British American Tobacco Samfruit компаниясининг 12,7 фоиз акциясини сотиб олди
Республика Фонд биржасининг маълумотларига кўра, British American Tobacco (BAT) Самарқанддаги Samfruit компаниясининг устав капиталидаги 12,7 фоиз акциясини сотиб олди.
Биржадан ташқари савдо 19-ноябр куни ёпилган. BAT 4,5 миллион акцияни сотиб олди ва ҳозирда у 11,3 миллион акцияга эгалик қилади. Компаниянинг улушини ҳисобга олган ҳолда, энди у Samfruit компаниясининг 32 фоиз акциясига эгалик қилади. Компания ўтган йилдан бери таъсисчилар қаторига киради.
Ўтган йили UzBAT ҚК Samfruit компаниясига 11 миллион АҚШ доллари миқдорида сармоя киритган бўлиб, бу ишлаб чиқаришни кенгайтириш учун биринчи транш эди. Маблағлар экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун музлатиш ва ҳаво билан қуритиш ҳамда қадоқлаш бўйича замонавий юқори технологик ускуналарни сотиб олишга сарфланди.
BAT раҳбарияти таъкидлашича, инвестиция дастурининг биринчи босқичи якунланиши натижасида Samfruit компаниясининг прогноз қилинаётган экспорт даромадлари бир неча баробарга ортади. Режага кўра, инвестициялар ҳисобига ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш орқали қуритилган мевалар, сабзавотлар ва гиёҳлар ишлаб чиқариш ҳажми 700 дан 4000 тоннага ортади.
Бу БАТ гуруҳининг тамаки ва таркибида никотин маҳсулотларини ўз ичига олмаган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳамда сотиш билан боғлиқ бўлмаган МДҲдаги биринчи инвестиция лойиҳасидир.
“УЗБАТ” қўшма корхонаси 1994 йилда ташкил этилган. 1997 йилда компания Самарқанд тамаки фабрикасини қурди. British American Tobacco компаниясининг Ўзбекистон иқтисодиётига киритган сармоялари 400 миллион АҚШ долларидан ошди..

Британская BAT купила 12,7% самаркандской Samfruit
British American Tobacco (BAT) купила 12,7% самаркандской компании Samfruit, следует из данных фондовой биржи.
Внебиржевая сделка была закрыта 19 ноября. BAT купила 4,5 млн акций и теперь владеет 11,3 млн. С учетом имеющейся у компании доли, ей теперь принадлежит 32% Samfruit. С прошлого года компания входит в состав учредителей.
В прошлом году СП «УзБАТ» инвестировало $11 млн в Samfruit. Это был первый транш на расширение производства. Финансирование было направлено на закупку современного высокотехнологичного оборудования по сублимационной и воздушной сушке, упаковке и расфасовке, для производства экспортно-ориентированной продукции.
Как отмечалось при подписании руководством BAT, по окончанию реализации первого этапа инвестиционной программы прогнозируемая экспортная выручка ИП Samfruit возрастет в несколько раз. Планировалось, что благодаря расширению производственных мощностей за счёт инвестирования, производство будет увеличено с 700 до 4 000 тонн сухофруктов, овощей и трав в год.
Это первый инвестиционный проект группы БАТ на территории СНГ, не связанный с производством и реализацией табачной и никотиносодержащей продукции.
СП «УЗБАТ» создано в 1994 году. В 1997 году компания построила Самаркандскую сигаретную фабрику. Объем инвестиций British American Tobacco в экономику Узбекистана превысил $400 млн.