Тошкентда Трансафғон йўлаги бўйича халқаро музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 6-7 декабр кунлари Тошкент шаҳрида масъул раҳбарлар ва масъул раҳбарлар иштирокида уч томонлама (Ўзбекистон, Афғонистон, Покистон) ва кўп томонлама (Россия, Қозоғистон, Ўзбекистон, Афғонистон, Покистон) музокаралари бўлиб ўтди. вазирлик ва идораларнинг “Термиз – Мозори Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўл линиясини лойиҳалаш ва қуриш бўйича масъул вакиллари.
Томонлар ушбу лойиҳа яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, халқаро транспорт коммуникациялари ва савдо алоқалари соҳасида минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, иқтисодиётнинг турли тармоқларида ҳамкорликни чуқурлаштиришда муҳим аҳамият касб этишини қайд этдилар.
Учрашувлар якунлари бўйича томонлар таклиф этилаётган темир йўл линияларини тез орада жойида ўрганиш, ишчи гуруҳлар йиғилишларини мунтазам ўтказиш ва дастлабки техник-иқтисодий асослаш ишлаб чиқилгандан сўнг халқаро молия институтларини лойиҳага жалб этишга келишиб олдилар.

В Ташкенте состоялись международные переговоры по Трансафганскому коридору
6-7 декабря текущего года в Ташкенте состоялись трехсторонние (Узбекистан, Афганистан, Пакистан) и многосторонние (Россия, Казахстан, Узбекистан, Афганистан, Пакистан) переговоры с участием ответственных руководителей и ответственных представителей министерств, и ведомств по проектированию и строительству железнодорожной линии «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Стороны отметили важность данного проекта в укреплении добрососедских связей, развитии межрегионального сотрудничества в области международных транспортных коммуникаций и торговых связей, а также углублении сотрудничества в различных отраслях экономики.
По итогам встреч стороны договорились в скором времени изучить выдвинутые железнодорожные линии на месте, регулярно проводить заседания рабочих групп и привлекать к проекту международные финансовые институты после разработки предварительного технико-экономического обоснования.