ЛУКОЙЛнинг Жануби-Ғарбий Ҳисор лойиҳасига киритган сармояси 1,6 миллиард доллардан ошди
конструкциялар ва 4 минг тоннадан зиёд ускуналар ўрнатилди, 286 км узунликдаги чизиқли қувурлар қурилди.
Гумбулоқ ва Адамтош конларида асосий ишлаб чиқариш ва технологик объэктларни ишга тушириш 2017 йилда бўлиб ўтди. Адамташ газни олдиндан тозалаш блоки (УППГ) ишга туширилди, лойиҳалаштириш қуввати 1,8 миллиард кубометр бўлган Адамташ кучайтиргич компрессор станцияси (БCС) қурилди. метр якунланди. йилига м. 2018 йилда газ қазиб олишнинг лойиҳавий даражасига эришилди – йилига 5,0 млрд. Жарқудуқ ГEСида паст ҳароратли газни ажратиш, конденсат стабилизацияси, диетилен гликол эритмасини қайта тиклаш, газсиз газни утилизация қилиш, иссиқ нефт тизими, қатлам сувидан утилизация қилиш ва бошқалар каби технологик жараёнлар қўлланилади. «Ўзбекнефтгаз») кислотали компонентларни олиб ташлаш ва қимматбаҳо маҳсулотларни (пропан-бутан фрактсияси) чиқариб олиш мақсадида. «Лукойл» нинг Жануби-Ғарбий Ҳисор лойиҳасига киритган сармояси 1,6 миллиард АҚШ долларидан ошди.
Ишлаб чиқариш муаммоларини ҳал қилишда ЛУКОЙЛ минтақа инфратузилмасини ривожлантириш, Қашқадарё вилоятида яшаш шароитларини яхшилаш ва таълим даражасини оширишга алоҳида эътибор қаратади.
ЛУКОИЛ Узбекистан ижтимоий масъулиятли компания сифатида таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, спорт ва жамиятнинг заиф қатламларини қўллаб -қувватлаш бўйича хайрия тадбирларида фаол иштирок этади. Қашқадарё вилоятида тезкор фаолият кўрсатадиган ҳудудларда ижтимоий ва хайрия лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. ЛУКОЙЛ амалга оширган ижтимоий лойиҳалар қаторида: Деҳқонобод туманидаги тоғли қишлоқларни сув билан таъминлаш учун насослар ўрнатиш, Қарши шаҳридаги кўр болалар учун интернат мактабини реконструкция қилиш, мактаб -интернатлар ва мактабларни ичимлик суви билан жиҳозлаш ва таъминлаш, робототехника синфини яратиш. Қарши шаҳридаги мактаб ўқувчилари учун.
ЛУКОЙЛнинг Қашқадарёдаги энг йирик ижтимоий лойиҳаси – Қаршида реабилитация маркази қурилаётган ихтисослаштирилган болалар боғчаси бўлиб, у юзлаб ногирон болаларга малакали тиббий реабилитация олиш ва уларга тўлақонли ҳаёт кечириш имкониятини беради.
Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллигига совға сифатида, ЛУКОЙЛ, Деҳқонобод тумани Откамар қишлоғи аҳолисининг илтимосига биноан, автомагистрал бўйлаб пиёда йўлакчасини қурмоқда, бу қишлоқ болаларининг мактабга хавфсиз ва қулай этиб боришига имкон беради. Мактаб ўқувчилари учун ЛУКОЙЛнинг яна бир совғаси – акс эттириш элементлари ва иш юритиш буюмлари бўлган рюкзаклар бўлади.

Объем инвестиций ЛУКОЙЛа в реализацию проекта «Юго-Западный Гиссар» превысил 1,6 млрд. долл.
23-24 августа для представителей средств массовой информации Министерством энергетики и компанией ЛУКОЙЛ был организован пресс-тур на Гиссарскую группу месторождений, расположенной в Кашкадарьинской области в Дехканабадском районе.
Соглашение о разделе продукции в отношении месторождений на территориях Юго-Западного Гиссара и Устюртского региона Республики Узбекистан» было подписано между Республикой Узбекистан и ЛУКОЙЛом в 2007 году. В марте 2008 года ЛУКОЙЛ вошел в проект «Юго-Западный Гиссар» и приступил к освоению Гиссарской группы месторождений в Кашкадарьинской области.
На контрактной территории Гиссарского проекта ЛУКОЙЛа расположено 7 месторождений в Кашкадарьинской области.
В рамках реализации проекта также построены 300 км высоковольтных ЛЭП, две электроподстанции, 126 км подъездных автодорог. На объектах проекта залито 64 тыс. кубометров бетона, смонтировано около 12 тыс. тонн металлоконструкций и более 4 тыс. тонн оборудования, построено 286 км линейных трубопроводов.
Запуск ключевых производственных и технологических объектов на месторождениях Гумбулак и Адамташ пришелся на 2017 год. Была введена в эксплуатацию установка предварительной подготовки газа (УППГ) Адамташ, а также окончено строительство дожимной компрессорной станции (ДКС) Адамташ с проектной мощностью 1,8 млрд куб. м в год. В 2018 году был достигнут проектный уровень добычи газа – 5,0 млрд. кубометров в год.
На УКПГ Джаркудук применены такие технологические процессы, как низкотемпературная сепарация газа, стабилизация конденсата, регенерация раствора диэтиленгликоля, утилизация газов дегазации, система горячего масла, утилизация пластовой воды и др. Далее, товарный газ, согласно условиям СРП, подаётся на Шуртанский газоперерабатывающий завод (АО «Узбекнефтегаз») с целью очистки от кислых компонентов и извлечения ценных продуктов (пропан-бутановой фракции).
Решая производственные задачи, ЛУКОЙЛ уделяет особое внимание развитию инфраструктуры региона, улучшению условий жизни и повышению уровня образования в Кашкадарьинской области.
Являясь социально-ответственной компанией, ЛУКОЙЛ Узбекистан ведет активную благотворительную деятельность по поддержке образования, здравоохранения, культуры, спорта, уязвимых слоев общества. Особое внимание уделяется реализации социальных и благотворительных проектов в регионах операционной деятельности в Кашкадарьинской области. Среди реализованных ЛУКОЙЛом социальных проектов: установка насосов для обеспечения водой горных кишлаков в Дехканабадском районе, ремонт интерната для незрячих детей в г.Карши, оснащение и обеспечение питьевой водой интернатов и школ, создание класса робототехники для каршинских школьников.
Крупнейшим социальным проектом ЛУКОЙЛа в Кашкадарье является строящийся специализированный детский сад с реабилитационным центром в г. Карши, который позволит сотням ребятишек с отклонениями в физическом развитии получать квалифицированную медицинскую реабилитацию и подарит шанс на полноценную жизнь.
В качестве подарка к 30-летию Независимости Узбекистана по просьбе жителей села Откамар Дехканабадского района ЛУКОЙЛ возводит пешеходный тротуар вдоль автотрассы, который позволит сельским детям безопасно и удобно добираться до школы. Еще одним подарком ЛУКОЙЛа для учеников школы станут рюкзаки со светоотражающими элементами и канцтоварами, которые ребятишки получат к началу нового учебного года.