Fitch Ratings: “Ўзбекгидроенерго” инвестиция дастури Ўзбекистонда карбонсизланишни қўллаб-қувватлайди
Fitch Ratings таъкидлашича, “Ўзбекгидроенерго” АЖнинг қайта тикланувчи энергияга кенгроқ ўтиш фонида муҳим инвестиция дастури (“ББ –”/Барқарор прогноз) Ўзбекистонда электр энергияси ишлаб чиқариш қувватлари таркибини ўзгартиришга ёрдам бериши керак. , 2030 йилгача ёқилғи ёқишдан электр энергияси ишлаб чиқариш улушини 75% дан камроқгача камайтириш
Ўзбекистонда электр энергетикаси соҳаси мамлакатнинг нефт ва газ саноатига жуда боғлиқ, чунки мамлакат электр энергиясининг 90% га яқини углеводородлар (асосан табиий газ ва кўмир), қолган 10%и эса гидроенергетикадан ишлаб чиқарилади. Ҳукумат газда ишлайдиган иссиқлик электр станциялари сонини қисқартириш орқали бошқа энергия манбалари улушини оширишга интилмоқда, бу эса электроенергетика саноатининг атроф-муҳитга таъсирини камайтириши керак. Ҳукумат ушбу мажбуриятларни бажариш учун инвестиция эҳтиёжларини қондириш учун халқаро хорижий инвестицияларни фаол жалб қилмоқда.
Бундан ташқари, регулятор активларнинг амортизацияси муаммосини ҳал қилиш ва табиий газга қарамликни камайтириш мақсадида тарифларни индексация қилишнинг қўшимча механизмларини кўриб чиқмоқда. Бу “Ўзбекгидроенерго”нинг молиявий ҳолатини ҳам қўллаб-қувватлаши мумкин. Шу билан бирга, компаниянинг асосан қарз олиш ҳисобига молиялаштириладиган кенг кўламли инвестиция дастурини амалга ошириши “Ўзбекгидроенерго” акциядорлик жамиятининг кредитга лаёқатлилиги ва операцион фаолиятдан олинадиган нақд пул маблағлари бўйича ялпи леверагенинг сезиларли даражада заифлашишига олиб келади ва ўртача ҳисобда ёмонлашишини кутамиз. , 2021-2024 йилларда 5,0х дан бир оз камроқ бўлади (2020 йилда 2,9 марта).
Ўйлаймизки, ҳукумат компания томонидан йирик ГEСлар, жумладан, 2025-2026 йилларда фойдаланишга топширилиши керак бўлган Пскем (400 МВт) ва Муллалак (150 МВт) ГEСлари қурилиши учун кафолатлар беришда давом этади, бунинг натижасида 2021-2026 йилларда давлат кафолатлари билан қарз 90 фоиздан юқори бўлиб қолади.
Октябр ойида Fitch агентлиги “Ўзбекгидроенерго” ни “Б+” даражасидан “ББ-” даражасига кўтарди, чунки компания ҳукумат томонидан унинг барча қарзлари бўйича кафолатлар кўринишидаги доимий қўллаб-қувватланади ва компания кафолатланмаган еврооблигацияларни Ўзбекистон бозорига жойлаштириш режаси йўқ. яқин келажак.

Fitch Ratings: инвестиционная программа Узбекгидроэнерго поддержит декарбонизацию в Узбекистане
Fitch Ratings отмечает, что значительная инвестиционная программа АО Узбекгидроэнерго («BB-»/прогноз «Стабильный») на фоне более широкого перехода к возобновляемой энергетике должна помочь изменить структуру мощностей электрогенерации в Узбекистане, снизив долю выработки электроэнергии за счет сжигания топлива до менее 75% к 2030 г.
Электроэнергетический сектор в Узбекистане в значительной мере зависит от нефтегазовой отрасли страны, поскольку около 90% электроэнергии в стране вырабатывается на базе углеводородов (в основном природный газ и уголь), а оставшиеся 10% – за счет гидроэнергетики. Правительство стремится увеличивать долю других источников энергии за счет сокращения числа тепловых электростанций, работающих на газе, что должно снизить влияние электроэнергетической отрасли на экологию. Правительство активно привлекает международные иностранные инвестиции для обеспечения инвестиционных потребностей, чтобы выполнять эти обязательства.
Кроме того, регулятор рассматривает дополнительные механизмы индексации тарифов, чтобы решить проблему износа активов и сократить зависимость от природного газа. Это также может поддержать финансовый профиль Узбекгидроэнерго. В то же время мы ожидаем, что реализация компанией своей масштабной инвестиционной программы, которая будет в значительной мере финансироваться за счет заимствований, приведет к существенному ослаблению показателей кредитоспособности Узбекгидроэнерго и валовый леверидж по денежным средствам от операционной деятельности ухудшится и в среднем будет на уровне немногим менее 5,0x в 2021-2024 гг. (2,9x в 2020 г.).
Мы полагаем, что государство продолжит предоставлять гарантии в отношении сооружения компанией крупных гидроэлектростанций, включая Пскемскую (400 МВт) и Муллалакскую (150 МВт) ГЭС, которые должны быть введены в эксплуатацию в 2025-2026 гг., в результате чего доля долга с государственными гарантиями будет оставаться выше 90% в 2021-2026 гг.
Fitch повысило рейтинг Узбекгидроэнерго с «B+» до «BB-» в октябре с учетом сохраняющейся поддержки компании со стороны государства в форме гарантий в отношении всего ее долга, а также того факта, что компания не имеет планов по размещению негарантированных еврооблигаций в ближайшем будущем.