Давлат корхоналари ва органлари учун очиқлик индекси жорий этилади
Бюджет ва халқаро институтлар иштирокидаги инвестиция лойиҳалари тўғрисидаги маълумотлар оммага эълон қилинади.
Шавкат Мирзиёев давлат назорати фаолиятида очиқ босинг тўғрисида фармонди. Ҳужжат Lex.uz маълумотлар базасида эълон қилинган.
1-августдан давлат бюджети ва молиявий институтлари маблағларини тўлаш учун маблағ ажратадиган техник кўрсаткичлари ва бошқа ҳужжатлар очиқ кириш ҳуқуқига эга бўлади. Бу истиқболли инвестиция инфратузилмасига қараб ҳам тааллуқлидир.
Очиқлик индекси ҳам жорий жорий. Унда давлат органлари, давлат улуши 50% дан ортиқ бўлган вазият ва давлат унитар туфайли очиқликни таъминлашга қаратилган ишларни ва давлат улуши.
Ҳар бир давлат ташкилоти 0 дан 100 баллгача олади. 2022-йилдаги индекс 1-июлдан бошлаб, келажакда — бутун йил учун маълумотлар асосида ҳисобланади. Коррупцияга қарши кураш агентлиги унинг 1-апрелгача эълон қилиниши учун жавобгардир.
Очиқлик индекси 8 та кўрсаткич бўйича баҳоланади. Улар веб-сайтда маълумотларни жойлаштириш ва давлат хизматларини кўрсатиш, бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш бўйича маълумотларнинг мавжудлиги, очиқ маълумотлар порталида маълумотларни эълон қилиш ва бошқаларни ўз ичига олади.
Қайд этилишича, 1-июлдан бошлаб ижтимоий аҳамиятга эга маълумотлар ташкилот сайтининг бош саҳифасида, алоҳида бўлимда жойлаштирилиши керак. Акс ҳолда, маълумотлар нашр этилмаган деб ҳисобланади.
Очиқлик бўйича энг яхши давлат муассасалари индекснинг “яшил” тоифасига киритилади. Агентлик уларнинг ижобий тажрибасини тарғиб қилади ва очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларга ойлик маошининг 50%и миқдорида устама тўлашни тавсия қилади.
“Қизил” тоифага кирувчи давлат ташкилотларига нисбатан Агентлик тизимли камчиликларни ўрганиш ва бартараф этиш чора-тадбирларини ишлаб чиқишни таклиф қилади.
Давлат корхоналари ва давлат бошқаруви органлари раҳбарияти ҳар олти ойда бир марта Сенатга очиқлик соҳасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот беради. 1-январга қадар очиқликни баҳолаш бўйича махсус идоралараро платформа ишга туширилади.

A transparency index will be introduced for state-owned enterprises and bodies
Information on budget and investment projects with the participation of international institutions will be made public.
Shavkat Mirziyoyev issued a decree on open pressure in the activities of state control. The document is published in the Lex.uz database.
From August 1, technical specifications and other documents allocating funds for the payment of funds from the state budget and financial institutions will be open to the public. This also applies depending on the prospective investment infrastructure.
The transparency index is also current. It includes government agencies, a situation where the state share is more than 50%, and the state’s share of work aimed at ensuring transparency due to the state unitary.
Each state organization receives a score from 0 to 100. The index for 2022 will be calculated on the basis of data from July 1, and in the future – for the whole year. The Anti-Corruption Agency is responsible for announcing it by April 1st.
The transparency index is assessed on 8 indicators. These include the placement of information on the website and the provision of public services, the availability of information on ensuring the transparency of the budget process, the publication of information on an open data portal, and more.
It was noted that from July 1, information of social significance should be posted on the home page of the organization’s website, in a separate section. Otherwise, the data is considered unpublished.
The best public institutions in terms of transparency are included in the “green” category of the index. The agency promotes their positive experience and recommends that employees responsible for ensuring transparency be paid a premium of 50% of their monthly salary.
In relation to government agencies in the “red” category, the Agency proposes to study and develop measures to address systemic deficiencies.
The management of state-owned enterprises and public administration bodies shall report to the Senate every six months on the work being done in the field of transparency. By January 1, a special interagency platform for transparency assessment will be launched.