Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни мустаҳкамлашнинг энг муҳим йўналишлари белгилаб олинди
15 сентябрь куни Самарқанддаги “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг Конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлат раҳбарлари икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шерикликнинг 10 йиллиги муносабати билан бир-бирини қутладилар.
Президентимиз Си Цзиньпинни унинг ташриф арафасида чоп этилган, халқларимиз кўп арслик ришталар билан боғланганини тасдиқловчи ва дастурий аҳамиятга эга «Хитой-Ўзбекистон муносабатларининг ёрқин келажагини биргаликда барпо этиш» сарлавҳали муаллифлик мақоласи учун дилдан миннатдорлик билдирди. Хитой халқи Си Цзиньпин раҳбарлигида эришаётган улкан ютуқларни қайд этиб, Хитой Коммунистик партиясининг бўлажак йигирманчи ялпи мажлиси муваффақиятли ўтишини тилади.
Хитой раҳбари, ўз навбатида, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларида улкан натижалар бераётганини таъкидлади.
Етакчилар Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини атрофлича кўриб чиқдилар.
Олий даражадаги мунтазам мулоқотлар туфайли давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кенгайиб бораётгани таъкидланди.
Хусусан, ўтган йилда товар айирбошлаш рекорд кўрсаткич – 8 миллиард долларга етди, жорий йил бошидан эса 30 фоиздан ортиқ ўсди.
Охирги беш йилда Ўзбекистон иқтисодиётига жалб қилинган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди. Кенг кўламли иқтисодий ҳамкорлик бўйича беш йиллик дастур, иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари ва ижтимоий соҳада қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, бунда электрон тижоратни ривожлантириш, саноат кооперацияси бўйича, энг аввало, автомобилсозлик, “яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги ва инфратузилма каби соҳаларда илғор лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Хитойнинг камбағалликка қарши курашиш, ҳудудларни ривожлантириш ва профессионал кадрлар тайёрлаш борасидаги илғор тажрибасини ўрганиш ва жорий этишни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат раҳбарлари ҳудудлар ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш зарурлигини таъкидладилар. Шу мақсадда жорий йил якунига қадар Ўзбекистонда икки мамлакат ҳудудларининг биринчи форумини ўтказиш таклиф этилди.
Минтақамиз тараққиёти ва транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлиги учун стратегик аҳамиятга эга “Хитой – Қирғизистон –Ўзбекистон” темир йўли қурилишини бошлаш тўғрисида тарихий келишувга эришилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Гуманитар ҳамкорлик, шу жумладан, соғлиқни сақлаш, вакциналар ишлаб чиқариш, фан, таълим ва маданият соҳаларидаги қўшма дастурларни кенгайтириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Келгуси йилда ўзаро дўстлик ва англашувни янада мустаҳкамлашга хизмат қиладиган Ўзбекистон ва Хитой халқлари маданияти ва санъати йилини ўтказишга келишиб олинди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Афғонистонда тинчлик жараёнига ва иқтисодий тикланишга кўмаклашиш борасидаги саъй-ҳаракатларни, халқаро ва минтақавий тузилмалар, жумладан, “Марказий Осиё – Хитой” механизми доирасида тизимли ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Хитой етакчиси Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилоти раиси сифатидаги фаолиятини, бунинг натижасида ташкилотни кенгайтириш ва халқаро нуфузини мустаҳкамлаш бўйича муҳим қарорлар қабул қилинганини юксак баҳолади.
Тадбир якунида умумий қиймати 15 миллиард долларлик устувор лойиҳаларни амалга ошириш бўйича савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник ҳамкорликка доир келишувлар имзоланди.

Key Priorities of Strengthening the Uzbek-Chinese Comprehensive Strategic Partnership in the New Era Identified
On September 15, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the People’s Republic of China Xi Jinping held negotiations at the Congress Center of the Great Silk Road International Tourist Center in Samarkand.
At the beginning of the meeting, the leaders exchanged congratulations on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations and the 10th anniversary of the strategic partnership between the two countries.
The President of our country expressed his sincere gratitude for the signed article by Chinese President Xi Jinping published on the eve of the visit «Working Together for a Brighter Future of China-Uzbekistan Relations», which is of a guided nature and witnesses the long-lasting historical ties between our peoples. The President of Uzbekistan noted the tremendous achievements of the Chinese people under the leadership of the President and wished successful holding of the upcoming 20th Congress of the Communist Party of China.
In turn, Xi Jinping highly appreciated the ongoing program of large-scale reforms in New Uzbekistan, which demonstrates the impressive results in all spheres of life of the state and society.
The leaders held in-depth discussions on further ways of strengthening Uzbek-Chinese relations through a comprehensive strategic partnership.
It was noted that due to the regular contacts at the highest level, an unprecedented level of interstate cooperation has been achieved.
In particular, last year the trade turnover reached a record $8 billion, as well as since the beginning of this year it has grown by more than 30%.
The volume of investments in the economy of Uzbekistan has exceeded $10 billion over the past five years. A five-year program of full-scale economic cooperation is being successfully implemented. The joint projects in the key sectors of the economy and the social sphere are being successfully implemented.
The importance of further expanding trade and economic cooperation, through the development of e-commerce, as well as implementing breakthrough industrial cooperation projects, primarily in such areas as the automotive industry, green energy, and agricultural and infrastructure development, was emphasized.
Special attention is paid to continuing the extensive study and implementing the progressive Chinese experience in the field of poverty reduction, regional development, and professional training.
The sides called for the activation of interregional exchanges. In this context, it is proposed to hold the first Forum of the Regions of the two countries in Uzbekistan by the end of the year.
The historic agreement on the start of construction of the «China-Kyrgyzstan-Uzbekistan» railway, which has high strategic importance for consolidation and development of transport connectivity of the region was noted with deep satisfaction.
Particular attention was paid to humanitarian cooperation, including the expansion of programs in healthcare, vaccine production, science, education and culture.
The parties have agreed to hold the Year of Culture and Art of the Peoples of Uzbekistan and China next year, which shall further consolidate the friendship and mutual understanding between our peoples.
There was also an exchange of views on the topical issues on the regional and international agenda.
The importance of continuing joint efforts to facilitate an Afghan peace process and economic restoration, as well as a systemic interaction as a part of the international and regional structures, including the «Central Asia-China» mechanism, was emphasized.
The President of China highly appreciated the activities of Uzbekistan as a host country of the Shanghai Cooperation Organization, which resulted in the adoption of important decisions to expand the Organization and strengthen its international authority.
As an outcome of the talks, agreements in trade, economic, investment, financial and technical cooperation on the implementation of priority projects totalling $15 billion were signed.
At the end of the talks, Chinese President Xi Jinping invited the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to pay a return visit to China.