O‘zbekiston ishchi guruhining Vetnamga tashrifining ikkinchi kuni davomida Xanoy shahrida investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Vetnam Savdo-sanoat palatasi prezidenti hamda yetakchi kompaniya va uyushmalar rahbarlari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi. Kun tartibida ikki mamlakat ishbilarmonlari o‘rtasida aloqalarini faollashtirish va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
Shu tariqa, Vetnam Savdo-sanoat palatasi prezidenti Fam Tan Kong bilan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davra suhbati tarzida o‘tgan uchrashuvda elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda faoliyat yurituvchi 10 ta korxona rahbarlari ham ishtirok etdi. “G2B” va “B2B” muzokaralari sessiyasi ishbilarmon doiralarga hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish, qator yirik investitsiyaviy va savdo loyihalarini birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishish imkonini berdi. Gap tayyor to‘qimachilik mahsulotlari, charm mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, Vetnam bozorida xaridorgir bo‘lgan O‘zbekiston tovarlarini yetkazib berishni tashkil etish haqida ketmoqda.
MTT direktori Nguyen Van Txan bilan kompaniya ikki loyihani amalga oshirgan O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni hayotga joriy qilish masalalari muhokama qilindi. Korxona rahbariyati mamlakatimizda biznes yuritishning muvaffaqiyatli tajribasidan kelib chiqib, baliq yetishtirish va ozuqa ishlab chiqarish yo‘nalishlaridagi yangi loyihalar orqali faoliyatini kengaytirish niyati bilan o‘rtoqlashdi.
Vietnam National Textile and Garment Group raisi V.Anyom bilan muloqotda to‘qimachilik sanoatida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: Vietnam National Textile and Garment Group hozirda mamlakatdagi eng yirik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilardan biri hisoblanadi. Korxona 12 ta ishlab chiqarish zavodiga ega va 50 ta davlatga mahsulot eksport qiladi.
PetroVietnam Davlat korporatsiyasi raisi Le Man Xun bilan neft-gaz va neft-kimyo sanoatida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Tomonlar bu boradagi hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidlab, kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, geologiya-qidiruv loyihalari bo‘yicha sarmoyaviy tashabbuslarni hamkorlikda ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Vinachem Vyetnam milliy kimyo guruhi raisi o‘rinbosari Ngo Dai Quangga O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati haqida batafsil ma’lumot berildi va kimyo sanoati bo‘yicha loyihaviy takliflar taqdim etildi. Bir qator investitsiya loyihalarini ishlab chiqish boʻyicha qoʻshma ishchi guruh tuzish boʻyicha kelishuvga erishildi.
1954 COMPANY Bosh direktori A. Phung Vetnamning ilg‘or tajribasiga asoslangan yirik sholi yetishtiruvchi klasterlarni yaratish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Gap ekinlar hosildorligini sezilarli darajada oshirish imkonini beruvchi unib chiqqan nihollarni ekish va uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida kimyoviy o‘g‘itlarni purkashning yangi texnologiyasi haqida bormoqda.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar o‘zaro hamkorlikning barcha muhokama qilingan yo‘nalishlarida hamkorlikni faollashtirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar va muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Узбекистан и Вьетнам расширяют границы инвестиционного сотрудничества
В рамках второго дня пребывания рабочей группы Узбекистана в Ханое министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провел встречи и переговоры с президентом Торгово-промышленной палаты Вьетнама, руководителями ведущих компаний и ассоциаций этой страны. Ключевые темы повестки – активизация бизнес-контактов и наращивание масштабов инвестиционного сотрудничества.
Так, с президентом Торгово-промышленной палаты Вьетнама Фам Тан Конгом обсуждены дальнейшие меры по углублению взаимодействия между деловыми кругами двух стран.
Во встрече, прошедшей в формате «круглого стола», участие также приняли руководители 10 компаний, осуществляющих деятельность в области электротехнической, химической, текстильной, пищевой и сельскохозяйственной промышленностей. Сессия «G2B» и «B2B» переговоров позволила деловым кругам обменяться мнениями по актуальным вопросам сотрудничества и достичь договорённости о совместной проработке и реализации ряда крупных инвестиционных и торговых проектов. Речь шла о производстве готовой текстильной продукции, кожгалантерейных изделий, а также организации поставок востребованных на вьетнамском рынке узбекских товаров.
С директором компании MTT Нгуен Ван Тханом рассмотрены вопросы реализации совместных проектов
в сельскохозяйственной сфере Узбекистана, где компанией уже реализованы два проекта. Опираясь на успешный опыт ведения бизнеса в нашей стране, руководство компании поделилось намерениями расширять свою деятельность посредством новых проектов в сфере рыбоводства и производства кормов.
В диалоге с председателем компании Vietnam National Textile and Garment Group В.Аньом согласованы вопросы реализации совместных инвестиционных проектов в текстильной промышленности.
Справочно: Vietnam National Textile and Garment Group на сегодняшний день является одним из крупнейших производителей текстильной продукции во Вьетнаме. Компания имеет 12 производственных заводов и экспортирует продукцию в 50 стран мира.
С председателем Государственной корпорации PetroVietnam Ле Ман Хунгом обсуждены возможности реализации совместных проектов в нефтегазовой и нефтехимической отрасли. Подчеркнув значительный потенциал развития взаимодействия в этой области, стороны договорились о совместной проработке инвестиционных инициатив по производству химической продукции, а также проведения геологоразведочных работ.
Заместителю председателя Вьетнамской национальной химической группы Vinachem Нго Дай Куанг представлена детальная информация об инвестиционном потенциале Узбекистана и презентованы проектные предложения в химической промышленности. Достигнута договорённость о создании совместной рабочей группы для проработки ряда инвестиционных проектов.
Главный исполнительный директор компании 1954 COMPANY А.Пхунг выразил заинтересованность в реализации проектов по созданию крупных рисоводческих кластеров на основе передового вьетнамского опыта. Речь о новой технологии посева пророщенных ростков и распыления удобрений с использованием беспилотных летательных аппаратов, что может в разы увеличить урожайность культур.
По итогам встреч участниками была выражена взаимная готовность к активизации сотрудничества по всем обсужденным направлениям взаимодействия и намечены дальнейшие шаги по практической реализации озвученных проектов и инициатив.