1 сентябрдан бошлаб Ўзбекистондан нақд хорижий валютани олиб чиқиш тартиби соддалаштирилади
1 сентябрдан жисмоний шахслар томонидан нақд хорижий валютани Ўзбекистон Республикасининг божхона чегараси орқали олиб кириш ва олиб чиқиш қоидаларига киритилган ўзгаришлар кучга киради.
Ўзгаришларга кўра, жорий йилнинг 1 сентябридан бошлаб Ўзбекистондан 100 миллион сўмлик нақд хорижий валютани ҳеч қандай рухсатномасиз олиб чиқиш мумкин бўлади. Шу билан бирга, 70 миллион сўмгача бўлган эквивалентдаги маблағлар учун декларация талаб қилинмайди. Жисмоний шахслар томонидан олиб кириладиган ва олиб чиқиладиган Ўзбекистон Республикаси нақд валютаси ва (ёки) нақд хорижий валютаси 70 миллион сўмдан ортиқ бўлса декларация қилиниши ва божхона ходимига тақдим этилиши орқали божхона назоратидан ўтказилади », – дейилади ҳужжатда.
Божхона декларациясида олиб кирилган ва олиб чиқилган барча маблағлар кўрсатилади. «Жисмоний шахснинг хохишига кўра, эквиваленти 70 миллион сўмга тенг ёки ундан ошмайдиган миқдордаги нақд валюталар декларацияланиши мумкин», – қайд этилади ҳужжатда.
Ҳозирги вақтда жисмоний шахслар томонидан 2 минг АҚШ долларидан ортиқ эквивалентдаги чет эл валютаси декларацияланади.
• Белгиланган миқдордан юқори нақд валюталарни фақат Вазирлар Маҳкамасининг буйруғига биноан хорижий давлатларга хизмат сафарларига юборилаётган ҳукумат делегациялари аъзолари ва норезидентлар;
• йўловчи божхона декларацияси асосида республикага олиб кирилган маблағлар суммаси доирасида, шунингдек, Ўзбекистонда ташкил этилган халқаро мусобақалар (танловлар, олимпиадалар) ғолиблари ёки иштирокчилари маблағларни қабул қилишнинг қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжатлар асосида олиб чиқишларига рухсат берилган.

Export of cash foreign currency is simplified in Uzbekistan from September 1
From September 1, the changes made to the Rules for the import and export of cash foreign currency by individuals through the customs border of the Republic of Uzbekistan will come into force.
According to the changes, from September 1 of this year, it will be possible to export cash foreign currency worth 100 million soums from Uzbekistan without any permits. At the same time, the amount of up to 70 million soums can not be declared.
“The cash currency of the Republic of Uzbekistan imported and exported by individuals and (or) cash foreign currency in excess of an amount equivalent to 70 million soums is subject to customs control by declaring it and presenting it to a customs officer,” the document says. The customs declaration indicates the entire amount of imported and exported funds.
“Cash in foreign currency in an amount equal to or not exceeding the equivalent of 70 million soums can also be declared at the request of an individual,” the document says.
Currently, foreign currency in cash imported and exported by individuals in excess of the equivalent of 2 thousand US dollars is subject to declaration.
Only:
• residents – for members of government delegations sent on business trips to foreign countries in accordance with the order of the Cabinet of Ministers;
• non-residents – on the basis of a passenger customs declaration, within the amount of funds imported into the republic, as well as prize-winners or participants of international competitions (contests, olympiads) organized in Uzbekistan – on the basis of documents confirming the legality of receiving funds.