Британия компанияси билан Ўзбекистон эркин иқтисодий зоналарида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари муҳокама этилди
Ўзбекистон элчихонаси томонидан Сирдарё вилояти ҳокимлиги ва “Гулистон” эркин иқтисодий зонаси вакилларининг Буюк Британиядаги «Klinger UK» компанияси лойиҳа директори Оливер Бейч билан онлайн-музокаралари ташкил қилинди.
Томонлар ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳамда Ўзбекистон эркин иқтисодий зоналари ҳудудларида қўшма лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этиш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилди. Тадбир чоғида ҳамкорлик ўрнатилиши ва «Klinger UK» компанияси вакилларининг Ўзбекистонга сафарини уюштириш юзасидан ўзаро манфаатдорлик билдирилди.
1923 йили ташкил этилган «Klinger UK» компанияси саноат зичлагичлари, прокладка ва клапанлар ишлаб чиқарувчиси ва етказиб берувчиси сифатида жаҳонда ном қозонган «Klinger Group» трансмиллий корпорацияси таркибига киради. Бундай маҳсулотлар автомобилсозлик, энергетика, фармацевтика, нефть-газ, кимё, целлюлоза-қоғоз саноати ва бошқа соҳаларда кенг қўлланилади.
Компания қатор мамлакатларда ўзининг ишлаб чиқариш қувватларига эга бўлиб, дунёнинг 60 давлатида фаолият олиб боради.

С британской компанией обсуждены возможности реализации совместных проектов в свободных экономических зонах Узбекистана
Посольством Узбекистана организованы переговоры между представителями хокимията Сырдарьинской области и свободной экономической зоны (СЭЗ) «Гулистан» и проектным директором британской компании «Klinger UK» Оливером Бейчем.
Стороны обсудили перспективы налаживания взаимодействия и вопросы реализации совместных проектов на территории свободных экономических зон Узбекистана. Выражена взаимная заинтересованность в сотрудничестве и организации визита представителей компании «Klinger UK» в Узбекистан.
Созданная в 1923 году компания «Klinger UK» входит в состав транснациональной корпорации «Klinger Group» — мирового производителя и поставщика промышленных уплотнителей, прокладок и клапанов, широко используемых в таких сферах, как автомобилестроение, энергетика, фармацевтика, нефтегазовая, химическая и целлюлозно-бумажная промышленности и другие. Компания имеет производственные мощности в ряде государств и осуществляет операционную деятельность в 60 странах мира.