Сурхондарё вилоятининг йирик инвестиция лойиҳалари фаолияти ўрганилди
Жорий йилнинг 19 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Сурхондарё вилояти ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг ҳозирги ҳолатини ўрганиш, вилоятнинг инвестициявий, саноат ва экспорт салоҳиятини янада мустаҳкамлаш бўйича самарали чора-тадбирларни ишлаб чиқиш, шунингдек, маҳаллий тадбиркорларини қийнаётган долзарб муаммоларни ҳал қилишда ёрдам кўрсатиш учун ушбу ҳудудга жўнаб кетди.
Вилоят ишлаб чиқариш имкониятлари билан танишув гилам маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган «Термез Натионал Cарпетс» МЧЖ дан бошланди. Бу йил ишга туширилган лойиҳанинг қиймати 236 миллиард сўмни ташкил этади. Корхонада Германия, Белгия ва Туркиядан олиб келинган ускуналар ўрнатилди. 250 га яқин мутахассис ишлайдиган заводнинг ишлаб чиқариш қуввати бугунги кунда йилига 4,5 миллион квадрат метр маҳсулотни ташкил этади.
Йўналишдаги яна бир йирик инвестиция лойиҳаси – 2,2 миллион доллар қийматидаги «Термиз-Агро-Импех» МЧЖ бўлди. Корхона йилига 300 тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқаради, уларнинг 80% экспорт қилинади. Бу эрда 45 киши иш билан таъминланган, ўзларининг музлатгичлари мавжуд.
Бундан ташқари, Ҳукумат комиссияси «Термиз халқаро савдо маркази» эркин савдо зонасини қуриш бўйича ишларнинг боришини ўрганиб чиқди. Транспорт-логистика, хизмат кўрсатиш, ижтимоий хизматлар, савдо марказлари ва ишлаб чиқариш объектлари бинолари қурилаётган лойиҳанинг умумий қиймати 750 млрд сўмни ташкил этади. Жорий йилнинг декабр ойида 6000 нафар ходимни ёллаш билан объектни ишга тушириш режалаштирилган, улардан 3500 нафари аёллар ва ёшлардир.
Ташриф буюрилган объектларда бўлиб ўтган мулоқотда тадбиркорлар ўз муаммолари ва республиканинг инвестициявий жозибадорлигини юксалтириш бўйича таклифлари билан ўртоқлашдилар. Масъул раҳбарларга билдирилган барча масалаларни ҳал этиш чораларини кўриш ва конструктив таклифларни республика даражасида комплекс қарорлар тайёрлашда инобатга олиш бўйича топшириқлар берилди.

Изучена деятельность крупных инвестиционных проектов Сурхандарьинской области
19 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева и в составе глав министерств, ведомств и коммерческих банков выехала в Сурхандарьинскую область для изучения текущего состояния социально-экономического развития региона, выработки эффективных мер по дальнейшему укреплению инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала, а также оказания поддержки предпринимателям области в решении актуальных проблем, с которыми они сталкиваются в процессе своей деятельности.
Первым адресом ознакомления с возможностями стало ООО «Termez National Carpets», специализирующееся на производстве ковровых изделий. Стоимость проекта, запущенного в этом году – 236 млрд сумов. На производстве установлено оборудование из Германии, Бельгии и Турции. Производственная мощность завода, где трудятся около 250 специалистов, сегодня составляет 4,5 млн кв.метров продукции в год.
Очередной крупный инвестиционный проект на маршруте – ООО «Термез-Агро-Импекс», стоимостью 2,2 млн долларов. Предприятие производит 300 тонн сельхозпродукции в год, 80% из которых отправляются на экспорт. Здесь обеспечены работой 45 человек, имеются собственные холодильные камеры хранения.
Далее Правительственная комиссия изучила ход работ по созданию зоны свободной торговли «Термезский международный торговый центр». Общая стоимость проекта, на котором возводятся корпуса транспортно-логистических, сервисных, социальных служб, торговых центров и производственных объектов составляет 750 млрд сумов. Уже в декабре этого года планируется запуск объекта с приёмом на работу 6000 работников, из которых 3500 – это женщины и молодёжь.
В ходе диалогов на местах предприниматели поделились своими проблемами и предложениями по улучшению инвестиционной привлекательности республики. Ответственным руководителям даны адресные поручения принять меры по решению всех озвученных вопросов и выработать конструктивные предложения при подготовке комплексных решений на республиканском уровне.