«Fitch» Ўзбекистоннинг «ББ-» рейтингини тасдиқлади
Fitch Ratings халқаро валюта эмитентларининг дефолт рейтингини (IDR) «барқарор» прогнози билан «ББ-» даражасида тасдиқлади.
Ўзбекистон рейтингида, бир томондан, ташқи ва фискал яхши буферлар, давлат қарзининг пастлиги ва ББ тоифасида баҳоланган эмитентларга нисбатан юқори ўсиш тарихи ҳисобга олинади.
Fitch маълумотларига кўра, 2021 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти 6,2 фоизга ўсади. Шу билан бирга, агентлик прогнозларига кўра, 2022-2023 йилларда Ўзбекистонда ЯИМ ўсиши ўртача 5,7%ни ташкил қилади.
Тез тикланишнинг асосий омиллари қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва саноат соҳаларига ижобий таъсир кўрсатган молиявий сиёсат, инвестициялар ва ислоҳотлар эди.
Бироқ, давом этаётган пандемия ва эмлашнинг паст даражаси (сентябргача 16% тўлиқ эмланган) асосий хавф ҳисобланади, дейди Fitch .
Шу билан бирга, таълим, тиббиёт ва давлат сармояларига сарфланадиган харажатлар давом этаётгани туфайли 2021 йилда Ўзбекистон бюджети тақчиллиги ялпи ички маҳсулотга нисбатан 5,2% ни ташкил қилади, лекин ҳукумат кутган 5,5% га етмайди. 2022 йилда камомад 4,3% гача ва 2023 йилда 3,8% гача камайиши кутилмоқда.
Консолидацияланган бюджет тақчиллиги (кенгайтирилган ҳукумат бюджети ва Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси («UFRD») (операциялар, шунингдек ташқи манбалар ҳисобидан молиялаштириладиган харажатлар)) 2021 йилда 3,4% ни ташкил қилади. ЯИМ 2020 йилда 2,9% га нисбатан. Шу билан бирга, ҳукумат прогнози ЯИМга нисбатан 3,7% ни ташкил этди.
Расмийларнинг прогнозларига кўра, умумий танқислик 2022 йилда ЯИМга нисбатан 4,3% ва 2023 йилда 3,8% ни ташкил қилади.
Fitch прогнозига кўра, 2021 йилда Ўзбекистоннинг давлат қарзи ЯИМнинг 42 фоизини ва 2023 йилда 44 фоизини ташкил қилади (2020 йилда 37 фоизга нисбатан). Қайд этилишича, ҳукумат давлат қарзи тўғрисидаги қонун лойиҳасини тайёрламоқда, ЯИМнинг 60% чегарасини белгилайди ва унинг ўсишини жиловлаш учун бошқа чораларни кўради. Шу билан бирга, агентлик 2023 йилда давлат қарзи ЯИМнинг 44 фоизини ташкил этишини таъкидлайди.
Халқаро захиралар 2021 йил охирида 35,2 миллиард долларга ошди (12,8 ойлик хорижий валютадаги тўловлар (CХП), ББ тоифасига кирувчи мамлакатлар учун 6,9%).
Марказий банк инфляцияни нишонга олгани туфайли йиллик инфляция даражаси 9,8% ни ташкил этади ва у янада пасаяди, лекин нисбатан юқори даражада қолади.

Fitch подтвердило рейтинг Узбекистана на уровне «BB-», прогноз «Стабильный»
Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента («РДЭ») Узбекистана в иностранной валюте на уровне «BB-» со «Стабильным» прогнозом.
Рейтинги Узбекистана учитывают, с одной стороны, хорошие внешние и фискальные буферные резервы, низкий государственный долг, а также историю высокого роста относительно сопоставимых эмитентов с рейтингом в категории «ВВ».
Согласно Fitch, экономика Узбекистана вырастет на 6,2% в 2021 году. При этом по прогнозам агентства, рост ВВП Узбекистана в 2022-2023 гг составит в среднем 5,7%.
Главными факторами ускоренного восстановления стали финансовая политика, инвестиции и реформы, положительно сказавшиеся на сельскохозяйственном, строительном и промышленном секторах.
Однако продолжающаяся пандемия и низкая степень вакцинации (16% полностью привитых к сентябрю) представляют собой главные риски, отмечает Fitch.
При этом вследствие продолжающихся трат на образование, медицину и госуданственных инвестиции, дефицит бюджета Узбекистана в 2021 году составит 5,2% от ВВП, однако не достигнет ожидаемых правительством 5,5%. В 2022 году ожидается сокращение дефицита до 4,3% и в 2023 году — до 3,8%.
Дефицит консолидированного бюджета (бюджет расширенного правительства плюс Фонд реконструкции и развития Республики Узбекистан («ФРРУ») (операции, а также расходы, финансируемые за счет внешних источников)) в 2021 году составит 3,4% от ВВП против 2,9% в 2020 году. При этом прогноз Правительства составлял 3,7% от ВВП.
По прогнозам властей суммарный дефицит составит до 4,3% от ВВП в 2022 году и 3,8% в 2023 году.
По прогнозу агентства Fitch, государственный долг Узбекистана в 2021 году составит 42% ВВП и 44% в 2023 году (против 37% в 2020 году). Отмечается, что правительство готовит законопроект о государственном долге, устанавливающий потолок в 60% ВВП и другие меры для сдержания его роста. При этом агентство отмечает, что госдолг в 2023 году составит 44% ВВП.
Международные резервы увеличились до $35,2 млрд. (12,8 мес. от текущих платежей в иностранной валюте (CXP) по сравнению с 6,9%. для сопоставимых стран с рейтингом в категории «ВВ») на конец 2021 г.
Благодаря таргетированию инфляции Центральным банком годовой уровень инфляции составит 9,8% и будет сокращаться далее, однако останется на сравнительно высокой отметке.