Ўзбекистонда бизнес учун интеграцион финтеч платформаси ишга туширилади
UZCARD ва Иннотеч компаниясининг ечими маҳсулот ва хизматларни ривожлантириш учун APIни қўллашга ёрдам беради.
UZCARD ва Иннотеч компаниялар гуруҳи Ўзбекистонда Универсал интеграция платформасидан биргаликда фойдаланиш бўйича келишиб олди. Бу ҳақда ПЛАС журнали хабар бермоқда.
Томонлар тегишли келишувни 26-май куни Тошкентда бўлиб ўтган халқаро ПЛАС форуми доирасида имзоладилар. Лойиҳа Ўзбекистон бозори учун ноёб бўлади ва маҳаллий ўйинчиларга финтеч соҳасида самарали ривожланиш имкониятини беради.
Умумжаҳон интеграция платформаси Ўзбекистон компаниялари ва ташкилотларининг “бир дарча” тамойили асосида ўзаро ҳамкорлиги учун экотизимдир. У барча талаб қилинадиган хизматларни ўз ичига олади ва иштирокчилар умумий қоидалар ва стандартларга мувофиқ ишлашлари мумкин.
“[Платформа] Ўзбекистонда рақамли трансформация ва бизнес самарадорлигини ошириш учун янги имкониятлар очади. Бу шахсий тавсиялар яратишга, жинси, жойлашуви, мижозлар хатти-ҳаракати ва бошқа омилларга асосланган маҳсулот ва хизматларни қўллаб-қувватлашга ёрдам беради”, — деди Иннотеч компаниясининг бизнесни ривожлантириш бўйича директори Алексей Волинкин.
Иннотеч ишланмаси хизматлар нархини аниқлаш учун ташқи истеъмолчилар томонидан IPA-дан фойдаланишни ҳисобга олиш бўйича маълумотларни бирлаштиради. Давлат идоралари, суғурта компаниялари, банклар ва бошқалар маълумотларига муҳтож бўлган ташкилотлар платформага кириш ҳуқуқини сотиб олиш орқали керакли маълумотларни топишлари мумкин бўлади.
Ўзбекистонда бундай қарорлар йўқ, деди UZCARD бош директори Фаррух Зияев. Унинг сўзларига кўра, хизмат Ўзбекистондаги компанияларга тез ўзгариб бораётган бозор ва бизнес талабларида фойдаланувчиларнинг сўровларига мослашувчан жавоб бериш имконини беради.

An integration fintech platform for business will be launched in Uzbekistan
The solution from UZCARD and Innotech will help to apply the API for the development of products and services.
UZCARD and the Innotech group of companies have agreed on the joint use of the Universal Integration Platform in Uzbekistan. This is reported by the magazine PLUS.
The parties signed the corresponding agreement on May 26 during the international PLUS forum in Tashkent. The project will be unique for the Uzbek market and will give local players the opportunity to effectively develop in the fintech sector.
The universal integration platform is an ecosystem for the interaction of Uzbek companies and organizations in a one-stop-shop. It includes all required services, and participants will be able to work according to general rules and standards.
“[The platform] opens up new opportunities for digital transformation and growth in business efficiency in Uzbekistan. It will help create personalized recommendations, support products and services based on gender, location, customer behavior and other factors,” said Alexey Volynkin, Director of Business Development at Innotech.
The development of Innotech combines data on accounting for the use of API by external consumers in order to determine the cost of services. Organizations that need data from government agencies, insurance companies, banks, etc. will be able to find the data they need by purchasing access to the platform.
There are no such decisions in Uzbekistan, UZCARD Director-General Farrukh Ziyaev emphasized. According to him, the service will allow companies in Uzbekistan to respond flexibly to user requests in a rapidly changing market and business requirements.