«JV MAN AUTO-UZBEKISTAN» МЧЖ ҚКда 12,1 млн долларлик хорижий инвестиция
“Ўзавтосаноат” АЖ, “Sinotruk International Investment Limited” ва “MAN Truck & Bus SE” ўртасида мавжуд “JV MAN Auto-Uzbekistan” МЧЖ ҚК базасида “UZ TRUCK AND BUS MOTORS” МЧЖ ҚК ташкил этиш тўғрисида келишув имзоланди. Бунинг натижаси ўлароқ, “Sinotruk” компанияси “JV MAN Auto-Uzbekistan” МЧЖ ҚК муассислари таркибига кирди ва корхона устав фондига 12,1 млн доллар ҳажмида бевосита инвестициялар киритди. “Sinotruk” каби шерикни танлаш ушбу техниканинг Ўзбекистон ва Марказий Осиё бозорида машҳурлиги, маҳсулотнинг ҳаммабоплиги, сифати ва кенг ассортименти, шунингдек 2009 йилдан буён “Sinotruk” компаниясининг 25% плюс 1 акцияси Германиянинг “MAN Truck & Bus SE” (“JV MAN Auto-Uzbekistan” МЧЖ ҚК муассисларидан бири) концернига тегишли эканлиги бўлди.
Картинки по запросу UZTBM
Инвестициялар ишлаб чиқариш қувватларини йилига 3 минг тижорат техникасидан 6 минг донага етказиш, янги моделлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш ва бутловчи деталларни маҳаллийлаштиришга йўналтирилади. Ушбу лойиҳа 100дан ортиқ иш ўринлари яратиш, корхонанинг экспорт салоҳиятини ошириш, шунингдек ишлаб чиқарилаётган тижорат техникаси маҳаллийлаштириш даражасини 50%гача етказиш имконини беради.
Ушбу қарор бозорни арзонроқ, шу билан бирга сифатли бўлган, рақобатбардош ва харидорлар учун ҳамёнбоп юк автомобиллари билан таъминлаш, республика ичида турли брендлар ўртасида рақобатни ошириш, шунингдек юк кўтариш қобилияти 5 тоннадан 70 тоннагача бўлган, жумладан самосваллар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш мақсадида қабул қилинди.
Маълумот учун: “Sinotruk” турли брендлар остида кичик, ўрта ва катта юк кўтариш қобилиятига эга тижорат техникаларини, шунингдек махсус мақсадлардаги юк атвомобилларини ишлаб чиқаради. Компания Хитойда оғир юк автомобиллари ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш бўйича биринчи зринда туради, 2019 йилда улар 350 минг дона чиқарилган. “Sinotruk” товар айлануви ўтган йилда 15,7 млрд АҚШ долларини ташкил қилди, унинг Хитойда 20 заводи ва хорижда 8 та корхонаси мавжуд.

12,1 млн долларов прямых иностранных инвестиций в СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan»
Между АО «Узавтосаноат», «Sinotruk International Investment Limited» и «MAN Truck & Bus SE» было подписано соглашение о создании совместного предприятия СП ООО «UZ TRUCK AND BUS MOTORS на базе существующего СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan». В результате этого, компания «Sinotruk» вошла в состав учредителей СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan», вложив прямые иностранные инвестиции в уставной фонд предприятия в размере 12,1 млн. долларов. Выбор такого партнера как «Sinotruk» обусловлен важными факторами как популярность данной техники на рынке Узбекистана и стран Центральной Азии, доступность, качество и широкий ассортимент продукции, также с 2009 года 25 % плюс 1 (одна) акция компании «Sinotruk» принадлежат немецкому концерну «MAN Truck & Bus SE» (один из учредителей СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan»).
Картинки по запросу UZTBM
Инвестиции будут направлены на увеличение производственных мощностей с 3 тыс. до 6 тыс. единиц коммерческой техники в год, освоение производства новых моделей и локализацию комплектующих деталей. Данный проект позволит создать более 100 дополнительных рабочих мест, увеличить экспортный потенциал предприятия, а также поэтапно повысить уровень локализации производимой коммерческой техники до 50%.
Данное решение было принято в целях насыщения рынка более бюджетными и в тоже время качественными грузовыми автомобилями, которые будут конкурентоспособны и доступны покупателям, повышения конкуренции между различными брендами внутри республики, а также освоения производства техники грузоподъёмностью от 5 до 70 тонн, включая карьерные самосвалы.
Для справки: «Sinotruk» производит коммерческую технику под разными брендами малой, средней и большой грузоподъёмности, а также грузовые автомобили специального назначения. Компания занимает первое место в Китае по объемам производства и экспорта тяжелых грузовых автомобилей, производство которых за 2019 год составило 350 тыс. ед. Товарооборот «Sinotruk» за прошлый год составил 15.7 млрд. долл. США, имеет более 20 заводов в Китае и 8 предприятий за рубежом.