1 сентябрдан бошлаб Ўзбекистондан нақд хорижий валютани олиб чиқиш тартиби соддалаштирилади
1 сентябрдан жисмоний шахслар томонидан нақд хорижий валютани Ўзбекистон Республикасининг божхона чегараси орқали олиб кириш ва олиб чиқиш қоидаларига киритилган ўзгаришлар кучга киради.
Ўзгаришларга кўра, жорий йилнинг 1 сентябридан бошлаб Ўзбекистондан 100 миллион сўмлик нақд хорижий валютани ҳеч қандай рухсатномасиз олиб чиқиш мумкин бўлади. Шу билан бирга, 70 миллион сўмгача бўлган эквивалентдаги маблағлар учун декларация талаб қилинмайди. Жисмоний шахслар томонидан олиб кириладиган ва олиб чиқиладиган Ўзбекистон Республикаси нақд валютаси ва (ёки) нақд хорижий валютаси 70 миллион сўмдан ортиқ бўлса декларация қилиниши ва божхона ходимига тақдим этилиши орқали божхона назоратидан ўтказилади », – дейилади ҳужжатда.
Божхона декларациясида олиб кирилган ва олиб чиқилган барча маблағлар кўрсатилади. «Жисмоний шахснинг хохишига кўра, эквиваленти 70 миллион сўмга тенг ёки ундан ошмайдиган миқдордаги нақд валюталар декларацияланиши мумкин», – қайд этилади ҳужжатда.
Ҳозирги вақтда жисмоний шахслар томонидан 2 минг АҚШ долларидан ортиқ эквивалентдаги чет эл валютаси декларацияланади.
• Белгиланган миқдордан юқори нақд валюталарни фақат Вазирлар Маҳкамасининг буйруғига биноан хорижий давлатларга хизмат сафарларига юборилаётган ҳукумат делегациялари аъзолари ва норезидентлар;
• йўловчи божхона декларацияси асосида республикага олиб кирилган маблағлар суммаси доирасида, шунингдек, Ўзбекистонда ташкил этилган халқаро мусобақалар (танловлар, олимпиадалар) ғолиблари ёки иштирокчилари маблағларни қабул қилишнинг қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжатлар асосида олиб чиқишларига рухсат берилган.

C 1 сентября в Узбекистане упрощается вывоз наличной иностранной валюты
С 1 сентября вступят в силу изменения, внесенные в Правила ввоза и вывоза наличной иностранной валюты физическими лицами через таможенную границу Республики Узбекистан.
Согласно изменениям, с 1 сентября текущего года из Узбекистана без каких-либо разрешений можно будет вывозить наличную иностранную валюту на 100 млн сумов. При этом сумму до 70 млн сумов можно не декларировать.
«Ввозимая и вывозимая физическими лицами наличная валюта Республики Узбекистан и (или) наличная иностранная валюта свыше суммы, эквивалентной 70 млн сумов, подлежит таможенному контролю путем ее декларирования и предъявления сотруднику таможенного органа», — говорится в документе.
В таможенной декларации указывается вся сумма ввозимых и вывозимых средств.
«Наличные валютные средства в сумме, равной или не превышающей в эквиваленте 70 млн сумов, могут также быть задекларированы по желанию физического лица», — отмечается в документе.
В настоящее время декларированию подлежит ввозимая и вывозимая физическими лицами наличная иностранная валюта свыше суммы, эквивалентной 2 тыс. долларов США.
Вывозить наличные валютные средства сверх указанной суммы могут только:
• резиденты – для членов правительственных делегаций, направляемых в служебные командировки в зарубежные государства в соответствии с распоряжением Кабинета Министров;
• нерезиденты – на основании пассажирской таможенной декларации, в пределах суммы средств, ввезенных в республику, а также призеры или участники международных соревнований (конкурсов, олимпиад), организованных в Узбекистане, – на основании документов, подтверждающих законность получения средств.