Навоий вилоятида қиймати 3,4 миллиард долларлик газ -кимё кластери ташкил этилади
Навоий вилоятида келгуси беш йилда 9 миллиард долларлик 2 минг 200 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириб, 75 мингта янги иш ўрни яратиш мақсад қилинган. Бу ҳақда Ўзбекистон Президенти матбуот хизмати хабар берди.
Умумий қиймати 3 миллиард 400 миллион доллар бўлган газ-кимё технологик кластери ташкил этиш, қарийб 3 миллиард долларлик 7 та электр станциясини ишга тушириш шулар жумласидандир.
Тўқимачилик саноатида 120 та йирик лойиҳа доирасида 27 мингта, чарм-пойабзал тармоғида 68 та лойиҳа натижасида 13 мингта янги иш ўрни ташкил этилади. Тоғ-кон саноатида 52 та лойиҳа бажарилиб, 7 мингдан ортиқ кишининг бандлиги таъминланади.
Умуман, келгуси беш йилда ишга тушириладиган қувватлар ҳисобига, ҳудудий экспорт ҳажми 6 баробарга кўпайиб, 900 миллион долларга етказилади.
Вилоятда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш орқали 70 мингта янги иш жойлари яратиш мўлжалланган. Бунинг учун ҳар бир маҳаллага ҳоким ёрдамчиси бириктирилиб, аҳолига ташкилий-молиявий кўмак кўрсатилади. Оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида ҳар йили 500 миллиард сўмдан зиёд маблағлар ажратилади.
Қишлоқ хўжалигидаги вазифаларга ҳам тўхталиб ўтилди. Жумладан, экин ерларини лазерли текислаш, сув таъминотини яхшилаш, мева-сабзавотчилик ва чорвачиликни кенгайтириш борасидаги режалар маълум қилинди.
Тиббиёт ва таълим масканлари қуриш, хизматлар сифатини ошириш чора-тадбирлари ҳам қайд этилди.
Умуман олганда, келгуси беш йилда Навоий вилоятини иқтисодий ва ижтимоий ривожлантириш учун давлат ҳисобидан 40 триллион сўм ажратилиши, жами 180 мингта янги иш ўрни ташкил этилиши мақсад қилинган.

В Навоийской области будет создан газохимический кластер стоимостью $3,4 млрд
В Навоийской области в ближайшие пять лет планируется реализовать 2,2 тыс. инвестиционных проектов на сумму $9 млрд. и создать 75 тысяч новых рабочих мест. Об этом сообщает пресс-служба Президента Узбекистана.
В частности, будет создан газохимический кластер стоимостью $3,4 млрд. Также планируется ввести в эксплуатацию семи электростанций стоимостью около $3 млрд.
В результате реализации 120 масштабных проектов в текстильной промышленности будет создано 27 тысяч новых рабочих мест, а в кожевенно-обувной промышленности — 13 тысяч новых рабочих мест в результате 68 проектов. В горной отрасли намечено осуществить 52 проекта, которые обеспечат работой более 7 тысяч человек.
В целом за счет мощностей, которые будут введены в ближайшие пять лет, объем регионального экспорта вырастет в 6 раз — до $900 млн.
Планируется также создать 70 тысяч новых рабочих мест за счет поддержки предпринимательства. Для этого за каждой махаллей будет закреплен помощник хокима, населению будут оказывать организационную и финансовую поддержку. Ежегодно в рамках программ семейного предпринимательства будет выделяться более 500 миллиардов сумов.
На экономическое и социальное развитие Навоийской области в ближайшие пять лет из государственного бюджета будет выделено 40 триллионов сумов, в общей сложности будет создано 180 тысяч новых рабочих мест.