Бир қатор товарларни олиб киришдаги миқдорий чекловларни бекор қилиш таклиф этилмоқда
Маиший, ошхона ва компьютер ускуналари бўлмаган товарлар учун муддат ва миқдор бўйича божсиз импорт чекловини бекор қилиш таклиф этиляпти (умумий қиймати бўйича эса чекловлар сақланиб қолади). Мақсад — жаҳондаги озиқ-овқат танқислиги шароитида аҳолини ижтимоий аҳамиятга эга товарлар билан таъминлаш.
Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги жисмоний шахслар томонидан автомобиль йўллари (пиёдалар), темир йўл ва дарё ўтиш пунктлари орқали олиб кириладиган бир қатор товарларни божсиз олиб кириш учун миқдорий меъёрни бекор қилишни таклиф этмоқда.
Гап ошхона идишлари, шунингдек, маиший, ошхона ва компьютер ускуналаридан ташқари бўлган товарлар ҳақида гап кетмоқда (спиртли ичимликлар, жумладан, пиво, тамаки маҳсулотлари, парфюмерия, атир ва заргарлик буюмлари бундан мустасно).
Ушбу лойиҳа ВМнинг азирлар 2018 йил 22 июндаги «Жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасига товарларни олиб ўтиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги [463-сон] қарорининг 20−21 бандларини чиқариб ташлашни назарда тутади.
Ўзгартириш жаҳондаги озиқ-овқат маҳсулотлари танқислиги шароитида аҳолини ижтимоий аҳамиятга эга бирламчи маҳсулотлар билан таъминлаш, ички бозорда озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг ошиб кетишини олдини олиш, мамлакат фуқароларига шахсий эҳтиёжлари учун маҳсулотларни олиб киришга шарт-шароит яратиш мақсадида киритилмоқда.
Амалда 6 ой давомида битта идиш-товоқ тўпламини, бошқа товарлар учун ҳар бир товардан 2 кг (бўлинмайдиган товарлар бундан мустасно), 6 ой давомида умумий оғирлиги 10 кг дан ортиқ бўлмаган миқдорда олиб киришга рухсат берилган.
ИТСВнинг ҳукумат қарор лойиҳасига оид тушунтириш хатида ҳозирда қайд этилган товарлар учун ҳам миқдор, ҳам нарх жиҳатидан чеклов ўрнатилган.
Шунингдек, махсулотларни мамлакат худудига олиб киришда миқдорий чекловлар ўрнатилганлиги сабабли, уларни «яшил йулак» орқали божхона кўригидан ўтказиш имконсиз бўлиб, барча жисмоний шахслар «қизил йўлак» орқали божхона кўригидан ўтказилмокда.
«Хорижий давлатларда маҳсулотларни чегара постларидан олиб ўтишда сон ва миқдорий чекловлар ўрнатилмаган ва фақат маҳсулотларнинг умумий қийматига чеклов белгиланган», — дейилади лойиҳа ҳужжатида.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йилнинг июль ойидан бир қатор товарлар, жумладан, музлатгичлар, кондиционерлар, кир ювиш машиналари, чангютгичлар ва бошқа маиший техника, шунингдек, компьютер техникасини (ойига бир дона) божсиз олиб киришга миқдорий чеклов жорий этилганди. Ўша йилнинг октябрь ойида бу муддат олти ойга узайтирилди. Белгиланган меъёрдан ёки частотадан ортиқ барча ушбу товарлар олиб кирилаётганда божхона тўловлари ундирилади.
Ўша йилнинг февралидан жисмоний шахслар айрим турдаги товарларни истисно қилган ҳолда, давлат чегарасидаги автомобиль йўли (пиёдалар йўли) ўтказиш пунктлари орқали божхона чегарасини кесиб ўтганда 300 доллар, темир йўл ва дарё ўтказиш пунктлари орқали эса — 1000 доллар миқдоридаги товарларни мамлакатга бож тўловларини тўламасдан олиб киришлари мумкинлиги белгиланганди.

Количественную норму беспошлинного ввоза товаров предлагается отменить
Для товаров, не являющихся бытовой, кухонной и компьютерной техникой, предложено отменить ограничение на беспошлинный ввоз по времени и количеству (ограничения на общую сумму ввоза остаются). Цель — обеспечить население социально значимыми товарами в условиях дефицита продовольствия в мире.
Министерство инвестиций и внешней торговли Узбекистана предложило отменить количественную норму для беспошлинного ввоза ряда товаров, ввозимых физическими лицами через автодорожные (пешеходные), железнодорожные и речные пункты пропуска границы.
Речь идёт о столовой посуде, а также товарах, не являющихся бытовой, кухонной и компьютерной техникой (кроме алкогольной продукции, в том числе пива, табачных изделий, духов и туалетной воды и ювелирных изделий).
Предложение обосновывается целями «обеспечения населения в условиях дефицита продовольственных товаров в мире социально значимыми товарами, недопущения роста цен на продовольственные товары на внутреннем рынке и создания условий для граждан страны для ввоза продукцию для личных нужд».
Сейчас на столовую посуду действует ограничение на ввоз одного комплекта в течение полугода, на остальные товары — 2 кг каждого наименования (за исключением неделимого товара), но не более 10 кг общего веса в течение месяца.
В пояснительной записке к проекту постановления правительства МИВТ отмечает, что сейчас перечисленные товары действуют как количественные, так и стоимостные нормы ввоза.
В связи с наличием количественных ограничений физические лица не могут проходить с такой продукцией через «зелёный» таможенный коридор, а вынуждены проходить через «красный».
«В зарубежных странах нет ограничений на количество товаров, перевозимых через пограничные посты, ограничивается только общая стоимость товаров», — отмечается в документе.
При этом ограничения на ввоз бытовой и компьютерной техники в виде одной единицы в полгода остаются в силе.
Количественное ограничение на беспошлинный ввоз ряда товаров, в том числе холодильников, кондиционеров, стиральных машин, пылесосов и другой бытовой техники, а также компьютерной техники (одна единица в месяц) было введено в июле 2018 года. Уже в октябре того года этот срок был увеличен до шести месяцев. При ввозе всех этих товаров свыше установленной нормы и/или периодичности взимаются таможенные платежи.
С февраля того же года действует ограничение на общую сумму ввозимых через автодорожные (пешеходные) пропуска — 300 долларов США (через железнодорожные и речные пункты — 1000 долларов, международные аэропорты — 2000 долларов).