Ўзбекистонда бизнес учун интеграцион финтеч платформаси ишга туширилади
UZCARD ва Иннотеч компаниясининг ечими маҳсулот ва хизматларни ривожлантириш учун APIни қўллашга ёрдам беради.
UZCARD ва Иннотеч компаниялар гуруҳи Ўзбекистонда Универсал интеграция платформасидан биргаликда фойдаланиш бўйича келишиб олди. Бу ҳақда ПЛАС журнали хабар бермоқда.
Томонлар тегишли келишувни 26-май куни Тошкентда бўлиб ўтган халқаро ПЛАС форуми доирасида имзоладилар. Лойиҳа Ўзбекистон бозори учун ноёб бўлади ва маҳаллий ўйинчиларга финтеч соҳасида самарали ривожланиш имкониятини беради.
Умумжаҳон интеграция платформаси Ўзбекистон компаниялари ва ташкилотларининг “бир дарча” тамойили асосида ўзаро ҳамкорлиги учун экотизимдир. У барча талаб қилинадиган хизматларни ўз ичига олади ва иштирокчилар умумий қоидалар ва стандартларга мувофиқ ишлашлари мумкин.
“[Платформа] Ўзбекистонда рақамли трансформация ва бизнес самарадорлигини ошириш учун янги имкониятлар очади. Бу шахсий тавсиялар яратишга, жинси, жойлашуви, мижозлар хатти-ҳаракати ва бошқа омилларга асосланган маҳсулот ва хизматларни қўллаб-қувватлашга ёрдам беради”, — деди Иннотеч компаниясининг бизнесни ривожлантириш бўйича директори Алексей Волинкин.
Иннотеч ишланмаси хизматлар нархини аниқлаш учун ташқи истеъмолчилар томонидан IPA-дан фойдаланишни ҳисобга олиш бўйича маълумотларни бирлаштиради. Давлат идоралари, суғурта компаниялари, банклар ва бошқалар маълумотларига муҳтож бўлган ташкилотлар платформага кириш ҳуқуқини сотиб олиш орқали керакли маълумотларни топишлари мумкин бўлади.
Ўзбекистонда бундай қарорлар йўқ, деди UZCARD бош директори Фаррух Зияев. Унинг сўзларига кўра, хизмат Ўзбекистондаги компанияларга тез ўзгариб бораётган бозор ва бизнес талабларида фойдаланувчиларнинг сўровларига мослашувчан жавоб бериш имконини беради.

В Узбекистане заработает интеграционная финтех-платформа для бизнеса
UZCARD и группа компаний «Иннотех» договорились о совместном использовании Универсальной интеграционной платформы в Узбекистане. Об этом сообщает журнал ПЛАС.
Стороны подписали соответствующее соглашение 26 мая в ходе международного ПЛАС-форума в Ташкенте. Проект будет уникальным для рынка Узбекистана и даст местным игрокам возможность эффективного развития в финтех-сфере.
Универсальная интеграционная платформа представляет собой экосистему для взаимодействия узбекистанских компаний и организаций в режиме одного окна. В неё входят все востребованные услуги, а участники смогут работать по общим правилам и стандартам.
«[Платформа] открывает новые возможности для цифровой трансформации и роста эффективности бизнеса в Узбекистане. Она поможет создавать персонализированные рекомендации, поддерживать продукты и сервисы, основываясь на гендере, местоположении, поведении клиентов и других факторах», — отметил директор «Иннотех» по развитию бизнеса Алексей Волынкин.
Разработка «Иннотех» объединяет данные по учёту использования внешними потребителями API, чтобы определять стоимость сервисов. Организации, нуждающиеся в данных госорганов, страховых компаний, банков и т. д., смогут найти нужные данные, приобретя доступ на платформу.
В Узбекистане нет подобных решений, подчеркнул гендиректор UZCARD Фаррух Зияев. По его словам, сервис позволит компаниям Узбекистана гибко реагировать на пользовательские запросы в условиях быстро меняющегося рынка и требований бизнеса.