Европа тараққиёт ва тикланиш банки korzinka.uz улушиларини сотиб олди
Сингапурнинг Anglesey Investments PTE. LTD компанияси яни Korzinka. uz савдо белгиси остида иш юритаётган “ИП Anglesey Food LLC” компаниячи бошқарувчиси сифатида, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕБРД) билан битимни имзолаб ёпишди. ЕТТБ дан олинган пуллар korzinka.uz тармоқларини 2025 йилгача 50 дан 140 тагаса супермаркетлар очиш ва кенгайтириш дастурига сарфланади.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки Anglesey Investments PTE. LTD га 40 миллионлик инвеститсия киритиб, унинг бошқариб бўлмайдиган яни озчилик улуш пакетини қолга киритди.
Бу кирилинган инвеститция 2025 йилга қадар 50 дан 140 гача супермаркетлар кенгайтириш дастурини қўллаб-қувватлашга,  шунингдек халқаро стандартларга мувофиқ операцион самарадорлиги ва корпоратив бошқарув стандартларини оширишга сарфланиши ҳақида хабар берилди.»Бу охирги ўн йил ичида банкнинг хусусий капиталга яни хусусий компанияга киритган биринчи сармояси хисобланиб,  бу инвесторларга ушбу соҳага ва умуман мамлакатга бўлган ишончнинг ошганлигидан далолат беради»,  деб таъкидлади ЕТТБ.
Келишувга мувофиқ korzinka.uz дўконларининг сони деярли уч бараварга кўпайиши ва ходимлар сони 2023 йилга келиб 5000 дан 10 000 га йетиши кутилмоқда.
Инвестиция қилинган маблағлар яни, операцион самарадорликни оширишга қаратилган бир қатор тадбирларни қўллаб-қувватлайди, жумладан иссиқлик энергиясини қайта тиклаш,  иситиш,  вентиляция ва кондиционерлик тизимларини ўрнати, девор ва томларнинг изоляциясини яхшилашга йўналтирилади. ЕТТБ Ўзбекистонда хусусий сектор ривожланишига ёрдам беришга интилади.  Фақатгина 2019 йилнинг ўзида банк мамлакатдаги 13 лойиҳага 500 миллион эвродан кўпроқ сармоя киритди, шундан 9 таси хусусий секторга.  Бугунги кунга қадар ЕТТБ 79 та лойиҳа орқали Ўзбекистон иқтисодиётига 1,85 миллиард эвро сармоя киритди.

ЕБРР купил долю в korzinka.uz
Сингапурская Anglesey Investments PTE. LTD, являющаяся владельцем ИП Anglesey Food LLC, которая управляет магазинами под брендами korzinka.uz, и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) заключили сделку. Деньги пойдут на программу расширения сети с текущих 50 до 140 супермаркетов к 2025 году.
ЕБРР инвестирует до $40 млн, покупая миноритарный пакет акций у Anglesey Investments PTE. LTD.
Тогда сообщалось, что деньги пойдут на поддержку программы расширения сети с текущих 50 до 140 супермаркетов к 2025 году, а также улучшение операционной эффективности и стандартов корпоративного управления в соответствии с международными стандартами.
«Это первая инвестиция банка в акционерный капитал частной компании в стране за последние десять лет, что свидетельствует о росте доверия инвесторов как к данной отрасли, так и к стране в целом», — отметили в ЕБРР.
Ожидается, что благодаря сделке количество магазинов korzinka.uz увеличится почти втрое, а количество персонала — вдвое с 5000 до приблизительно 10000 сотрудников к 2023 году.
Инвестируемые средства будут также использованы на поддержку ряда мер, направленных на повышение операционной эффективности, включая установку систем рекуперации тепла, отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха и улучшенную изоляцию стен и крыш.
ЕБРР стремится содействовать развитию частного сектора в Узбекистане. Только в 2019 году банк инвестировал более 500 млн евро в 13 проектов в стране, из которых 9 были в частном секторе. На сегодняшний день ЕБРР инвестировал в экономику Узбекистана 1,85 млрд евро в рамках 79 проектов.