O’zbekiston va OTB hamkorlikni kengaytirmoqda
Joriy yilning 19 sentyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev videokonferensaloqa orqali OTBning ma’murchilik va korporativ boshqaruv bo’yicha vitse – prezidenti Bryus Gosper bilan muloqot o’tkazdi.
Suhbat davomida O’zbekiston va OTB o’rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va uni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
OTB rahbariyati tomonidan O’zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida xususiy va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. Loyihalarning joriy portfeli infratuzilmaviy qurilish, energetika, uy-joy kommunal xo’jaligi, sog’liqni saqlash, qishloq xo’jaligi sohasidagi 3,7 milliard dollarlik 24 ta loyihadan iborat ekanligi aytildi. OTBning 2022-2024 yillarga mo’ljallangan sug’urta operatsiyalari bo’yicha biznes-rejasi doirasida 2,8 milliard dollarlik 27 ta loyihani birgalikda amalga oshirish to’g’risida kelishuvga erishildi. Bu yil 274 million dollarlik 1 ta investitsiya loyihasi bo’yicha shartnoma imzolandi hamda ipoteka bozori sektorini rivojlantirish va byudjetni qo’llab-quvvatlashga qaratilgan umumiy qiymati 650 million dollarlik 2 ta loyiha bo’yicha muzokaralar yakunlandi. Mazkur loyihalar bo’yicha bitimlarni joriy yil oxirigacha imzolash bo’yicha chora-tadbirlar ko’rishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar munosabatlarning amaldagi va yangi yo’nalishlari doirasida hamkorlikni izchil davom ettirishga o’zaro sodiqlik bildirdilar.

Узбекистан и АБР расширяют сотрудничество
19 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев посредством видеоконференцсвязи провел встречу с вице-президентом АБР по администрированию и корпоративному управлению Брюсом Госпером.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние и перспективы расширения двустороннего сотрудничества Узбекистана и АБР.
На встрече руководством АБР были подчёркнуты широкие возможности для расширения привлечения частных и иностранных инвестиций в различных отраслях экономики Узбекистана. Было озвучено, что текущий портфель состоит из 24 проектов в сфере инфраструктурного строительства, энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, здравоохранения, сельского хозяйства на сумму 3,7 миллиарда долларов. В рамках бизнес-плана страновых операций АБР на 2022-2024 годы достигнута договорённость о совместной реализации 27 проектов на сумму 2,8 миллиарда долларов. В этом году подписано соглашение по 1 инвестиционному проекту на сумму 274 млн долларов США и завершены переговоры по 2 проектам, направленным на развитие сектора ипотечного рынка и поддержку бюджета на общую сумму 650 млн долларов. Достигнута договорённость принять меры по подписанию соглашений по данным проектам до конца текущего года.
По итогам встречи стороны выразили обоюдную приверженность последовательному продолжению сотрудничества в рамках имеющихся и новых направлений взаимодействия.