ИФC компанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳузуридаги хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлигида халқаро Молия корпорацияси ўртасида Ўзбекистон Республикасида хусусий секторни ривожлантиришни кучайтириш бўйича консалтинг хизматлари кўрсатиш бўйича учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирнинг асосий мавзуси Ўзбекистон Республикасида инвесторларга хизмат кўрсатиш дастурини амалга ошириш бўлган лойиҳани ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўлди.
Тадбирда агентлик хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлиги директори Улуғбек Касимходжаев, Халқаро молия корпорацияси – тезкор мутахассис, Ўзбекистонда ўғитлар секторини ўзгартириш бўйича лойиҳаси раҳбари Емил Абдықалыков иштирок етди.
Мулоқот чоғида томонлар такомиллаштиришга муҳтож устувор йўналишларни белгилаб олдилар. Ушбу ҳамкорлик инвесторлар учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган хорижий инвесторлар агентлигининг ўз вақтида қўллаб-қувватлашини самарали таъминлаш имконини беради.
Маълумот учун: халқаро Молия корпорацияси ривожланаётган мамлакатларда хусусий инвестицияларнинг барқарор оқимини таъминлаш мақсадида 1956 йилда ташкил етилган. Корпорация халқаро молия институти бўлиб, жаҳон банки таркибига киради. Ташкилотнинг бош қароргоҳи Вашингтонда жойлашган.

Состоялась встреча с представителями компании IFC
В Агентстве по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли состоялось встреча между «Международной Финансовой Корпорацией» о предоставление консультационных услуг с целью укрепления развития частного сектора в Республике Узбекистан.
Центральной темой мероприятия стало развитие и выполнение проекта, который заключается в реализации программы обслуживания инвесторов в Республике Узбекистан.
В мероприятии со стороны агентства принял участие директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций Улугбек Касимходжаев, а со стороны «Международной Финансовой Корпорации» – операционный специалист, руководитель проекта МФК по трансформации сектора удобрений в Узбекистане Эмиль Абдыкалыков.
В процессе диалога стороны определили приоритетные направления, которые нуждаются в улучшении. Это сотрудничество даст возможность создания благоприятных условий для инвесторов и эффективного предоставления своевременной поддержки со стороны Агентства для иностранных инвесторов ведущих свою деятельность в Республике Узбекистан.
Справочно: Международная финансовая корпорация создана в 1956 с целью обеспечить устойчивый приток частных инвестиций в развивающиеся страны. Корпорация является международным финансовым институтом, входящий в структуру Всемирного банка. Штаб-квартира организации находится в Вашингтоне.