Италиянинг «Innovando» компанияси қаттиқ маиший чиқиндиларни йўқ қилиш бўйича кластер яратиш лойиҳасида иштирок этишдан манфаатдор
Ўзбекистон Республикаси Президентнинг “2019 — 2028 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасида қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида” ги қарори кучга кириши билан жалб қилган вазирлик ва идораларнинг вакиллари ҳамда саноат экспертлари томонидан қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлашнинг самарали ва замонавий тизимини яратиш бўйича энг мақбул ечимларни топиш устида фаол иш олиб борилмоқда.
Ўзбекистоннинг Италиядаги элчихонаси ҳам маиший чиқиндиларни бошқариш инфратузилмасини ривожлантириш бўйича технологиялар ва билимлар трансфери жараёнига қўшилди, шунингдек, қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун хорижий ихтисослаштирилган компанияларни жалб қилишга бел боғлади.
Элчихона кўмагида 2019 йил сўнггидан буён, Ўзбекистонда қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш бўйича инвестиция лойиҳасида иштирок этиш мақсадида стратегик экологик инновацияларни ишлаб чиқиш ва циркуляр иқтисодиёт тамойилларини жорий этишга ихтисослашган Италиянинг «Innovando» компанияси билан музокаралар ўтказилмоқда.
Мазкур мулоқот давоми сифатида июн ойининг ўрталарида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Сирдарё вилояти ҳокимлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси мутахассислари ҳамда “Toza Hudud” ДУК, “Innovando” компанияси ва “Energy X Group” МЧЖ ҚК раҳбарияти иштирокида видеоконференция ташкил этилди.
Учрашувдан кўзланган мақсад – “Сирдарё вилоятида қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва қайта ишлаш корхонасини ташкил этиш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат эди. Лойиҳа доирасида қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш, олиб чиқиш, саралаш ва қайта ишлаш бўйича кластерни яратиш режалаштирмоқда. Чуқур қайта ишлаш технологиялари туфайли чиқиндиларнинг 60 фоизини қайта ишлаш ва цемент тайёрлаш учун биогаз, пластик маҳсулоти ҳамда ҳом ашё гранулалари олиш учун иккинчи маротаба ишлатиш режалаштирилмоқда. Кўп босқичли лойиҳани амалга ошириш 5 йилга мўлжалланган ва унинг умумий қиймати 40 миллион еврони ташкил этади.
Музокаралар давомида Италия томони биринчи босқичда италиялик компаниялар томонидан кейинги сармояларни жалб қилиш ва эксплуатация харажатларини қоплашга замин яратадиган тариф тизимини жорий этиш масаласини муҳокама қилиш зарурлигини таъкидлади. Кейинги босқич – бу чиқиндиларни қайта ишлаш чоғида иккиламчи ресурсларни олиш, уни амалга ошириш ва сотишдан иборатдир. Олинган маҳсулотлар кейинчалик хорижий давлатларга, шу жумладан, Италияга ҳам экспорт қилиниши мумкин.
Режалаштирилган лойиҳанинг аниқ ташаббускори аниқланди. Бу кластернинг лойиҳавий ғоясини ва уни амалга ошириш концепциясини бажарувчи “Energy X Group” МЧЖ қўшма корхонасидир.
Томонлар чиқиндиларни қайта ишлаш заводини қуриш учун умумий майдони 30 гектарга тенг бўлган ер майдонини ажратиш масаласини муҳокама қилдилар. Aйни пайтда Сирдарё вилояти ҳокимлиги билан биргаликда кўп функционал кластерни яратиш учун барча зарур талабларга жавоб берадиган ер участкасини излаш бўйича иш олиб борилмоқда.
Учрашув якуни бўйича ўрта муддатли истиқболга ҳаракатлар дастури, жумладан, иш режасини ишлаб чиқиш, лойиҳанинг техник-иқтисодий асосини тайёрлаш учун маълумотларни йиғиш ва таҳлил қилиш ҳамда жорий йилнинг июль ойида Италия делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи масаласини ишлаб чиқиш режалаштирилди.

Итальянская компания «Innovando» заинтересована поучаствовать в проекте по созданию кластера по утилизации твердых бытовых отходов
С вступлением силу Постановления Президента “Об утверждении стратегии по обращению с твердыми бытовыми отходами в Республике Узбекистан на период 2019–2028 годов”, привлеченные представители министерств и ведомств,  специалисты отрасли  ведут активную работу по поиску наиболее оптимальных решений по созданию эффективной и современной системы переработки твердых бытовых отходов.
Посольство Республики Узбекистан в Итальянской Республике также присоединилось к процессу  трансфера технологий и знаний для развития инфраструктуры по управлению бытовыми отходами, а также  привлечению зарубежных профильных компаний с целях реализации проектов в области обращения с ТБО.
С конца 2019 года при участии Посольства проводятся переговоры с итальянской компанией «Innovando», специализирующейся в области разработки стратегических эко-инноваций и внедрения принципов циркулярной экономики,  с целью возможного участия в инвестиционном проекте по управлению ТБО  в Узбекистане.
В продолжении диалога, во второй декаде июня  организована видеоконференция с участием специалистов Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства по привлечению иностранных инвестиций, хокимията Сырдарьинской области, Госкомэкологии, руководства ГУП «Toza Hudud», компании «Innovando» и СП ООО «Energy X Group».
Целью встречи стало обсуждение реализации инвестиционного проекта «Создание предприятия по сбору и переработке твердых бытовых отходов в Сырдарьинской области». В рамках проекта планируется создание кластера по осуществлению сбора, транспортировки, сортировки и переработки ТБО. Благодаря технологиям глубокой переработки, 60 процентов отходов планируется перерабатывать и вторично использовать для получения биогаза, пластика и сырьевых гранул для изготовления цемента. Реализация многоэтапного проекта запланирована на 5 лет и общая его стоимость составляет  40 млн. евро.
В ходе переговоров итальянской стороной отмечено, что в первом этапе необходимо обсудить внедрение системы тарификации, которая позволит привлекать дальнейшее инвестирование со стороны итальянских компаний и покрывать эксплуатационные расходы. Следующий этап – это получение вторичных ресурсов в ходе переработки отходов, реализация и сбыт. Полученная продукция может в дальнейшем экспортироваться в зарубежные страны, в том числе, и Италию.
Определен конкретный инициатор намечаемого проекта – это созданное совместное предприятие ООО «Energy X Group», которое будет осуществлять проектную идею кластера и концепцию ее реализации.
Далее, сторонами обсуждался вопрос о выделении земельного участка под строительство мусороперерабатывающего завода с общей площадью 30 га. В настоящее время идет совместная работа с хокимиятом Сырдарьинской области по поиску земельного участка, соответствующего  всем необходимым требованиям для создания многофункционального кластера.
По итогам встречи, намечена программа действий на среднесрочную перспективу, включая разработку плана мероприятий, сбор и анализ данных для подготовки ТЭО-проекта и проработка визита итальянской делегации в Узбекистан в июле текущего года.