Тошкентда Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 15 сентябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаковнинг Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари А.Оверчук билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Инвестициявий ҳамкорликнинг истиқболли ўсиш динамикаси қайд этилди – фақатгина жорий йилнинг саккиз ойи давомида 209 қўшма корхона ташкил этилди ва Россия капитали иштирокидаги Ўзбекистондаги корхоналарнинг умумий сони сўнгги уч йил ичида икки бараварга кўпайиб 2 мингтадан ошди.
Шу муносабат билан Ўзбекистонда қўшма лойиҳаларни келишиш ва амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди – айни пайтда саноат кооперацияси соҳасида 5,8 млрд доллар миқдорида 104 та инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Қўшма лойиҳалар кейинчалик учинчи мамлакат бозорларига сотилиши учун ҳар икки мамлакат ҳудудида юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этишга қаратилган. Шунингдек, янги натижадор лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш орқали инвестициявий шерикликни янада кенгайтириш учун устуворликлар белгиланди.
Россия Федерациясига олий даражадаги ташрифга тайёргарлик кўриш бўйича икки мамлакат вазирликлари ва идоралари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича алоҳида келишувга эришилди. Шу нуқтаи назардан, бир қатор қўшма тадбирларни жумладан, Минтақалараро ҳамкорликнинг II Форуми, ХҲЮК ҳудудида Ўзбекистон Республикаси Кўргазма-маданий марказининг очилиши, Москвада “Made in Uzbekistan” Миллий кўргазмаси, Таълим форуми ва Медиафорум ташкил этилишининг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг Евросиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлиги ва бу борадаги фаол икки томонлама муносабатларни давом эттириш юзасидан конструктив фикр алмашилди.
Келишилган лойиҳалар ва ташаббусларни тезкор равишда татбиқ этиш ва амалга ошириш жараёнини ҳар ойда кўриб чиқиш ҳамда Ўзбекистон ва Россия ишбилармон доираларини инвестициявий шерикликни ошириш имкониятлари ва икки томонлама савдо ҳажмини кўпайтириш механизмлари тўғрисида хабардор қилишга келишиб олинди.
Улар, шунингдек, меҳнат миграциясини тизимлаштиришнинг амалий механизмларини биргаликда ишлаб чиқиш ва ватандош-муҳожирларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга ва уларнинг Россия Федерациясида яшаш ва меҳнат фаолиятини олиб бориш шароитларини яхшилашга қаратилган тартибга солинган тизимни жорий этиш бўйича келгусида биргаликда иш олиб боришнинг зарурлигини таъкидладилар.

A meeting with the Deputy Prime Minister of the Russian Federation was held in Tashkent
On September 15 of this year, the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov met with Deputy Prime Minister of the Russian Federation A. Overchuk at the Ministry of Investments and Foreign Trade.
During the meeting, the promising dynamics of growth in investment cooperation was noted, in just eight months of this year, 209 joint ventures were created, and the total number of enterprises in Uzbekistan with the participation of Russian capital has doubled and exceeded 2 thousand units.
In this regard, the issues of coordination and practical implementation of joint projects in Uzbekistan were discussed – at the moment, 104 investment projects in the field of industrial cooperation in the amount of $ 5.8 billion are at the stage of development, aimed at organizing the production of products with high added value for its subsequent sale to the markets of third countries. The priorities were also outlined for the further expansion of the investment partnership through the joint development of new highly productive projects.
A separate agreement was reached on stepping up interaction between the ministries and departments of the two countries in preparation for a high-level visit to the Russian Federation. In this vein, the practical aspects of organizing a number of joint events were discussed, including the II Forum of Interregional Cooperation, the opening of an exhibition and cultural center of the Republic of Uzbekistan on the territory of VDNKh, the National Exhibition “Made in Uzbekistan” in Moscow, the Educational Forum and the Media Forum.
An exchange of views took place on cooperation between Uzbekistan with the Eurasian Economic Union and the continuation of active bilateral cooperation in this area.
The need for further joint work on the development of practical mechanisms for systematizing labor migration and the introduction in this area of ​​an orderly system that ensures the protection of the rights and interests of compatriot migrants and aimed at improving the conditions of their stay and work in the Russian Federation was also emphasized on a reciprocal basis.
An agreement was reached to speed up the implementation of agreed projects and initiatives with a monthly review of the progress of their implementation and informing the business circles of Uzbekistan and Russia about the available opportunities for building up investment partnerships and mechanisms for increasing the volume of bilateral trade.