Вазирлар МаҳкамасинингЮридик шахслар, фаолиятини ваколатхона, филиал ёки доимий муассаса орқали амалга ошираётган чет эл юридик шахслари ва тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи жисмоний шахслар тўғрисидаги маълумотларни йиғиш, қайта ишлаш ва сақлаш механизмларини янада такомиллаштириш чоратадбирлари тўғрисидаги қарори қабул қилинди.
Тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи чет эл юридик ва жисмоний шахслар тўғрисида ягона марказлаштирилган ахборот манбаини шакллантириш ҳамда давлат хизматларини кўрсатишда идоралараро электрон ҳамкорликни таъминлаш мақсадида Юридик шахслар, фаолиятини ваколатхона, филиал ёки доимий муассаса орқали амалга ошираётган чет эл юридик шахслари ва тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи жисмоний шахсларнинг марказий маълумотлар базасини шакллантириш ва юритиш тартиби тўғрисида низом ҳамда маълумотларни қайта ишлашда фойдаланиладиган Классификатор ва Маълумотномалар рўйхати тасдиқланди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси Марказий маълумотлар базасини юритиш бўйича ваколатли орган этиб белгиланди. Марказий маълумотлар базаси солиқ органларининг Ягона интеграциялаштирилган ахборот-ресурс базаси негизида ташкил этилади.
Масъул давлат органлари томонидан тегишли маълумотномалар ва классификаторлар “Электрон ҳукуматнинг маълумотномалар ва классификаторлар регистрини шакллантириш ва юритиш ҳамда ягона идентификаторлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида” ги низомга мувофиқ «Электрон ҳукуматнинг маълумотномалар ва классификаторлар регистри» ахборот тизимида жойлаштирилади ва янгилаб борилади. 2021 йил 1 январга қадар тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи чет эл юридик шахслари ва жисмоний шахслар тўғрисида ўзларининг мавжуд маълумотлар базаларидаги маълумотларни ҳаққонийлиги ва долзарблигини таъминлаш бўйича хатловдан ўтказишади.
Давлат солиқ қўмитаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда идоралараро электрон ҳамкорлик орқали рўйхатга олинган ва аккредитациядан ўтган нодавлат нотижорат ташкилотлар, адвокатлик бюролари ва фирмалари, адвокатлар ҳайъати, банклар, кредит бюролари ҳамда хорижий банкларнинг ваколатхоналари, дипломатик ваколатхоналар, хорижий давлатларнинг консуллик муассасалари, халқаро ташкилотларнинг ваколатхоналари тўғрисидаги маълумотларни Марказий маълумотлар базасига ўтказилишини таъминлайди.

Иностранных предпринимателей внесут в Единую базу
Кабинетом Министров принято постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов сбора, обработки и хранения информации об иностранных юридических лицах, осуществляющих деятельность на основе представительства, филиала или постоянного учреждения и физических лицах, осуществляющих предпринимательскую деятельность».
Для создания единого централизованного информационного источника об иностранных юридических и физических лицах, осуществляющих предпринимательскую деятельность, а также обеспечения электронного межведомственного взаимодействия при оказании госуслуг утверждены Положение о создании и ведении единой централизованной базы данных об иностранных юридических лицах, осуществляющих деятельность на основе представительства, филиала или постоянного учреждения и физических лицах, осуществляющих предпринимательскую деятельность и Классификатор и перечни сведений для использования в Централизованной базе данных.
Ответственным органом за ведение формирование Централизованной базы данных является Государственный налоговый комитет.
База данных создается на основе Единой информационно-ресурсной базы налоговых органов. Ответственные госорганы вводят и обновляют соответствующие данные и классификаторы в информационную базу электронного правительства в соответствии с Положением о порядке формирования и ведения реестра данных и классификаторов электронного правительства, а также использования единых классификаторов.
До 1 января 2021 года проведут инвентаризацию достоверности и актуальности имеющейся у них информации об иностранных юридических и физических лицах, осуществляющих предпринимательскую деятельность.
ГНК совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций путем межведомственного электронного взаимодействия обеспечит передачу в Централизованную базу данных информации о зарегистрированных и аккредитованных ННО, адвокатских бюро и фирмах, коллегиях адвокатов; банках, кредитных бюро и представительствах зарубежных банков; дипломатических представительствах, консульских учреждениях зарубежных стран, представительствах международных организаций; представительствах зарубежных коммерческих организаций.