Хоразм вилоятининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш тўғрисида қарор имзоланди
Жорий йилнинг 17 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Хоразм вилоятида тадбиркорликни ривожлантириш ва унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори имзоланди.
Янги ҳужжатга кўра, бошланғич устав фонди 30 миллион АҚШ долларига тенг бўлган “Khorezm Invest Project” МЧЖ янги инвестиция компанияси ташкил этилиши режалаштирилган. Компания инвестиция лойиҳаларининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқади ва Хоразм вилоятида лойиҳаларни амалга ошириш учун маҳаллий ҳамда хорижий инвесторларни жалб қилиш билан шуғулланади.
Вилоятда тадбиркорликни ривожлантириш ва инвестиция фаолиятини ошириш бўйича манзилли дастур 2020-2022 йилларда Хоразм вилоятида амалга ошириладиган 2,2 трлн сўмлик 84 та инвестиция лойиҳаси ва умумий қиймати 516,8 млн АҚШ доллари бўлган 26 та истиқболли инвестиция лойиҳасидан иборат.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш марказига уч ой давомида халқаро стандартларга мувофиқ рўйхатда кўрсатилган 26 та истиқболли йирик инвестиция лойиҳалари бўйича бизнес-режаларни ишлаб чиқиш топшириғи юклатилди.
Фармонда, шунингдек, қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган бўш турган ер участкалари ҳисобидан “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонасининг ҳудудини кенгайтириш ва у ерларда зарур инфратузилмани қуриш кўзда тутилган.
Хорижий инвесторларни инвестиция лойиҳаларига жалб қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги тегишли дипломатик ваколатхоналари “Хазорасп” ЭИЗ га бириктирилади.

Подписано постановление о повышении инвестиционной привлекательности Хорезмской области
17 августа текущего года подписано Постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по развитию предпринимательства в Хорезмской области и повышению ее инвестиционной привлекательности”.
Согласно новому документу, планируется создание новой инвестиционной компании ООО «Khorezm Invest Project», с первоначальным уставным фондом  30 млн долларов. Компания будет заниматься разработкой технико-экономических обоснований инвестиционных проектов и привлечением отечественных и иностранных инвесторов к реализации проектов в Хорезмской области.
Адресной программой по развитию предпринимательства и повышению инвестиционной деятельности в регионе станет перечень из 84 инвестиционных проектов общей стоимостью 2,2 трлн сумов, реализуемых в Хорезмской области в 2020–2022 годах и перечень 26 перспективных инвестиционных проектов общей стоимостью 516,8 млн долларов.
Центру разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли поручено в трехмесячный срок разработать бизнес-планы
на основе международных стандартов 26 перспективных крупных инвестиционных проектов, указанных в перечне.
Постановлением также предусмотрено расширение территории СЭЗ «Хазарасп», за счет неиспользуемых в сельском хозяйстве пустующих земельных участков
и строительство необходимой инфраструктуры на присоединенной территории.
За территорией свободной экономической зоной «Хазарасп» будут закреплены соответствующие дипломатические представительства Республики Узбекистан в зарубежных странах в целях привлечения иностранных инвесторов к инвестиционным проектам.