British American Tobacco Samfruit компаниясининг 12,7 фоиз акциясини сотиб олди
Республика Фонд биржасининг маълумотларига кўра, British American Tobacco (BAT) Самарқанддаги Samfruit компаниясининг устав капиталидаги 12,7 фоиз акциясини сотиб олди.
Биржадан ташқари савдо 19-ноябр куни ёпилган. BAT 4,5 миллион акцияни сотиб олди ва ҳозирда у 11,3 миллион акцияга эгалик қилади. Компаниянинг улушини ҳисобга олган ҳолда, энди у Samfruit компаниясининг 32 фоиз акциясига эгалик қилади. Компания ўтган йилдан бери таъсисчилар қаторига киради.
Ўтган йили UzBAT ҚК Samfruit компаниясига 11 миллион АҚШ доллари миқдорида сармоя киритган бўлиб, бу ишлаб чиқаришни кенгайтириш учун биринчи транш эди. Маблағлар экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун музлатиш ва ҳаво билан қуритиш ҳамда қадоқлаш бўйича замонавий юқори технологик ускуналарни сотиб олишга сарфланди.
BAT раҳбарияти таъкидлашича, инвестиция дастурининг биринчи босқичи якунланиши натижасида Samfruit компаниясининг прогноз қилинаётган экспорт даромадлари бир неча баробарга ортади. Режага кўра, инвестициялар ҳисобига ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш орқали қуритилган мевалар, сабзавотлар ва гиёҳлар ишлаб чиқариш ҳажми 700 дан 4000 тоннага ортади.
Бу БАТ гуруҳининг тамаки ва таркибида никотин маҳсулотларини ўз ичига олмаган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳамда сотиш билан боғлиқ бўлмаган МДҲдаги биринчи инвестиция лойиҳасидир.
“УЗБАТ” қўшма корхонаси 1994 йилда ташкил этилган. 1997 йилда компания Самарқанд тамаки фабрикасини қурди. British American Tobacco компаниясининг Ўзбекистон иқтисодиётига киритган сармоялари 400 миллион АҚШ долларидан ошди..

British BAT bought 12.7% of Samarkand Samfruit
According to the stock exchange data, British American Tobacco (BAT) bought 12.7% of the Samarkand company Samfruit.
The JV trade was closed on November 19. BAT bought 4.5 million shares and now owns 11.3 million. Taking into account the company’s share, it now owns 32% of Samfruit. The company has been one of the founders since last year.
Last year, UzBAT JV invested $ 11 million in Samfruit. This was the first tranche to expand production. Funding was directed to the purchase of modern high-tech equipment for freeze-drying and air drying, packaging and packaging, for the production of export-oriented products.
As noted during the signing by the BAT leadership, upon completion of the first stage of the investment program, the projected export revenue of IE Samfruit will increase several times. It was planned that due to the expansion of production capacity through investment, production will be increased from 700 to 4,000 tons of dried fruits, vegetables and herbs per year.
This is the first investment project of the BAT group in the CIS, not related to the production and sale of tobacco and nicotine-containing products.
JV “UZBAT” was established in 1994. In 1997, the company built the Samarkand cigarette factory. British American Tobacco’s investments in the Uzbek economy exceeded $ 400 million.