Тошкентда Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 15 сентябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаковнинг Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари А.Оверчук билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Инвестициявий ҳамкорликнинг истиқболли ўсиш динамикаси қайд этилди – фақатгина жорий йилнинг саккиз ойи давомида 209 қўшма корхона ташкил этилди ва Россия капитали иштирокидаги Ўзбекистондаги корхоналарнинг умумий сони сўнгги уч йил ичида икки бараварга кўпайиб 2 мингтадан ошди.
Шу муносабат билан Ўзбекистонда қўшма лойиҳаларни келишиш ва амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди – айни пайтда саноат кооперацияси соҳасида 5,8 млрд доллар миқдорида 104 та инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Қўшма лойиҳалар кейинчалик учинчи мамлакат бозорларига сотилиши учун ҳар икки мамлакат ҳудудида юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этишга қаратилган. Шунингдек, янги натижадор лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш орқали инвестициявий шерикликни янада кенгайтириш учун устуворликлар белгиланди.
Россия Федерациясига олий даражадаги ташрифга тайёргарлик кўриш бўйича икки мамлакат вазирликлари ва идоралари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича алоҳида келишувга эришилди. Шу нуқтаи назардан, бир қатор қўшма тадбирларни жумладан, Минтақалараро ҳамкорликнинг II Форуми, ХҲЮК ҳудудида Ўзбекистон Республикаси Кўргазма-маданий марказининг очилиши, Москвада “Made in Uzbekistan” Миллий кўргазмаси, Таълим форуми ва Медиафорум ташкил этилишининг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг Евросиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлиги ва бу борадаги фаол икки томонлама муносабатларни давом эттириш юзасидан конструктив фикр алмашилди.
Келишилган лойиҳалар ва ташаббусларни тезкор равишда татбиқ этиш ва амалга ошириш жараёнини ҳар ойда кўриб чиқиш ҳамда Ўзбекистон ва Россия ишбилармон доираларини инвестициявий шерикликни ошириш имкониятлари ва икки томонлама савдо ҳажмини кўпайтириш механизмлари тўғрисида хабардор қилишга келишиб олинди.
Улар, шунингдек, меҳнат миграциясини тизимлаштиришнинг амалий механизмларини биргаликда ишлаб чиқиш ва ватандош-муҳожирларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга ва уларнинг Россия Федерациясида яшаш ва меҳнат фаолиятини олиб бориш шароитларини яхшилашга қаратилган тартибга солинган тизимни жорий этиш бўйича келгусида биргаликда иш олиб боришнинг зарурлигини таъкидладилар.

В Ташкенте состоялась встреча с заместителем Председателя Правительства Российской Федерации
15 сентября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Председателя Правительства Российской Федерации А.Оверчуком.
В ходе встречи была отмечена многообещающая динамика роста инвестиционного сотрудничества, только за восемь месяцев текущего года было создано 209 совместных предприятий, а общее количество предприятий в Узбекистане с участием российского капитала за последние три года удвоилось и превысило 2 тысячи единиц.
В связи с этим, были обговорены вопросы согласования и практической реализации совместных проектов в Узбекистане – в настоящий момент на стадии проработки находятся 104 инвестиционных проекта в сфере промышленной кооперации на сумму 5,8 млрд долларов, ориентированных на организацию производства на территории обеих стран продукции с высокой добавленной стоимостью для ее последующей реализации на рынки третьих стран. Также были обозначены приоритеты для дальнейшего расширения инвестиционного партнерства за счет совместной разработки новых высокорезультативных проектов.
Была достигнута отдельная договоренность об активизации взаимодействия министерств и ведомств двух стран по подготовке к визиту на высшем уровне в Российскую Федерацию. В данном ключе были обсуждены практические аспекты организации ряда совместных мероприятий, в том числе II Форума межрегионального сотрудничества, открытия выставочно-культурного центра Республики Узбекистан на территории ВДНХ, Национальной выставки «Made in Uzbekistan» в г.Москве, Образовательного форума и Медиафорума.
Состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества Узбекистана с Евразийским экономическим союзом и продолжения активного двустороннего взаимодействия в рамках данного направления.
Также на взаимной основе была подчеркнута необходимость дальнейшей совместной работы по выработке практических механизмов систематизации трудовой миграции и внедрению в данной сфере упорядоченной системы, обеспечивающей защиту прав и интересов соотечественников-мигрантов, и нацеленной на улучшение условий их пребывания и трудовой деятельности в Российской Федерации.
Была достигнута договоренность ускорить имплементацию согласованных проектов и инициатив с ежемесячным рассмотрением хода их реализации и информированием деловых кругов Узбекистана и России об имеющихся возможностях наращивания инвестиционного партнерства и механизмах увеличения объемов двусторонней торговли.