«Делойт» Ўзбекистонда инвестиция маслаҳатчиси лицензиясини олди
Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги «Делойт» компаниясининг маҳаллий офисига инвестиция маслаҳатчиси лицензиясини берди, Қайд этилишича, бу компанияга қимматли қоғозларни чиқариш, жойлаштириш ва уларнинг муомаласи бўйича маслаҳат хизматларини кўрсатиш, қимматли қоғозлар бозори ва унинг иштирокчилари ҳолатини таҳлил қилиш ва прогнозлаш, шунингдек хусусийлаштиришга ёки бирламчи оммавий таклифга (IPO) тайёргарлик кўраётган компанияларга маслаҳатлар бериш имконини беради.
Халқаро консалтинг компаниялари томонидан Ўзбекистон капитал бозорига бўлган қизиқишнинг ортиши ҳамда улар сонининг кўпайиши қувонарли хол албатта. Ушбу эътибор яна бир бор шуни кўрсатадики, миллий капитал бозорини ривожлантириш йўлида олиб борилаётган ўзгаришлар – либерализацияга ва халқаро ҳамжамият ишончининг ортиб боришига шароит яратмоқда. Шунингдек, Агентлик молиявий ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи молия бозорларининг барча профессионал иштирокчиларини фаолиятларини лицензиялашга жалб қилишда фаол ва принципиал позицияни эгаллайди.
Мазкур фаолиятларни лицензиясиз юритиш қонунчиликни қўпол равишда бузиш ҳисобланиб, жавобгарликка тортилишга ва уларнинг обрўсига путур етишига сабаб бўлиши мумкин», – деди Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги директори Отабек Назиров. Агентлик директори «Делойт» компаниясининг бошқарувчи ҳамкори Эркин Аюповга қимматли қоғозлар бозорида консалтинг хизматларини кўрсатиш имконини берувчи лицензияни топширди.
Ўзбекистонда бозор инфраструктураси ривожланиши билан қимматли қоғозларга бўлган қизиқиш ортиб бормоқда. Инвестиция маслаҳатчиси лицензияси бизнинг халқаро экспертларимизга ушбу соҳадаги профессионал билим ва тажрибалари билан ўртоқлашиш имкониятини беради. Компания шерикларига ўз вақтида ва энг самарали қарор қабул қилишларида ёрдам берувчи стратегия ва инструментлар ҳақида . Ғоят мухим малумотларни тақдим этиш мажбурияти курстаилган.Аминмизки, Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги ва
«Делойт» ҳамкорлигидаги саъй-ҳаракатлар мамлакатимиздаги инвестицион муҳитнинг ривожланишига ўз ҳиссасини қўшади” – деди «Делойт»нинг Ўзбекистондаги раҳбари Эркин Аюпов.

«Делойт» в Узбекистане получил лицензию инвестиционного консультанта
Агентство по развитию рынка капитала выдало местному офису «Делойт» лицензию инвестиционного консультанта, которая позволит компании оказывать консультационные услуги по выпуску, размещению и обращению ценных бумаг, анализу и прогнозированию состояния рынка ценных бумаг и его участников, а также консультировать компании, готовящиеся к приватизации или проводящие IPO. Об этом сообщает Агентство по развитию рынка капитала.
«Отрадно видеть, что международные консалтинговые компании проявляют интерес к рынку капитала Узбекистана и их число растет. Это заслуженное внимание еще раз показывает, что принимаемые реформы в развитии отечественного рынка создают условия для либерализации и повышения доверия международного сообщества. Также, Агентство занимает активную позицию в привлечении всех профессиональных участников финансовых рынков к получению лицензии для своей финансово-консультационной деятельности» – заявил Атабек Назиров, директор Агентства по развитию рынка капитала.
Директор Агентства вручил лицензию на оказание консультационных услуг управляющему партнеру компании «Делойт» в Узбекистане Эркину Аюпову.
С его стороны отмечено, что с развитием рыночной инфраструктуры в Узбекистане растет интерес к ценным бумагам, как объектам вложения или привлечения капитала. Лицензия инвестиционного консультанта позволит международным экспертам «Делойт» делиться профессиональными знаниями и опытом в этой области. Обозначена приверженность компании в предоставлении исключительной информации своим партнерам по стратегиям и инструментам, которые дают возможность принимать самые эффективные и своевременные решения.
«Мы уверены, что совместные усилия Агентства по развитию рынка капитала и «Делойта» будут способствовать совершенствованию инвестиционной сферы в нашей стране», — сообщил глава компании «Делойт» в Узбекистане Эркин Аюпов.