Европа тараққиёт ва тикланиш банки korzinka.uz улушиларини сотиб олди
Сингапурнинг Anglesey Investments PTE. LTD компанияси яни Korzinka. uz савдо белгиси остида иш юритаётган “ИП Anglesey Food LLC” компаниячи бошқарувчиси сифатида, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕБРД) билан битимни имзолаб ёпишди. ЕТТБ дан олинган пуллар korzinka.uz тармоқларини 2025 йилгача 50 дан 140 тагаса супермаркетлар очиш ва кенгайтириш дастурига сарфланади.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки Anglesey Investments PTE. LTD га 40 миллионлик инвеститсия киритиб, унинг бошқариб бўлмайдиган яни озчилик улуш пакетини қолга киритди.
Бу кирилинган инвеститция 2025 йилга қадар 50 дан 140 гача супермаркетлар кенгайтириш дастурини қўллаб-қувватлашга,  шунингдек халқаро стандартларга мувофиқ операцион самарадорлиги ва корпоратив бошқарув стандартларини оширишга сарфланиши ҳақида хабар берилди.»Бу охирги ўн йил ичида банкнинг хусусий капиталга яни хусусий компанияга киритган биринчи сармояси хисобланиб,  бу инвесторларга ушбу соҳага ва умуман мамлакатга бўлган ишончнинг ошганлигидан далолат беради»,  деб таъкидлади ЕТТБ.
Келишувга мувофиқ korzinka.uz дўконларининг сони деярли уч бараварга кўпайиши ва ходимлар сони 2023 йилга келиб 5000 дан 10 000 га йетиши кутилмоқда.
Инвестиция қилинган маблағлар яни, операцион самарадорликни оширишга қаратилган бир қатор тадбирларни қўллаб-қувватлайди, жумладан иссиқлик энергиясини қайта тиклаш,  иситиш,  вентиляция ва кондиционерлик тизимларини ўрнати, девор ва томларнинг изоляциясини яхшилашга йўналтирилади. ЕТТБ Ўзбекистонда хусусий сектор ривожланишига ёрдам беришга интилади.  Фақатгина 2019 йилнинг ўзида банк мамлакатдаги 13 лойиҳага 500 миллион эвродан кўпроқ сармоя киритди, шундан 9 таси хусусий секторга.  Бугунги кунга қадар ЕТТБ 79 та лойиҳа орқали Ўзбекистон иқтисодиётига 1,85 миллиард эвро сармоя киритди.

Singapore Anglesey Investments PTE. LTD, the owner of IP Anglesey Food LLC, which operates stores under the korzinka.uz brands, and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have closed the deal. The money will go to a program to expand the network from the current 50 to 140 supermarkets by 2025.
The EBRD invests up to $ 40 million by purchasing a minority stake from Anglesey Investments PTE. LTD.
Then it was reported that the money would go to support a program to expand the network from the current 50 to 140 supermarkets by 2025, as well as improving operational efficiency and corporate governance standards in accordance with international standards.
“This is the bank’s first investment in the private capital of a private company in the country over the past ten years, which indicates an increase in investor confidence in both this industry and the country as a whole,” the EBRD noted.
It is expected that thanks to the deal, the number of korzinka.uz stores will almost triple, and the number of staff will double from 5,000 to about 10,000 employees by 2023.
The invested funds will also be used to support a number of measures aimed at improving operational efficiency, including the installation of heat recovery, heating, ventilation and air conditioning systems and improved insulation of walls and roofs.
The EBRD seeks to promote private sector development in Uzbekistan. In 2019 alone, the bank invested more than 500 million euros in 13 projects in the country, of which 9 were in the private sector. So far, the EBRD has invested 1.85 billion euros in the economy of Uzbekistan through 79 projects.