Тошкентда UzCharmExpo 2022 халқаро кўргазмаси очилди
Жорий йилнинг 25 май куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги кўмагида “Ўзчармсаноат” уюшмаси томонидан ташкил қилинган Марказий Осиёдаги энг йирик кўргазма тадбирларидан бири ҳисобланган “UzCharmExpo – 2022” чарм – пойабзал, чарм – атторлик буюмлари, мўйна ва жуннинг 12-Халқаро кўргазма-ярмаркаси ўз ишини бошлади.
Кўргазманинг очилиш маросимида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзчармсаноат” Уюшмаси раҳбарияти, хорижий меҳмонлар, тадбиркорлар, чарм-пойабзал ва бошқа тармоқлардаги ишлаб чиқарувчилар ва экспортчилар қатнашди.
Мамлакатимизда хом ашёни қайта ишлашни чуқурлаштириш, юқори қўшилган қийматга эга тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш ҳамда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш орқали тармоқларнинг экспорт салоҳиятини юксалтириш мақсадида маҳаллий саноатни трансформациялаш бўйича изчил сиёсат олиб борилаётгани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг чарм-пойабзал саноати барқарор ўсиш учун улкан салоҳиятга эга бўлган энг тез ривожланаётган тармоқлардан биридир. Чарм хом ашёни чуқур қайта ишлаш асосида ишлаб чиқарилаётган экспортбоп тайёр маҳсулотлар ҳажми ва ассортименти кенгаймоқда. Мавжуд ишлаб чиқариш объектларининг бир маромда ишлашини таъминлаш ва ишлаб чиқарувчиларни янги лойиҳаларни амалга оширишга рағбатлантириш мақсадида ушбу соҳада фаолият юритаётган тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича амалий чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Сўнгги 5 йил ичида соҳага киритилган инвестицияларнинг умумий ҳажми 632 миллион доллардан ошди, йиллик чарм ва пойабзал ишлаб чиқарилиши 5,8 баравар кўпайди ҳамда экспорт ҳажми 420 миллион долларга етди.
Анъанага кўра, экспозиция географияси Россия, Белорусия, Буюк Британия, Италия, Германия, Ҳиндистон, Туркия, Испания, Польша ва бошқа мамлакатларини қамраб олди. Фахрий меҳмонлар орасида Халқаро чарм ишлаб чиқарувчилар кенгаши, Халқаро мўйна федерацияси, хорижий тармоқ ассоциация ва уюшмалари раҳбарлари бор. Бу йил кўргазмада иштирок этиш учун 400 дан ортиқ маҳаллий ва хорижий компаниялар вакиллари мурожжат қилди. Замонавий дизайнга эга кўргазма павильонлари тармоқларнинг улкан имкониятларини ўзида акс этади, ва, энг муҳими, маҳаллий ва хорижий саноат ишлаб чиқарувчилари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш учун платформага айланмоқда.
UzCharmExpo ўз иштирокчи ва меҳмонларини нафақат турли ҳудудлардаги саноат корхоналарининг ишлаб чиқариш салоҳияти билан таништиради, балки янги муносабатларни ўрнатмоқчи бўлган тадбиркорларни ҳам таклиф этади. “B2B” ва “G2B” музокаралари, бевосита мулоқот ва тақдимотлар формати манфаатлар кесишадиган нуқталарни кашф этишга, янги лойиҳаларни ишлаб чиқишга ва жойларда шартномалар имзолашга имкон беради, ва бу шубҳасиз тадбирнинг якуний натижаларида ўз аксини топади. Аммо ҳозирча UzCharmExpoни 27 майгача бўлган 3 кунлик сермаҳсул фаолият кутмоқда.

В Ташкенте открылась международная выставка UzCharmExpo 2022
25 мая текущего года Ассоциацией «Узчармсаноат» при содействии Министерства инвестиций и внешней торговли был дан старт 12-й Международной выставке-ярмарке кожи, обуви, кожаной галантереи, меха и шерсти «UzCharmExpo – 2022», считающейся одним из крупнейших выставочных мероприятий в Центральной Азии в данной отрасли.
В церемонии открытия выставки приняли участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Ассоциации «Узчармсаноат», иностранные гости, предприниматели, производители и экспортеры из кожевенно-обувной и других отраслей.
Отмечалось, что в стране проводится последовательная политика трансформации отечественной промышленности с целью углубления переработки сырья, наращивания объемов выпуска готовой продукции с высокой добавленной стоимостью и наращивания экспортного потенциала отраслей за счет повышения конкурентоспособности производимых товаров.
Кожевенно-обувная промышленность Узбекистана является в этом плане одной из самых быстроразвивающихся отраслей, обладающих значительным потенциалом для устойчивого роста. Расширяются объемы и ассортимент экспортоориентированной готовой продукции на основе глубокой переработки кожевенного сырья. Осуществляются практические меры по оказанию всесторонней поддержки предпринимателей, работающих в данной сфере, с целью обеспечения бесперебойной работы уже действующих производств и стимулирования производителей к реализации новых проектов.
За последние 5 лет общий объем инвестиций в отрасль превысил отметку в 632 млн долларов США, годовой объем производства кожи и обуви увеличился в 5,8 раза, а объем экспорта достиг 420 млн долларов.
Традиционно географию экспозиции представляют Россия, Беларусь, Великобритания, Италия, Германии, Индия, Турция, Испания, Польша и другие страны. Среди почетных гостей – руководители Международного совета кожевенников, Международной федерации меха, зарубежных отраслевых ассоциаций и союзов. В этом году заявки на участие в выставке подали представители более 400 отечественных и зарубежных компаний. Экспозиционные павильоны демонстрируют солидный масштаб, впечатляющее оформление и главное становятся площадкой для налаживания прямых связей между местными и зарубежными отраслевыми производителями.
UzCharmExpo не только знакомит с производственным потенциалом предприятий отрасли из различных регионов, но и приглашает желающих к диалогу. Формат «B2B» и «G2B» переговоров, прямого общения и презентаций позволяет находить точки соприкосновения интересов, разрабатывать новые проекты и на месте подписывать контракты, что, несомненно, отразится в итоговых показателях. Но пока впереди у UzcharmExpo 3 дня плодотворной работы – до 27 мая включительно.