Тошкентда Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 22-ноябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Бадриддин Абидов Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тим Торлот билан учрашди.
Учрашувда икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Хусусан, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини қўллаб-қувватлаш бўйича келгусидаги ўзаро ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари, Энчанcед ГСП+ преференцияларининг кенгайтирилган тизими доирасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш, шунингдек, жорий йилнинг 30-ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг навбатдаги 26-йиғилишини ўтказишнинг ташкилий масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар икки мамлакат ишбилармон доираларининг турли соҳаларда фаолият юритаётган етакчи компанияларнинг 200 га яқин вакилларини рўйхатга олган Кенгашда иштирок этишга қизиқиши ортганини қайд этдилар.
Шунингдек, хорижий томон Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёни доирасида мамлакатимизга консалтинг ва техник ёрдам кўрсатиш орқали қўллаб-қувватлашни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар муҳокама қилинган барча лойиҳа ва ташаббусларни муваффақиятли амалга ошириш мақсадида ўзаро ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олдилар.

В Ташкенте пройдёт заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности
22 ноября текущего года состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Бадриддина Абидова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Узбекистан Тимом Торлотом.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
В частности, обсуждены практические аспекты дальнейшего взаимодействия по оказанию поддержки процессу вступления Узбекистана в ВТО, укрепления сотрудничества в рамках расширенной системы преференций Enchanced GSP+, а также организационных вопросов проведения очередного 26-го заседания Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности, которое состоится 30 ноября этого года в г.Ташкенте.
Стороны отметили повышенный интерес деловых кругов двух стран к участию в Совете, на котором уже зарегистрировалось около 200 представителей ведущих компаний, осуществляющих свою деятельность в различных отраслях.
Иностранной стороной также выражена готовность к продолжению оказания поддержки нашей стране в рамках процесса вступления Узбекистана в ВТО путём оказания консультационного и технического содействия.
По итогам встречи стороны договорились активизировать взаимодействие с целью успешной реализации всех обсужденных проектов и инициатив.
арегистрировалось около 200 представителей ведущих компаний, осуществляющих свою деятельность в различных отраслях.