O‘zbekiston ishchi guruhining Vetnamga tashrifining ikkinchi kuni davomida Xanoy shahrida investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Vetnam Savdo-sanoat palatasi prezidenti hamda yetakchi kompaniya va uyushmalar rahbarlari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi. Kun tartibida ikki mamlakat ishbilarmonlari o‘rtasida aloqalarini faollashtirish va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
Shu tariqa, Vetnam Savdo-sanoat palatasi prezidenti Fam Tan Kong bilan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davra suhbati tarzida o‘tgan uchrashuvda elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda faoliyat yurituvchi 10 ta korxona rahbarlari ham ishtirok etdi. “G2B” va “B2B” muzokaralari sessiyasi ishbilarmon doiralarga hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish, qator yirik investitsiyaviy va savdo loyihalarini birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishish imkonini berdi. Gap tayyor to‘qimachilik mahsulotlari, charm mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, Vetnam bozorida xaridorgir bo‘lgan O‘zbekiston tovarlarini yetkazib berishni tashkil etish haqida ketmoqda.
MTT direktori Nguyen Van Txan bilan kompaniya ikki loyihani amalga oshirgan O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni hayotga joriy qilish masalalari muhokama qilindi. Korxona rahbariyati mamlakatimizda biznes yuritishning muvaffaqiyatli tajribasidan kelib chiqib, baliq yetishtirish va ozuqa ishlab chiqarish yo‘nalishlaridagi yangi loyihalar orqali faoliyatini kengaytirish niyati bilan o‘rtoqlashdi.
Vietnam National Textile and Garment Group raisi V.Anyom bilan muloqotda to‘qimachilik sanoatida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: Vietnam National Textile and Garment Group hozirda mamlakatdagi eng yirik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilardan biri hisoblanadi. Korxona 12 ta ishlab chiqarish zavodiga ega va 50 ta davlatga mahsulot eksport qiladi.
PetroVietnam Davlat korporatsiyasi raisi Le Man Xun bilan neft-gaz va neft-kimyo sanoatida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Tomonlar bu boradagi hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidlab, kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, geologiya-qidiruv loyihalari bo‘yicha sarmoyaviy tashabbuslarni hamkorlikda ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Vinachem Vyetnam milliy kimyo guruhi raisi o‘rinbosari Ngo Dai Quangga O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati haqida batafsil ma’lumot berildi va kimyo sanoati bo‘yicha loyihaviy takliflar taqdim etildi. Bir qator investitsiya loyihalarini ishlab chiqish boʻyicha qoʻshma ishchi guruh tuzish boʻyicha kelishuvga erishildi.
1954 COMPANY Bosh direktori A. Phung Vetnamning ilg‘or tajribasiga asoslangan yirik sholi yetishtiruvchi klasterlarni yaratish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Gap ekinlar hosildorligini sezilarli darajada oshirish imkonini beruvchi unib chiqqan nihollarni ekish va uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida kimyoviy o‘g‘itlarni purkashning yangi texnologiyasi haqida bormoqda.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar o‘zaro hamkorlikning barcha muhokama qilingan yo‘nalishlarida hamkorlikni faollashtirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar va muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Uzbekistan and Vietnam expand the boundaries of investment cooperation
As part of the second day of the stay of the working group of Uzbekistan in Hanoi, Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov held meetings and negotiations with the President of the Vietnam Chamber of Commerce and Industry, heads of leading companies and associations of this country. The key topics on the agenda are the activation of business contacts and the expansion of investment cooperation.
Thus, further measures to deepen cooperation between the two countries’ business circles were discussed with the President of the Vietnam Chamber of Commerce and Industry, Pham Tan Cong.
The meeting, which was held in the format of a “round table”, was also attended by the heads of 10 companies operating in electrical, chemical, textile, food and agricultural fields. The session of “G2B” and “B2B” negotiations allowed the business community to exchange views on topical issues of cooperation and reach an agreement on the joint development and implementation of a number of significant investment and trade projects. It was about producing finished textile and leather goods and organizing the supply of Uzbek goods in demand in the Vietnamese market.
The issues of implementing joint projects in the agricultural sector of Uzbekistan, where the company has already implemented two projects, were discussed with the director of MTT, Nguyen Van Than
. Based on the successful experience of doing business in our country, the company’s management shared its intention to expand its activities through new fish farming and feed production projects.
In a dialogue with the Chairman of the Vietnam National Textile and Garment Group V.Anyom, issues of implementing joint investment projects in the textile industry were agreed upon.
For reference: Vietnam National Textile and Garment Group is currently one of the largest manufacturers of textile products in Vietnam. The company has 12 production plants and exports products to 50 countries.
The possibilities of implementing joint projects in the oil and gas and petrochemical industries were discussed with the Chairman of the PetroVietnam State Corporation, Le Man Hung. Emphasizing the significant potential for developing cooperation in this area, the parties agreed to jointly develop investment initiatives for producing chemical products and geological exploration.
Deputy Chairman of the Vietnamese National Chemical Group Vinachem Ngo Dai Quang was provided with detailed information on the investment potential of Uzbekistan and presented project proposals in the chemical industry. An agreement was reached to create a joint working group to work out a number of investment projects.
1954 COMPANY Chief Executive Officer A. Phung expressed interest in implementing projects to create large rice-growing clusters based on advanced Vietnamese experience. We are talking about a new technology for sowing germinated sprouts and spraying fertilizers using unmanned aerial vehicles, which can significantly increase crop yields.
Following the results of the meetings, the participants expressed mutual readiness to intensify cooperation in all discussed areas of interaction. They outlined further steps for implementing the voiced projects and initiatives.