Давлат корхоналари ва органлари учун очиқлик индекси жорий этилади
Бюджет ва халқаро институтлар иштирокидаги инвестиция лойиҳалари тўғрисидаги маълумотлар оммага эълон қилинади.
Шавкат Мирзиёев давлат назорати фаолиятида очиқ босинг тўғрисида фармонди. Ҳужжат Lex.uz маълумотлар базасида эълон қилинган.
1-августдан давлат бюджети ва молиявий институтлари маблағларини тўлаш учун маблағ ажратадиган техник кўрсаткичлари ва бошқа ҳужжатлар очиқ кириш ҳуқуқига эга бўлади. Бу истиқболли инвестиция инфратузилмасига қараб ҳам тааллуқлидир.
Очиқлик индекси ҳам жорий жорий. Унда давлат органлари, давлат улуши 50% дан ортиқ бўлган вазият ва давлат унитар туфайли очиқликни таъминлашга қаратилган ишларни ва давлат улуши.
Ҳар бир давлат ташкилоти 0 дан 100 баллгача олади. 2022-йилдаги индекс 1-июлдан бошлаб, келажакда — бутун йил учун маълумотлар асосида ҳисобланади. Коррупцияга қарши кураш агентлиги унинг 1-апрелгача эълон қилиниши учун жавобгардир.
Очиқлик индекси 8 та кўрсаткич бўйича баҳоланади. Улар веб-сайтда маълумотларни жойлаштириш ва давлат хизматларини кўрсатиш, бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш бўйича маълумотларнинг мавжудлиги, очиқ маълумотлар порталида маълумотларни эълон қилиш ва бошқаларни ўз ичига олади.
Қайд этилишича, 1-июлдан бошлаб ижтимоий аҳамиятга эга маълумотлар ташкилот сайтининг бош саҳифасида, алоҳида бўлимда жойлаштирилиши керак. Акс ҳолда, маълумотлар нашр этилмаган деб ҳисобланади.
Очиқлик бўйича энг яхши давлат муассасалари индекснинг “яшил” тоифасига киритилади. Агентлик уларнинг ижобий тажрибасини тарғиб қилади ва очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларга ойлик маошининг 50%и миқдорида устама тўлашни тавсия қилади.
“Қизил” тоифага кирувчи давлат ташкилотларига нисбатан Агентлик тизимли камчиликларни ўрганиш ва бартараф этиш чора-тадбирларини ишлаб чиқишни таклиф қилади.
Давлат корхоналари ва давлат бошқаруви органлари раҳбарияти ҳар олти ойда бир марта Сенатга очиқлик соҳасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот беради. 1-январга қадар очиқликни баҳолаш бўйича махсус идоралараро платформа ишга туширилади.

Для государственных предприятий и органов введут индекс открытости
Шавкат Мирзиёев издал указ о повышении открытости в деятельности государственных организаций. Документ опубликован в базе Lex.uz.
С 1 августа размещению воткрытом доступе будут подлежать технические показатели и другая документация по проектам, финансируемым из госбюджета и за счёт международных финансовых институтов. Это относится также к перспективным инвестпроектам и инфраструктурным проектам.
Также будет внедрён Индекс открытости. По нему будет оцениваться эффективность и результаты работы по обеспечению открытости в госорганах, компаниях с госдолей более 50% и государственных унитарных предприятиях.
Каждая госорганизация получит оценку от 0 до 100 баллов. Индекс в 2022 году будет рассчитываться по данным с 1 июля, в дальнейшем — за весь год. За его публикацию до 1 апреля отвечает Антикоррупционное агентство.
Индекс открытости оценивается по 8 индикаторам. В них входит размещение информации и оказание госуслуг на веб-сайте, доступность сведений об обеспечении открытости бюджетного процесса, публикация сведений на портале открытых данных и т. д.
Отмечается, что с 1 июля социально значимая информация должна размещаться на главной странице сайта организации, в отдельном разделе. В противном случае информация приравнивается к неопубликованной.
Лучшие по открытости госучреждения включат в «зелёную» категорию индекса. Агентство займётся популяризацией их положительного опыта, а ответственным за обеспечение открытости сотрудникам рекомендует выплатить премию в 50% месячного оклада.
В отношении госорганизаций, попавших в «красную» категорию, Агентство предложит разработать меры по изучению и устранению системных недостатков.
Руководство госпредприятий и госорганов будет раз в полугодие отчитываться перед Сенатом о работе, проведённой в сфере открытости. До 1 января будет запущена специальная межведомственная платформа для оценки открытости.