Fitch Ratings: “Ўзбекгидроенерго” инвестиция дастури Ўзбекистонда карбонсизланишни қўллаб-қувватлайди
Fitch Ratings таъкидлашича, “Ўзбекгидроенерго” АЖнинг қайта тикланувчи энергияга кенгроқ ўтиш фонида муҳим инвестиция дастури (“ББ –”/Барқарор прогноз) Ўзбекистонда электр энергияси ишлаб чиқариш қувватлари таркибини ўзгартиришга ёрдам бериши керак. , 2030 йилгача ёқилғи ёқишдан электр энергияси ишлаб чиқариш улушини 75% дан камроқгача камайтириш
Ўзбекистонда электр энергетикаси соҳаси мамлакатнинг нефт ва газ саноатига жуда боғлиқ, чунки мамлакат электр энергиясининг 90% га яқини углеводородлар (асосан табиий газ ва кўмир), қолган 10%и эса гидроенергетикадан ишлаб чиқарилади. Ҳукумат газда ишлайдиган иссиқлик электр станциялари сонини қисқартириш орқали бошқа энергия манбалари улушини оширишга интилмоқда, бу эса электроенергетика саноатининг атроф-муҳитга таъсирини камайтириши керак. Ҳукумат ушбу мажбуриятларни бажариш учун инвестиция эҳтиёжларини қондириш учун халқаро хорижий инвестицияларни фаол жалб қилмоқда.
Бундан ташқари, регулятор активларнинг амортизацияси муаммосини ҳал қилиш ва табиий газга қарамликни камайтириш мақсадида тарифларни индексация қилишнинг қўшимча механизмларини кўриб чиқмоқда. Бу “Ўзбекгидроенерго”нинг молиявий ҳолатини ҳам қўллаб-қувватлаши мумкин. Шу билан бирга, компаниянинг асосан қарз олиш ҳисобига молиялаштириладиган кенг кўламли инвестиция дастурини амалга ошириши “Ўзбекгидроенерго” акциядорлик жамиятининг кредитга лаёқатлилиги ва операцион фаолиятдан олинадиган нақд пул маблағлари бўйича ялпи леверагенинг сезиларли даражада заифлашишига олиб келади ва ўртача ҳисобда ёмонлашишини кутамиз. , 2021-2024 йилларда 5,0х дан бир оз камроқ бўлади (2020 йилда 2,9 марта).
Ўйлаймизки, ҳукумат компания томонидан йирик ГEСлар, жумладан, 2025-2026 йилларда фойдаланишга топширилиши керак бўлган Пскем (400 МВт) ва Муллалак (150 МВт) ГEСлари қурилиши учун кафолатлар беришда давом этади, бунинг натижасида 2021-2026 йилларда давлат кафолатлари билан қарз 90 фоиздан юқори бўлиб қолади.
Октябр ойида Fitch агентлиги “Ўзбекгидроенерго” ни “Б+” даражасидан “ББ-” даражасига кўтарди, чунки компания ҳукумат томонидан унинг барча қарзлари бўйича кафолатлар кўринишидаги доимий қўллаб-қувватланади ва компания кафолатланмаган еврооблигацияларни Ўзбекистон бозорига жойлаштириш режаси йўқ. яқин келажак.

The Uzbek power sector depends heavily on the domestic gas and oil industry, as about 90% of the country’s electricity generation capacity is based on hydrocarbons (mainly natural gas and coal), with the remaining 10% coming from hydropower. The government is striving to increase the share of other energy sources by decreasing the number of gas-fired thermal plants, which should reduce the environmental impact of the power industry. The government is actively attracting foreign international investments to satisfy increased investment needs in order to fulfill these obligations.
The regulator is also considering further tariff indexation mechanisms, to address the problem of asset depreciation and reduce the dependence on natural gas. This could also support UGE’s financial profile. However, we expect UGE’s implementation of its aggressive investment program, which will be largely funded by debt, to lead to a material deterioration in UGE’s credit metrics, with funds from operations gross leverage deteriorating to slightly below 5.0x on average in 2021-2024 (2.9x in 2020).
The rating agency expects that the government will continue to provide guarantees for the construction of UGE’s large hydropower plants (HPPs), including the Pskemskaya (400MW) and Mullalakskaya (150MW) HPPs, to be commissioned in 2025-2026, which will result in the share of state-guaranteed debt remaining above 90% in 2021-2026.
Fitch upgraded UGE to ‘BB-’ from ‘B+’ in October following the state’s continued support of the company in the form of guarantees for all company debt, as well as and the fact that the company has no plans to place non-guaranteed Eurobonds in the near future.