2020 йилда Махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари, технопарк ҳамда кластерлар қандай ишлади?
Давлат статистика қўмитаси мамлакатимизда махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари, технопарк ҳамда кластерлар фаолияти тўғрисидаги маълумотларни тақдим этди. Маълумотлар ташкилотлар, ҳудудлар, соҳалар, ишлаб чиқариш ҳажми, маҳсулдорлик ва бошқа кўрсаткичлар бўйича келтирилган.
Статистикага кўра, ҳозирги вақтда мамлакатимизда 18 та эркин иқтисодий зона, 71 кичик саноат зонаси, 3 та технопарк ва 259 та кластер мавжуд.
Кўрилаётган даврда саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 10288,2 миллиард сўмни ташкил этган. Шундан 4946,5 миллиард сўми эркин иқтисодий зоналар, 1021,6 миллиард сўми кичик саноат зоналари, 69,4 миллиард сўми технопарклар ва 4790,7 миллиард сўми кластерлар улушига тўғри келади.
Энг йирик саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми махсус иқтисодий зона ҳудудида қайд этилди – 4946,5 миллиард сўм.
Таққослаш учун, 2019 йилнинг январ-июнь ойларида саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 5247,2 миллиард сўмни ташкил этиб, Саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 3016,4 миллиард сўм, эркин иқтисодий зона 1042,3, 69,9 технопарклар ва 1118,6 миллиард сўми кластерлар улушига тўғри келади.

How did the FEZ, SIZ, technology parks and clusters work in 2020?
The State Statistics Committee provided information on the activities of special economic and small industrial zones, technoparks and clusters in the country. The data are presented by organizations, regions, industries, production volumes, productivity and other indicators.
According to statistics, currently there are 18 free economic zones, 71 small industrial zones, 3 technoparks and 259 clusters in the country.
The volume of industrial production in the period amounted to 10,288.2 billion soums. Of this, 4946.5 billion soums fell to free economic zones, 1021.6 billion soums to small industrial zones, 69.4 billion soums to technoparks and 4790.7 billion soums to clusters.
The largest volume of industrial production was recorded in the special economic zone – 4946.5 billion soums. For comparison, in January-June 2019, the volume of industrial production amounted to 5247.2 billion soums, industrial production – 3016.4 billion soums, free economic zone 1042.3, 69.9 technoparks and 1118.6 billion soums. corresponds to the share of clusters.