Бўстонлиқ туманида янги барча мавсумда дам олиш курорти қурилади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилиш чоғида “Белдерсой-Чимён-Нанай” халқаро курортини ташкил этиш лойиҳаси тақдимоти билан танишди. Унинг концепцияси ва иқтисодий модели Франция компаниялари консорциуми томонидан FASEP фондининг 750 минг евро миқдоридаги грант маблағлари ҳисобига ишлаб чиқилган.
Лойиҳанинг умумий қиймати 480 миллион доллар. Шундан 280 миллион долларини тўғридан-тўғри инвестициялар ташкил этади. Ундан кўзланган асосий мақсад ҳудуддаги ер майдонларининг қийматини ва инвестицион жозибадорлигини ошириш орқали тадбиркорликни ривожлантириши белгиланган. Лойиҳа 3 босқичдан иборат.
Чимган вилоятида бутун мавсум давомида дам олиш маскани қуриш режалаштирилган,шу жумладан Франциянинг 48 миллион евро миқдоридаги имтиёзли кредити эвазига туристик инфратузилмани ривожлантириш, жумладан, осма йўлаклар, чанғи учиш ускуналари ва аттракционлар келтириб ўрнатиш режалаштирилган. Бунинг натижасида тоғ-чанғи туризми оммалашади, маҳаллий ва хорижий сайёҳлар учун замонавий шароитлар яратилади, табдиркорлик ривожланади. Лойиҳанинг биринчи босқичини 2021 йил декабрда ишга тушириш режалаштирилган.
Давлат-хусусий шериклик асосида уддабурон тадбиркорларга кенг йўл беришдир. Шунингдек, сайёҳлик ҳудудида эчкичилик, туячилик, асаларичилик кенгайтирилиб, сайёҳларга қўшимча хизматлар таклиф этилади.
Чорвоқ сув омбори атрофидаги қишлоқларда янги дам олиш масканлари қурилади. Бу билан шу ерда яшаётган аҳолини иш билан таъминлаш мақсади ҳам кўзланган.
Тақдимот чоғида таъкидландики,Бўстонлиқ туманида бўш турган ва самарасиз фойдаланилаётган объектларни сотиш орқали улар негизида туризм ва хизмат кўрсатиш инфратузилмасини ривожлантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Хусусан, 80 га яқин давлат объектларини хусусийлаштириш режалаштирилган. Бу орқали туризм соҳасида давлат иштироки қисқартирилади ва хусусий тадбиркорлик ривожланади. 15 мингтагача янги иш ўрни яратилади. Рақобат кучайиши ҳисобига мақбул нарх-наво шаклланади.
Президентимиз йўлларни пухта ўйланган, тежамкор лойиҳалар асосида қуриш ва таъмирлаш зарурлигини ҳамда минтақада электр таъминотини яхшилаш ва чиқиндиларни оқилона ва экологик тоза бошқаришни таъминлаш лозимлигини алоҳида таъкидлади. Минтақадаги мавжуд инфратузилмани модернизация қилиш ва янгилаш бўйича кўрсатмалар берилди.

В Бостанлыкском районе будет построен новый всесезонный курорт
В ходе обсуждения дальнейшего развития туристической отрасли Республики Узбекистан Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта по созданию международного курорта «Бельдерсай-Чимган-Нанай». Его концепция и экономическая модель были разработаны консорциумом французских компаний за счет гранта фонда FASEP в размере 750 тысяч евро.
Отмечено, что общая стоимость проекта составляет 480 миллионов долларов, в том числе, прямые инвестиции на 280 миллионов долларов. Его основная цель — развитие предпринимательства за счет увеличения ценности земли и инвестиционной привлекательности района. Проект состоит из трех этапов.
Планируется создание всесезонного курорта в районе Чимгана, включая строительство подвесных мостов, лыжных трасс и аттракционов, за счет льготного кредита Франции в размере 48 миллионов евро. Будут созданы современные условия для местных и иностранных туристов. Запуск первой фазы проекта запланирован на декабрь 2021 года.
Важное требование проектов — предоставление широких возможностей успешным предпринимателям на основе государственно-частного партнерства. На территории туристической зоны будут организованы дополнительные виды услуг на основе развития козоводства, верблюдоводства и пчеловодства.
Новые курорты также появятся в селах вокруг Чарвакского водохранилища, что будет способствовать повышению занятости местных жителей.
В ходе презентации отмечено, что в  Бостанлыкском районе ведется работа по развитию туристической и сервисной инфраструктуры на базе пустующих и неэффективно используемых объектов. В частности, планируется провести приватизацию около 80 объектов. Это снизит участие государства в сфере туризма и даст импульс развитию частного предпринимательства. Намечено создание до 15 тысяч новых рабочих мест. За счет усиления конкуренции сформируются приемлемые цены услуг.
Президент особо подчеркнул необходимость строительства и ремонта дорог на основе продуманных и экономичных проектов, улучшения электроснабжения региона и обеспечения рационального и экологичного обращения с отходами. Даны поручения по модернизации и обновлению существующей инфраструктуры в регионе.