Қонун лойиҳасида тадбиркорларга қулайлик яратиш назарда тутилган
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги йиғилишида халқ депутатлари, тадбиркорлик субъэктларини қўллаб -қувватлаш ва ишбилармонлик муҳитини янада яхшилашга қаратилган қонун лойиҳасини мақолалар бўйича, иккинчи ўқишда кўриб чиқдилар.
Қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш чоғида унинг меъёрлари якунланди. Яъни, қонун лойиҳасидаги моддалар сиёсий партиялар фракциялари ва қўмита аъзоларининг таклифлари асосида якунланди.
Қонун лойиҳасида уч йилдан ортиқ фаолият юритган ва ҳисобланган солиқларни ўз вақтида тўлайдиган манфаатдор шахс молиявий аҳволи туфайли ушбу солиқ қарзини тўлай олмаслиги асосида солиқларни бўлиб -бўлиб тўлаш имкониятини беришни назарда тутади. . Бу имкониятлар ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига уч йилдан ортиқ вақт давомида импорт қилинаётган, божхона тўловлари бўйича ўз мажбуриятларини бажарган, лекин молиявий аҳволи туфайли уларни ўз вақтида тўлай олмайдиганларга ҳам тақдим этилади.
Депутатлар таъкидлаганидек, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши тадбиркорлик субъэктларининг даромадларини ошириш ва янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Қизиқарли муҳокамалардан сўнг, қонун лойиҳаси халқ депутатлари томонидан иккинчи ўқишда қабул қилинди.

Законопроектом предусматривается предоставление удобство для предпринимателей
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса народными избранниками постатейно рассмотрен во втором чтении проект закона, направленный на поддержку предпринимательства и дальнейшее улучшение деловой среды.
Отмечено, что в ходе подготовки законопроекта ко второму чтению доработаны его нормы. То есть, доработаны статьи в законопроекте на основе предложений фракций политических партий и членов комитета.
Проектом закона предусматривается предоставление возможности уплаты в рассрочку налогов на основании того, что заинтересованное лицо, осуществляющее деятельность более трех лет и своевременно уплачивающее начисленные налоги не имеет возможности уплатить данную налоговую задолженность вследствие финансового положения. Эти возможности также предоставляется участникам внешнеэкономической деятельности, занимающимся импортом товаров более трех лет, выполнявшим обязательства по таможенным платежам, но вследствие финансового положения не имеющим возможности их уплаты в установленные сроки.
Как подчеркивают депутаты, принятие законопроекта послужит увеличению доходов и дальнейшему развитию субъектов предпринимательства.