льготных кредитов странам с низкими доходами. Это лишь начало, и МВФ продолжит совместную работу со своими странами-членами для наращивания таких усилий.
МВФ также взаимодействует со своими странами-членами в рамках создания нового Трастового фонда на цели достижения стойкости и долгосрочной устойчивости. Этот Фонд сможет использовать направленные СДР для оказания помощи наиболее уязвимым странам в проведении структурных реформ, в том числе для преодоления проблем, связанных с изменением климата. Еще одним возможным применением СДР может стать их направление для поддержки кредитования, предоставляемого международными банками развития.
Настоящее распределение СДР — важнейший компонент более широких усилий МВФ по оказанию поддержки странам в условиях пандемии. К ним относятся: предоставление 85 странам нового финансирования в объеме 117 млрд долларов США; облегчение долгового бремени для 29 стран с низкими доходами; стратегические рекомендации и развитие потенциала более чем в 175 странах в целях обеспечения более прочного и устойчивого восстановления».