Тошкентда Трансафғон йўлаги бўйича халқаро музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 6-7 декабр кунлари Тошкент шаҳрида масъул раҳбарлар ва масъул раҳбарлар иштирокида уч томонлама (Ўзбекистон, Афғонистон, Покистон) ва кўп томонлама (Россия, Қозоғистон, Ўзбекистон, Афғонистон, Покистон) музокаралари бўлиб ўтди. вазирлик ва идораларнинг “Термиз – Мозори Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўл линиясини лойиҳалаш ва қуриш бўйича масъул вакиллари.
Томонлар ушбу лойиҳа яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, халқаро транспорт коммуникациялари ва савдо алоқалари соҳасида минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, иқтисодиётнинг турли тармоқларида ҳамкорликни чуқурлаштиришда муҳим аҳамият касб этишини қайд этдилар.
Учрашувлар якунлари бўйича томонлар таклиф этилаётган темир йўл линияларини тез орада жойида ўрганиш, ишчи гуруҳлар йиғилишларини мунтазам ўтказиш ва дастлабки техник-иқтисодий асослаш ишлаб чиқилгандан сўнг халқаро молия институтларини лойиҳага жалб этишга келишиб олдилар.

International negotiations on the Trans-Afghan corridor takes place in Tashkent
On 6-7 December 2021, trilateral (Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan) and multilateral (Russia, Kazakhstan, Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan) negotiations were held in Tashkent with the participation of responsible leaders and responsible representatives of ministries, and departments for the design and construction of the railway line “Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar”.
The parties noted the importance of this project in strengthening good-neighborly relations, developing interregional cooperation in the field of international transport communications and trade relations, as well as deepening cooperation in various sectors of the economy.
As a result of the meetings, the parties agreed to soon study the proposed railway lines on the spot, regularly hold meetings of working groups and involve international financial institutions in the project after the development of a preliminary feasibility study.