Малайзия ташқи ишлар вазири ўринбосари Камарудин Жаффар билан учрашув бўлиб ўтди
2022 йил 20 май куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов ҳамда Малайзия ташқи ишлар вазири ўринбосари Камарудин Жаффар ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Икки мамлакат бозорларида харидоргир маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кенгайтириш орқали икки томонлама савдо ҳажмини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси корхоналарининг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида ҳалол сертификатлаш стандартларини жорий қилиш йўналишида ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари алоҳида кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, икки мамлакат ўртасида мунтазам тўғридан-тўғри йўловчи ҳаво қатновларини қайта тиклаш ҳисобига ўзаро туристик оқимларни кўпайтириш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Томонлар янги қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда савдо шартномаларини тузиш бўйича ўзбекистонлик тадбиркорлар билан музокаралар ўтказиш мақсадида шу йилнинг ноябрь ойида Малайзия ишбилармон доиралари вакилларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча c заместителем министра иностранных дел Малайзии Камарудином Джаффаром
20 мая 2022 г. состоялась встреча между первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазизом Кудратовым и заместителем министра иностранных дел Малайзии Камарудином Джаффаром.
В ходе переговоров предметно обсуждены вопросы дальнейшего наращивания двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Особое внимание было уделено увеличению двустороннего товарооборота, в том числе за счет расширения взаимных поставок востребованной на рынках двух стран продукции.
Отдельно рассмотрены перспективы углубления сотрудничества в области внедрения стандартов халяльной сертификации в целях повышения экспортного потенциала предприятий Республики Узбекистан.
Наряду с этим, были затронуты вопросы увеличения взаимных туристических потоков посредством возобновления регулярного прямого пассажирского авиасообщения между двумя странами.
Стороны договорились об организации визита представителей деловых кругов Малайзии в Узбекистан в ноябре т.г. для проведения переговоров с узбекскими предпринимателями по реализации новых совместных инвестиционных проектов и заключению торговых контрактов.