Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб вазифалари кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Хитой Халқ Республикаси (ХХР) билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари бўйича видеоконференция орқали йиғилиш ўтказди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органларининг раҳбарлари ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Хитойдаги дипломатик миссияси ва Бош консулликлари раҳбарияти иштирок этди.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон билан Хитой Халқ Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий, инвестициявий ва саноат кооперациясини янада мустаҳкамлаш, ҳудудлараро муносабатларни ва инновацион тажриба алмашишни кенгайтиришга оид долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил февраль ойида Хитойга амалга оширган ташрифи чоғида эришилган икки томонлама келишувларни сифатли ва ўз вақтида бажариш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Вазирлик ва идоралар раҳбарларига миллий иқтисодиётни ривожлантиришда Хитой Халқ Республикасининг саноат ва инновацион салоҳиятидан фойдаланиш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Қисқа муддатда саноат тармоқларига илғор Хитой саноат технологиялари ва инновацион ишланмаларини жорий қилиш орқали инвестициявий ҳамкорликни чуқурлаштириш ва саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича манзилли «Йўл хариталари» ишлаб чиқилади. Шунингдек, Хитой ишлаб чиқарувчилари билан саноат кооперациясини йўлга қўйиш мақсадида Ўзбекистон иқтисодиётининг устувор тармоқлари салоҳиятини муҳокама қилиш учун Хитойнинг етакчи компаниялари ва ишлаб чиқариш холдингларини Тошкент Халқаро инвестиция форумида иштирок этишга жалб қилиш бўйича тегишли ишларни олиб бориш топширилди.
Ўзаро савдо ҳажмини янада ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларга алоҳида эътибор қаратилди. Хитой импорти таркибини таҳлил қилиш ва унинг бозорига юқори талабга эга сифатли ва рақобатбардош маҳаллий маҳсулотларни етказиб бериш ҳажмини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш топширилди. Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги раҳбариятига техник жиҳатдан тартибга солиш стандартларини уйғунлаштириш ва мавжуд савдо тўсиқларини бартараф этиш орқали Хитойга экспортни кенгайтириш бўйича алоҳида «Йўл харитаси»ни ишлаб чиқиш топширилди. Шунингдек, чакана савдо қилиш учун махсус онлайн савдо майдончаларини яратиш орқали Хитой билан савдони ривожлантиришга эътибор қаратиш топширилди.
Шунингдек, транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди. Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига икки мамлакат ўртасида юк ташиш билан боғлиқ муаммоларни аниқлаш ва ҳал қилиш, шунингдек, юборилаётган юкларни тўсиқсиз етказиб беришни таъминлаш мақсадида хитойлик ҳамкасблари билан икки томонлама ишчи гуруҳлар ташкил этиш топширилди.
Ҳудудлараро ҳамкорликни чуқурлаштириш соҳасида алоҳида кўрсатмалар берилди. Жумладан, ҳудудлар раҳбарлари тегишли хитойлик шериклар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориб, қисқа муддатда Хитой Халқ Республикасининг иқтисодий ривожланган вилоятлари ва йирик шаҳарлари билан инвестициявий, саноат, савдо, инновацион ва маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича манзилли “Йўл хариталари»ни тузадилар.
Инновациялар соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйишга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, Стратегик ривожланиш агентлиги ва Хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлиги раҳбариятига Хитойнинг илғор тажрибаларини жалб қилиш ва IT соҳаси, соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ хўжалиги ва бошқа йўналишларда инновацион лойиҳаларни амалга оширишга доир тадбирлар режасини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Йиғилиш кун тартибига Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислик қилиши доирасида режалаштирилган тадбирларга тайёргарлик кўриш, жумладан, ШҲТнинг бўлажак саммитини ўтказиш ҳамда Самарқанд шаҳрида “Ўзбекистон-ШҲТ” саноат зонасини ташкил қилиш билан боғлиқ масалалар киритилди. Тадбирларнинг ташкилий ва мазмунига доир долзарб вазифалар, шунингдек улар доирасида имзоланиши кутилаётган икки томонлама ҳужжатлар устида олиб борилаётган ишларнинг ҳозирги ҳолати кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунида мутасадди раҳбарларга уларга юклатилган вазифалар доирасида қўшимча кўрсатмалар берилди.

Рассмотрены актуальные задачи по расширению сотрудничества Узбекистана с КНР
12 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел совещание по вопросам расширения многопланового сотрудничества с Китайской Народной Республикой (КНР).
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента. Также участвовало руководство дипломатической миссии и генеральных консульств Республики Узбекистан в КНР.
В ходе совещания были рассмотрены актуальные задачи по дальнейшему укреплению торгово-экономического, инвестиционного и промышленного сотрудничества, активизации межрегионального диалога и обмена инновационным опытом между Узбекистаном и КНР.
Обсуждены меры по качественному и своевременному выполнению двусторонних договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан в КНР в феврале текущего года.
Перед руководителями министерств и ведомств была поставлена задача выработать новые предложения по задействованию промышленного и инновационного потенциала КНР в развитии национальной экономики. В ближайшее время будут разработаны адресные «Дорожные карты» по углублению инвестиционного сотрудничества и развитию промышленной кооперации, в том числе путем внедрения передовых китайских промышленных технологий и инновационных разработок в разрезе отраслей. Также поручено провести работу по привлечению ведущих китайских компаний и производственных холдингов к участию в работе Ташкентского международного инвестиционного форума с целью обсуждения потенциала приоритетных для экономики Узбекистана отраслей в части налаживания промышленной кооперации с китайскими производителями.
Отдельное внимание было уделено дальнейшим шагам по наращиванию объемов взаимной торговли. Поручено провести анализ структуры импорта КНР и выработать предложения по увеличению объемов поставок востребованной на китайском рынке качественной и конкурентоспособной продукции отечественного производства. Руководству Агентства по техническому регулированию было поручено разработать отдельную «Дорожную карту» по расширению экспорта в КНР путем гармонизации стандартов технического регулирования и устранения имеющихся торговых барьеров. Также поручено уделить внимание развитию торговли с КНР посредством создания специальных торговых онлайн-платформ для осуществления розничной торговли.
Также отмечалась важность активизации сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Руководителям профильных министерств и ведомств даны указания организовать двусторонние рабочие группы с коллегами из КНР с целью выявления и решения проблем, связанных с грузоперевозками между двумя странами, а также обеспечению беспрепятственной доставки поставляемых товаров.
Отдельные поручения были даны в области углубления межрегионального сотрудничества: руководители регионов путем прямых переговоров с китайскими контрпартнерами в оперативном порядке составят адресные «Дорожные карты» по инвестиционному, промышленному, торговому, инновационному и культурно-гуманитарному сотрудничеству с экономически развитыми провинциями и крупными городами КНР.
Не меньшее внимание было уделено налаживанию взаимодействия в сфере инноваций – перед руководством Агентства стратегического развития и Агентства по привлечению иностранных инвестиций была поставлена задача выработать план действий по привлечению передового китайского опыта и реализации инновационных проектов в сферах IT-сектора, здравоохранения, образования, сельского хозяйства и других направлениях.
Также в повестку совещания вошли вопросы, связанные с подготовкой к мероприятиям, запланированным в рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества, в том числе с организацией предстоящего саммита ШОС и налаживания деятельности промышленной зоны «Узбекистан — ШОС» в г.Самарканде. Рассмотрены актуальные задачи организационно-содержательного характера, а также текущее состояние проработки двусторонних документов, планируемых к подписанию в рамках намеченных мероприятий.
По итогам совещания ответственным руководителям были даны дополнительные поручения в рамках выполнения поставленных перед ними задач.