Ўзбекистон гидроэнергетика лойиҳалари Франция тараққиёт агентлиги билан муҳокама қилинди
“Ўзбекгидроэнерго” АЖ ҳамда Франция тараққиёт агентлиги ўртасида икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш мақсадида Франция тараққиёт агентлигининг Ўзбекистондаги раҳбари Винсант Копан иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Франсия тараққиёт агентлиги 20 йиллик кредит шартномаси асосида Ўзбекистонда гидроэнергетика соҳасини ривожлантириш учун 55,8 миллион евро қарз маблағлари ажратади. Шундан 46,5 млн. евро Андижон вилоятидаги қурилиш Пайтоқ кичик ГЭС ҳамда Жанубий Фарғона каналининг 1А ва 2А кичик ГЭСларини молиялаштиришга мўлжалланган (ушбу лойиҳаларнинг умумий қиймати 52,5 млн.еврога баҳоланмоқда).
Ушбу янги ГЭСлар 2023-йилда фойдаланишга топширилиши кўзда тутилган. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш билан 51,2 млн. квт. соат электр энергияси ишлаб чиқариш мумкин бўлади.
Бундан ташқари, Чорвоқ ГЭСда амалга оширилиши режалаштирилаётган қиймати 33,95 млн еврога тенг “ГЭС фаолияти хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳа”ни молиялаштириш учун жалб қилинаётган кредитнинг 9,3 млн евролик қисми йўналтирилади.
Учрашув давомида томонлар ушбу лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш ва уларни белгиланган муддатларга мувофиқ муваффақиятли амалга ошириш учун зарур бўлган биргаликдаги ишларни муҳокама қилдилар.
Жамият Бошқаруви раиси ўринбосари Фозил Махмудов Франция тараққиёт агентлигининг Ўзбекистондаги раҳбари Винсент Копанга соҳада амалга оширилаётган  ишлар билан таништириб, сўнгги уч йил давомида Жамият томонидан 30 дан ортиқ инвестициявий лойиҳалар асосида тизимли ишлар олиб борилаётганлигини, гидроэнергетика улушини ошаётганлигини маълум қилди.

Проекты гидроэнергетики Узбекистана обсуждены с Агентством ФАР
Между руководством АО «Узбекгидроэнерго» и главой Французского агентства развития (ФАР) в Узбекистане Винсентом Копаном состоялась встреча, на которой обсужден ход реализации совместных проектов.
Для развития гидроэнергетики Узбекистана Французским агентством развития будет выделено 55,8 млн. евро заёмных средств на основе подписанного на 20 лет кредитного соглашения. Из этой суммы 46,5 млн. евро предназначены для финансирования строительства Пайтугской малой ГЭС в Андижанской области, а также малых ГЭС 1А и 2А Южно-Ферганского канала (общая стоимость данных проектов оценивается в 52,5 млн евро).
Предусмотрено, что данные новые ГЭС будут сданы в эксплуатацию в 2023 году. С реализацией данных проектов появится возможность выработки 51,2 млн. кВт/час экологически чистой электроэнергии.
Кроме того, из общей суммы кредита 9,3 млн. евро будет направлено на финансирование проекта по обеспечению безопасности деятельности Чарвакской ГЭС (общая стоимость проекта оценивается в 33,95 млн. евро).
В ходе встречи сторонами были обсуждены различные условия совместной работы, необходимые для своевременного запуска данных проектов и их успешной реализации в соответствии с намеченными сроками.
Заместитель председателя правления АО «Узбекгидроэнерго» Фозил Махмудов также проинформировал Винсента Копана о тех реформах, которые реализуются в системе Министерства энергетики в целом и в гидроэнергетике в частности. Было отмечено, что за последние 3 года в данном направлении проработано более 30 инвестиционных проектов.